Pes a ovce I. – Jaký je rozdíl mezi ovčáckým a honáckým psem?

22. června 2015

Za posledních několik let u nás chov ovcí prošel poměrně značnou změnou. Spolu s tím proběhla také zásadní změna v chovu psů používaných chovateli ovcí. Systém chovu ovcí je nyní odlišný od předchozích let, rozdílná jsou také plemena psů a způsob jejich práce. Zároveň se také změnily metody jejich výchovy a výcviku, výživy, soutěží a dalších činností spojených se soužitím ovcí, psů a člověka.

Ačkoli se to možná na první pohled nezdá až tak zřejmé, existují tři skupiny plemen psů, která lze po pracovní stránce uplatnit. Rozdíl mezi nimi není na první pohled zcela jednoznačný, ale jedno mají společné – dobrý vztah ke zvířatům. Ten se ovšem u každé z těchto skupin projevuje poněkud odlišněji. V tomto díle si řekneme, jak je to s ovčáckým a honáckým psem. V dalším díle nás pak čeká pes pastevecký.

 

Pes ovčácký

Hlavními úkoly těchto plemen jsou manipulace se stádem a jeho usměrňování. Práce těchto psů se liší pouze podle použitého systému chovu ovcí. Úkoly jsou rozdílné pro ovčáckého psa, který pracuje s ovcemi v oplůtkovém systému, a jiné čekají na psa pracujícího s ovcemi v tradičním karpatském stylu chovu. K použití v obou systémech však lze bez problémů vycvičit prakticky všechna plemena ovčáckých psů. Protože člověk ovčácký podrobil všechna plemena postupné selekci za účelem uplatnění nejlepších vloh psů, mají všechna ovčácká plemena stejné rysy: jsou to plemena houževnatá, vytrvalá, bystrá, mají velkou chuť do práce a odvádějí ji svědomitě, mají pevnou vazbu na člověka, jsou poslušná, pracují důrazně až tvrdě, jsou schopná pracovat za každého počasí. Tomu také odpovídá jejich stavba těla. Jsou to střední psi s výškou v kohoutku v rozpětí 40 až 60 cm. Srst je většinou aspoň na části těla středně dlouhá a bílá, aby je bylo možné dobře odlišit od ovcí. Mezi tato plemena řadíme např. skotského ovčáka, belgického ovčáka, pyrenejského ovčáka nebo německého ovčáka. Největší přízni se však těší border kolie.

 

Honácký pes

Tito psi se vyznačují svou tvrdostí a značnou hlasitostí, proto nejsou příliš vhodní třeba pro chov ovcí. Lze o nich říci, že zastávanou prací stojí na rozmezí mezi ovčáckými a pasteveckými psy. Podobně jako ovčáčtí psi pomáhají hnát stáda určitým směrem a navracejí sběhnuté kusy ke stádu. Tuto činnost však vykonávají podobně jako pastevečtí psi bez většího vlivu nebo vedení farmáře, což je role shodná s rolí pasteveckých psů. Na rozdíl od pasteveckých psů však „honáci“ stádo po práci neopouštějí.

Jsou to psi velmi mrštní, pracují v těsné blízkosti stáda, jsou vytrvalí – pracují řadu hodin denně, několik dní po sobě.  Je-li to nutné, dokážou se hbitě přiblížit k neposlušnému zvíře a hryznout jej pod hlezno, před kopnutím však bez problému uhnou. Navíc jsou tito psi silní, kompaktní, neúnavní. Čistě honáckých plemen však příliš není. Podle FCI jsou to plemena: australský honácký pes, flanderský bouvier, velškorgi. K čistokrevným honáckým psům lze také zařadit dosud FCI neuznané plemeno lousianského leopardího psa – catahoula. Lze s úspěchem použít také border collie nebo australského kelpieho, kteří mají vlohy na pasení skotu. V každém případě je vždy vhodné pořídit si předka po pracovních rodičích. Honáčtí psi navíc mnohem úspěšněji pracují ve smečce, jednotlivec u větších stád zřejmě neuspěje.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?