Pes a jeho instinkty

20. října 2011

Všichni živí tvorové se řídí instinkty. Ať jsme divoké zvíře, člověk žijící v prvobytně pospolné společnosti nebo takzvaný člověk dvakrát rozumný (homo sapiens sapiens) a ještě k tomu počítačově gramotný. Za tmy se plížíme ostražitě, když máme hlad, stáváme se zuřivými.

Těžko rozlišit, který z instinktů je pro psy nejdůležitější, začnu tedy obranným.

 

Když se pes brání

Při hrozbě každý pes použije všechny své schopnosti k rozeznání druhu nebezpečí a podle něj volí:

  • Vrčení, cenění zubů – počáteční upozornění soupeře: „Pozor, jsem silný, nezkoušej to na mě!“ Samozřejmě jsou různá stádia od lehce varovného zavrčení na štěně, až po dokonale zuřivé doplněné svraštělým čumákem a odhalenými špičáky.
  • Štěkající pes – rozhodně i člověk pozná rozdíl „vítacího“ poštěkávání od zuřivého zastrašování, které je opět doplněno výhružnou grimasou.
  • Útok psa – soupeře bylo možno identifikovat a rozpoznat jako slabšího ale přesto nebezpečného. Na takového pes rozhodně zaútočí, zažene ho na útěk nebo napadne a poraní či dokonce zabije.
  • Útěk – soupeř byl identifikován jako silnější nebo nebezpečí zůstalo nepoznané a je o to hrozivější. Pak převládne pud zachování vlastního života a nastane rychlý útěk.

 

Jak pes zahání hlad

Je to velice naléhavé puzení, ve kterém jde o zachování rodu – tedy o každého schopného a zdravého člena smečky. Každý je důležitý. Čím silnější, tím důležitější, proto smečka loví společně a první se najedí nejsilnější. Každý pes si chrání svůj příděl. Nikdy nesahejte psovi do jeho misky, když se krmí!

 

Hierarchie u psů

Už v předešlém odstavci se projevil zákon hierarchie. Nejde tu jen o nakrmení a zesílení mocných jedinců, řád je důležitý pro veškeré fungování smečky. V každé denní činnosti je jasně dané místo a úkol každého jejího člena.

Podřízenost u psů – velí alfa samec a alfa samice. První se nasytí, určují, kdy a kam se půjde lovit. Ostatní se jim podřizují, v opačném případě by byli vyloučeni ze smečky a to je pro psa nepředstavitelné.

Touha po pochvale – vyplývá z předchozího. Pochvala kromě dobrého pocitu často znamená přilepšení v jídelníčku, postup v hierarchii nebo jiné výhody.

Potřeba být součástí smečky, společenskost – jak už jsem napsala: pro psa je nepředstavitelné nebýt členem smečky. Jen málo je psů – samotářů a musí to být velmi silná osobnost, aby si na něco takového troufnul. Smečka je pro psa základ všeho. Bude ji chránit i za cenu vlastního života. Pes nutně potřebuje atmosféru sounáležitosti.

Dávat najevo pocity – je součást života ve smečce, základ komunikace mezi jednotlivými psy.

 

Když chce pes a fenka štěňátka

Množení - velmi silný pud, ve kterém jde o zachování rodu, vlastního genofondu a jeho prosazení a pokračování. Často jen alfa pár má štěňata. Ostatní pomáhají – známe funkci „tet“ pečujících o štěňata a hlídačů varujících před nebezpečím.

Páření – silné puzení k množení je soustředěno do dvou období v roce. Častější by psy obrovsky vyčerpávalo a smečka by těžko uživila tolik štěňat.

 

Psi a rodičovství

Péče o štěňata – psí rodiče chtějí vypiplat své děti. Fenky obětavě kojí, později pro štěňata loví dostatek potravy a učí je lovit, učí je samostatnosti.

Ochrana vlastních štěňat – pokračování touhy po zachování vlastního genofondu.

Zabíjení cizích štěňat - pro nás lidi velice krutý zvyk, z pohledu pudů a snahy zachování vlastního rodu naprostá nezbytnost.

Výchova – děje se také na základě instinktů. Rodiče předávají to, co je naučily předchozí generace.

Odstavení od fenky – určitou dobu po tom, co rodiče předají své znalosti štěňatům, začnou je od sebe odhánět, aby měli dost síly na početí a výchovu nových štěňat.

 

Nepřipomíná vám to něco? Jak málo se lišíme od psů ve svých instinktech!

 

Autorka: Helena Cuhrová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?