Pes a nesmyslné zákony - Koupaní psů dovoleno pouze na vodítku!

28. června 2011

Blíží se léto, období pařáků a koupání. Nejeden pejskař myslí na to, jak by osvěžil svého psího kamaráda, kterému je také horko a rád by se vyřádil v nějakém rybníku či přehradě.

To by neměl být v řadě vodních nádrží problém. Některé z nás možná překvapí, že z hlediska zákona se pes v mnoha vodách na našem území rochnit smí. Ne však ve všech. Pokud je voda považována za zdroj pitné vody v daném městě, v takové nádrži se samozřejmě koupat nesmí. Háček je ovšem jinde.

 

Jsem rodačka z Jablonce nad Nisou. Naše město se pyšní třemi rozsáhlými vodními plochami. Všechny tři jablonecké přehrady podmínky pro koupel psů splňují. Nejsou zdrojem pitné vody pro Jablonec.

 

Koupání a pes - páchání přestupku?

Paragraf totiž říká: Pes musí být uvázaný na vodítku všude, výjimku tvoří pouze venčící plochy. Těch je v Jablonci pět. Žádná se ale nenachází na hladině přehrady. V praxi to tedy znamená: „Ano Azore, do vody můžeš, ale budeš u toho na vodítku.“

 

Když jsem se zamýšlela nad mezerami v zákonech, napadly mě ještě dvě. Jedna se týká poplatků odváděných městu a druhá již zmiňovaného zákona o psech na vodítku.

 

Čivava versus doga

V prvním případě se neubráním otázce, proč za kilového ratlíka platí majitel v paneláku stejnou sumu jako za sedmdesátikilovou dogu. Nevím, jak je to v jiném městě, ale u nás se rasa psa nahlašuje. V tom by problém být neměl. Těžké by ovšem bylo, vybrat rasu psa, která by tvořila pomyslnou hranici. Je pravděpodobné, že by pejskaři tento zákon obcházeli a místo rotvajlera by jeho majitel nahlásil čivavu. Ne, že by k podvodům s poplatky za psy do teď nedocházelo. Přesto mě vždy rozčílí více, když šlápnu do hromádky větší než bota, než do králičího bobku. Poplatky totiž většinou pokrývají náklady za úklid města a sáčky, ale i jiné výdaje.

 

Slitování nad psím seniorem

Co se týče druhého problému, jde o zákon týkající se připnutých psů na vodítku. Chápu, že musí být připnuti agresivní, neposlušní, či příliš temperamentní psi. Ovšem nerozumím tomu, proč si policisté k pokutování vybírají i důchodkyně se psím seniorem, který je rád, že jde, takže vodítko by už nejspíše ani neunesl. A jeho majitelce mnohdy pomáhá při chůzi hůlka, takže s držením vodítka by se jí šlo také špatně. Nevím, jak by bylo možné zohlednit tento fakt v zákoně, ale možná by stačilo projevit lidskost, i když jde o paragraf.

 

Autorka: Hana Langrová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?