Péče o uši psa

1. dubna 2008

Péče o uši psa je u různých plemen velmi rozličná, záleží na stavbě a postavení ucha a také na prostředí, ve kterém pes žije a genetických dispozicích. Sluch je pro psa jedním z nejdůležitějších smyslů, sluchové ústrojí je velmi citlivé a při nesprávném způsobu čištění nebo absolutním vynechání ušní hygieny může pejska postihnout nepříjemný zánět zvukovodu a plísně. Nejvíce zranitelné a náchylné jsou uši přilehlé, mikrobům se daří ve vlhkých teplých místech. Sklopené uši, které nemají jakým způsobem větrat, jsou tak pro parazity a mikroby velmi oblíbeným místem na rozmnožování. Pes se vztyčenýma ušima není na ušní záněty tolik náchylný, výhodou vztyčených uší je dobré odvětrávání, uši snadněji vyschnou a netvoří se v nich plísně. Navíc jsou stále „na očích" a jakékoli známky nemoci jsou okamžitě vidět.

Na čištění uší je třeba psa zvykat již odmala, prohlídka uší pro něj není nejpříjemnější a mohl by se bránit. Čím dříve si pes na čištění zvykne, tím lépe. Uši by se měly prohlížet po každé větší procházce v přírodě, protože psům se do uší mohlo dostat bahno, písek, voda nebo například semena trav. Uši by se měly prohlížet minimálně jednou měsíčně. Pokud bude na vnitřní straně boltce a v záhybech ústících ke zvukovodu špína, je nejvyšší čas ucho vyčistit. Když se v uchu nahromadí více špíny, velmi špatně se čistí, proto je třeba takovým situacím předcházet. Je-li ucho čisté, zbytečně ho nečistíme, abychom ho neodmastili a neničili tak jeho přirozenou ochranu.

 

U psů se sklopenýma ušima je důležité pravidelné odvětrávání, nejjednodušší je svazovat psům uši gumičkou při každém krmení, zabrání se tím i máchání uší v misce.

 

Srst zarostlou do zvukovodu je třeba protrhávat a zastřihávat, srst sice působí jako štít před vnějšími nečistotami, ucho však nesmí být příliš zarostlé. Nezkušení majitelé by měli tento úkon raději přenechat odborníkům.

 

Prostředky na čištění uší psa

  • Ušní kapky pro psy - slouží k preventivnímu ošetření ucha
  • Kosmetický olej - k mechanickému čistění spolu svatovými tampony
  • Vatové tyčinky a tampony
  • Hygienické vlhčené ubrousky bez alkoholu - dobře vyčistí boltec a nezamastí okolní srst
  • Chirurgická pinzeta - s vatou na čištění zvukovodu

 

Ucho rozhodně nečistěte vodou nebo přípravky obsahující vodu (ve vlhkém prostředí se množí bakterie), není vhodné používat uměle vyrobené vatové tyčinky například ze sirek, nebo sponek.

Jak čistit uši psa

Při čištění uší ucho pevně držíme, aby pes nemohl cuknout a ublížit si. Ucho je třeba nejdříve důkladně prohlédnout, zdá-li se být čisté, pouze do uší nakapeme ušní kapky. Pokud ucho potřebujeme vyčistit důkladněji, necháme psa, aby si kapky z ucha vyklepal, nečistoty zůstanou kolem zvukovodu na boltci a srsti ucha. Zvukovod čistíme vatovou tyčinkou krouživými pohyby směrem ven, ucho dočistíme hygienickým ubrouskem. Bez kapek se ucho čistí podobným způsobem, špína se ze záhybů ucha dostane vatovou tyčinkou mírně namočenou v oleji. Poté ucho překlopíme a dočistíme vatovým tamponem a olejem nebo hygienickým ubrouskem. Nakonec ucho otřeme suchým ubrouskem nebo tamponem.

První příznaky zánětu ucha

Pokud má pes ouška v nepořádku, sám na to upozorní. Může se často škrábat na hlavě, třít si uši o podlahu nebo nábytek, klepat hlavou, může se objevit i výtok nebo zápach. Při jakýchkoli náznacích je třeba navštívit veterinárního lékaře. Léčení zánětů ucha je velmi zdlouhavé a záněty se obvykle často vrací.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?