Pes a ovce III. – Jak vybrat vhodné štěně ovčáckého psa

7. srpna 2015

Než si pořídíte štěně, je třeba si dobře promyslet, jakou pracovní náplň bude pes mít. Musíte si zodpovědět otázky, s jakými zvířaty (případně jakými plemeny) bude pes pracovat, s jak velkým stádem, jaké máme finanční možnosti a především jaké jsou naše časové možnosti. Můžete zvážit pořízení psa již v cyklu výcviku, nebo dokonce psa vycvičeného.

Štěně na práci ke stádu

Pokud pořizujeme psa ke stádu, je lepší pořídit štěně od rodičů zvyklých na práci, než od rodičů, kteří jsou šampioni výstav nebo sportů. Rodiče štěněte sledujeme dlouho dopředu na soutěžích nebo při práci přímo na farmě. Někteří chovatelé nabízejí možnost zapsat vás do pořadníku čekatelů na štěňata z výborného krytí. Zkušení a solidní majitelé vám rádi umožní opakovaně navštívit vrh a určitě se budou zajímat i to, do jakého prostředí si hodláte štěně odvézt.

 

Štěně ovčáckého psa by nemělo být silně dominantní

Pro následné pracovní uplatnění je vhodné vybrat si štěně, které není jednoznačně silně dominantní, u takových hrozí konflikt při následném prosazování našich požadavků. Vhodnější jsou štěňata hravá a živá. V období šesti až osmi týdnů již bývá možné sledovat náznaky instinktivního chování, které je zapotřebí při pasení. Není vhodné vybrat si štěně bázlivé, lekavé nebo s projevem jiného nevhodného chování. Chování necháme projevit nejen při hře, ale také třeba při vyvolání náhlého hluku (upuštěním klíčů na zem apod.).

Vhodné štěně zachová v takové situaci klid, neutíká se schovat, spíše naopak projeví zájem o předmět, který hluk vyvolal, ale neprojevuje vůči němu agresivitu.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?