Pes a jeho barvy - komplikovaná zbarvení psů

27. května 2011

Mnohdy je velmi těžké určit, o jaké zbarvení se přesně u psa jedná, pokud nejste přímo chovateli daného plemene a přesně nevíte, jak má vypadat. Kromě jednobarevných můžeme najít celou řadu barvených kombinací a těch je bohužel většina. V tomto článku se Vám pokusíme poodkrýt tajemství komplikovaných zbarvení některých psích plemen.

Komplikované barvy srsti a pes

Je to možná zvláštní, ale i u zastoupení jedné barvy je občas velmi těžké určit, o jaký odstín se jedná, zda je pes modrý nebo ocelově modrý. Tyto odchylky už většinou závisí na barevném cítění každého z nás nebo na cvičeném oku chovatele popřípadě posuzovatele na výstavách. Ani tento článek není směrodatný pro rozlišení barev u psů, pouze se snaží nastínit jeden možný pohled, jak barvy u psů posuzovat.

 

Černá/ hnědá s pálením u psů

Základní barvou je černá nebo hnědá a na určitých místech (na čenichu, nad očima, na nohou, pod ocasem, na hrudi) se vyskytuje u černého zbarvení tříslová a u hnědého světle hnědá barva. Toto zbarvení je typické pro dobrmany, pražské krysaříky, německé pinče.

Černá s pálením u psa

Černá s pálením u psa

 

Strakatost (bílá se znaky)

Základní barva je bílá, na které se objevují ohraničené jinak zbarvené plochy. Bílá barva může být zastoupena od 20 - 80 %. Častěji nežli strakatost, je toto zbarvení známo jako bílé se znaky. Jedná se především o všechny dvoubarevné varianty a můžeme sem zařadit i trikolorní zbarvení.

  • Barva psa Bikolor – k základní bílé barvě se vyskytují ohraničené plochy jiné barvy (černé, hnědé, žluté, játrové…). Tento typ zbarvení najedeme u mnoha plemen např. u anglického kokršpaněla, Jack Russel teriéra, foxteriéra a u mnoha loveckých plemen z řad honičů.

 

Bicolor pes

Strakatost u psa

 

  • Barva psa Trikolor – základní barva je bílá, na které se vyskytují ohraničené fleky dvou barev, většinou  černé a tříslové, ta se často objevuje ve formě pálení.

 

Barva trikolor u psa

Barva Trikolor

Barva Trikolor u psa

 

Grošování u psů

Mezi základní barvou prorůstají současně bílé chlupy a chlupy základní barvy. Toto zbarvení se vyskytuje u anglického kokršpaněla, amerického kokršpaněla a u mnoha loveckých plemen. U loveckých plemen můžeme častěji nalézt název zbarvení bělouš (hnědý, černý). Poměr mezi bílou a např. hnědou je velmi vyvážený, většina takto zbarvených psů má jednobarevnou hlavu a končetiny. Hnědý bělouš je např. typické zbarvení pro krátkosrstého německého ohaře nebo českého fouska.

Grošování u psa

Grošovaný pes

Grošovaný pes

Černý bělouš

 

Zbarvení Merle a psi

Toto zbarvení je typické přítomností skvrn zředěné základní barvy v kombinaci se základní plnou barvou. Ve výsledku to znamená, že na základní černé srsti se vyskytují šedé skvrny, na hnědé základní béžové. Rozložení skvrn je nepravidelné. Toto zbarvení je běžné například u australských honáckých psů, australského ovčáka, border kolií, kolií, šeltií a dalších.

Blue Merle

Pes a barva hnědá merle

Pes a barva hnědá merle

 

Autorka: Aneta Kasanová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?