Pes a paraziti, kteří ho ohrožují

19. února 2008

Blecha psí, tasemnice psí, škrkavky, veš a všenka, klíště - jak se těmto parazitům bránit...

Tasemnice psí

Nejčastěji tasemnici přenášejí blechy, v nichž se její larvy vyvíjejí. Články tasemnice jsou velikosti zrnka rýže a dráždí konečník, proto se pes klouže (sáňkuje) po podlaze.

Léčba tasemnice: Pokud objevíte v trusu články tasemnice nebo se pes klouže po podlaze, navštivte veterinárního lékaře a ten vám předepíše účinný prostředek na její odstranění. Zároveň je vhodné psa ošetřit přípravkem proti blechám.

 

Blecha psí

Od blechy která napadá člověka nebo kočku se liší. Může být hostitelkou jiných parazitů, například tasemnic. Podráždění a svědění kůže způsobují její sliny, které obsahují látku díky níž se krev nesráží v době, kdy blecha saje.

Příznaky: červené pupínky od kousnutí, černá zrnka v srsti (bleší trus).

Léčba - jak se zbavit blech: Ošetřit insekticidním prostředkem nejen psa, ale i pelech, boudu a podobná místa.

Prevence proti blechám: tablety, spreje nebo obojky proti blechám.

 

Škrkavky

Škrkavky parazitují v tenkém střevě a živí se natrávenou potravou. Tento druh parazita je velmi nebezpečný pro štěňata. Tento parazit proniká střevními stěnami až do jater a dokonce do plic. Vykašláváním se dostávají z těla ven a například opětovným spolknutím zpět do těla. Každé štěně se rodí nakažené škrkavkami, protože škrkavky uložené v klidovém stavu v těle feny jsou hormonální změnou uvolňovány do krevního oběhu a tím se dostanou i do těl plodů. Proto je velmi důležité pravidelně psy odčervovat. Pozor tento parazit je přenosný na člověka, především na děti, které jsou v kontaktu s malými štěňaty, ale zřídka dojde k onemocnění. Dodržování hygienických pravidel je dostatečnou prevencí.

 

Veš a všenka

Všenka psí je světle žlutá a živí se odumřelými částečkami kůže, nesaje krev.

Veš psí je asi 2 mm dlouhá, bílá a živí se krví. Její vajíčka (hnidy) jsou pevně přichyceny na chlupech. Ani jeden druh není přenosný na člověka ani kočku.

Léčba: Ošetřit insekticidními přípravky, z počátku denně, poté stačí obden. Je nutné kontrolovat kožich a vyčesávat hnidy, protože jdou hůře odstranit chemicky.

 

Klíště a jak ho odstranit

Psa stejně jako člověka napadá klíště obecné. Zachytí se v srsti, zakousne se a saje krev.

Jak odstranit klíště: Nejlepším způsobem je vykroucení klíštěte pinzetou. Je však nutné odstranit i hlavičku, proto pinzetu přiložíme co nejblíže ke kůži, pevně stiskneme a klíště vytočíme ven. Poté je dobré ránu vydezinfikovat. Pokud si na odstranění klíštěte netroufnete navštivte veterinárního lékaře, který klíště odstraní.

Prevence: Existuje mnoho druhů přípravků od sprejů, obojků po tzv. spoty. Na obojky je mnoho lidí alergických a mají z nich vyrážku, proto jsou nejoptimálnější postřiky nebo spoty, které vydrží až několik měsíců. Jestliže si nevíte rady navštivte svého veterinárního lékaře a ten vám doporučí vhodný prostředek.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?