Pes a ovce IV. - Výchova a výcvik začíná s příchodem domů

5. září 2015

Výchova a výcvik začínají již příchodem domů. Štěně si zvyká na své jméno, místo, učí se základům hygieny i povelům základní poslušnosti. Doporučuje se navštěvovat různá prostředí a ujišťovat se o správné socializaci, aby bylo možné psa později ovládat v jakémkoli prostředí a aby se v každém z nich pes postaral o svěřené stádo. Se psem cestujeme, využíváme jak auto, tak dopravní prostředky, umožňujeme mu pohyb na různých površích.

Pokud chceme zajistit úspěšný výcvik psa, měla by být zvířata, se kterými výcvik probíhá, na psa navyklá. Vhodná je proto klidná skupina dospělých jedinců zvyklých na přítomnost pracovního psa z dřívějška. Při výcviku je nutné využívat stádového pudu zvířat. Psa není vhodné učit nahánět zvěř s pomocí člověka, kazili bychom tak v něm jeho přirozené vlohy. Lépe je nechat ve psu postupně rozvíjet vrozené instinkty. Výcvik psa zpočátku probíhá ve známém prostředí a později jej lze přesunout na místo nové a po psu vyžadovat dobrý pracovní výkon.

 

Mezi nejcennější vrozené vlastnosti dobrého ovčáckého psa patří správný odhad vzdálenosti mezi psem samotným a zvířetem. Tato vloha se navíc dá výcvikem ještě vylepšit.

 

Není problém začít výcvik psa v pozdějším věku, např. až v jednom roce věku psa. Pes pak obvykle pracuje rychleji a efektivněji. Je však zapotřebí zabránit napadání ze strany ovcí. V opačném případě by u psa mohla vzniknout nenávratná nedůvěra v ovce a ovčáka.

 

Dobřé vycvičeného psa poznáme podle toho, že je pořád ve střehu, čeká netrpělivě na povely ovčáka a zadané úkoly pak plní s nadšením a ve zlomku sekundy.


Základní úkoly ovčáckého psa

  • Vyhnání stáda z ohrady, ovčína
  • Přihnání stáda k ovčínu – ovčák vyšle psa, který v oblouku obíhá ovce a pomalu je přihání k ovčákovi, klidně i na vzdálenost několika set metrů, v terénu s překážkami. Výsadou psa je, pokud se vrátí pro zaběhlou ovci a nažene ji zpět ke stádu.
  • Balancování – pes se pohybuje neustále na opačné straně stáda, než ovčák, čímž udržuje ovce v blízkosti ovčáka
  • Hnaní stáda za ovčákem – zatímco ovčák kráčí v čele stáda, pes jde za stádem a stádo popohání, nebo vrací ke stádu zaběhnuté kusy – zametá za stádem.
  • Hnaní stáda určitým směrem – ovčák jde v tomto případě vedle stáda, za ním nebo stojí na místě a pes se řídí jeho pokyny.
  • Držení brázdy – pes udržuje ovce za pomyslnou hranicí a nepustí se za ni
  • Oddělení několika zvířat od stáda – to je jeden z nejnáročnějších úkolů psa, který obvykle zvládají jen dospělí jedinci po dokonalém výcviku.
  • Zahnání stáda do ohrady, ovčína.
  • Kromě toho musí pes zvládnout řadu dalších úkolů – převedení stáda přes komunikaci nebo můstek, otočení stáda na komunikaci, míjení vozidla na komunikaci apod.

 

K výcviku ovčáckých psů existuje řada kvalitních českých knih nebo instruktážních filmů. Pořádají se také výcvikové tábory, školení a soutěže, které obvykle doplní instruktáž špičkových zahraničních i domácích instruktorů výcviku. Pro více informací doporučuji navštívit internetovou stránku www.paseni.unas.cz.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?