Pes a kočka pod jednou střechou

4. března 2019

Jako pes a kočka – přirovnání, které nevěstí zrovna dobré vzájemné vztahy. Proč vznikly předsudky o soužití psů a koček a jak dosáhnout v kočko-psí domácnosti klidu a míru?

Psi a kočky žijí po boku člověka už tisíce let. Ve skutečnosti neexistuje překážka, která by bránila mezi soužitím psa a kočky v jedné domácnosti. Problémem je, jak jinak, dvounohý člen domácnosti – člověk.

Šelmy bok po boku

Kočky i psi jsou predátoři, i když se zcela odlišným způsobem lovu. Zatímco psovité šelmy svou kořist štvou před sebou ve smečce, kočky jsou sólo lovci, kteří preferují lov plížením. To může být prvotním kamenem úrazu ve vztahu mezi našimi chlupatými miláčky. Pokud ale v jedné domácnosti dospívá kotě i štěně najednou, nenásilně se poznávají, zajímají se o vzájemné hry a trénují si různé způsoby lovu a komunikace. Lépe vznikne symbióza a k nedorozuměním téměř nedochází. Jsou potvrzené případy, kdy spolu dokázali tyto dva zcela odlišné živočišné druhy aktivně spolupracovat, třeba u dosahování určité výhody.

Těší mě, kočka domácí

Seznámení dospělého psa s novým kočičím členem domácnosti musí probíhat v klidu a s ohledem na pohodu obou zvířat. Dospělý pes zpravidla dobře přijme kočku, která byla “dovezena“ na jeho pozemek v doprovodu páníčka. Občas nastolit vzájemnou toleranci trvá delší dobu, ale to je přirozený proces. Kočku a psa do kontaktu nenuťte, pokud má jeden nebo druhý strach, je vhodné je oddělit tak, aby se nemohli kontaktovat, ale viděli na sebe. Postupně pod dozorem zábranu odstraníme a kontakt usměrníme. V této fázi začíná pes kočku ignorovat a ztrácí o podivného tvora zájem.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Vetřelec v teritoriu

Kočky jsou vysoce fixované na své teritorium, a proto přivézt štěně do kočičí domácnosti bývá největší problém. Kočky berou psa jako vetřelce a neváhají mu to dát najevo. Navíc díky svým zatažitelným drápům, dokáží štěně velice nešikovně zranit. Začínáme proto s technikou oddělení psa a kočky pomocí mechanické bariéry a postupně snižujeme vzdálenost. Je důležité dbát na to, aby štěně nemělo v období socializace negativní zkušenost s kočkami a nedošlo k nechtěnému chování vůči nim. Zpravidla do dvou týdnů kočka dovolí štěněti kontakt a přijme jeho přítomnost ve svém obydlí. Rozhodně nesprávnou praktikou je psa nebo kočku za případnou agresi kárat nebo fyzicky trestat. Lepší je nového člena domácnosti usměrnit a starousedlíkovi ukázat, že příchodem nového člena nezapadl do zapomění.

Šťastný konec pro všechny?

Nepropadejte panice, když se seznámení nepovede napoprvé tak, jak jste si to naplánovali. Je potřeba si uvědomit, že seznámení dvou živočišných druhů je jako snažit se pochopit řeč cizí země, kterou neznáme. To chce prostě čas a trpělivost na všech frontách. Ještě malá poznámka na závěr: nepropadejte přesvědčení, že když váš pes skvěle vychází s domácí kočkou, bude automaticky tolerovat všechny kočky venku. Bohužel to tak nefunguje a k odnaučení honění venkovních koček je potřeba zvolit zcela jiné tréninkové metody a postup.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?