Pes a silvestrovské oslavy

31. prosince 2010

Některé oslavy, zejména ty dnešní silvestrovské a novoroční, provázejí petardy, světlice, a jiná zábavná pyrotechnika. Jsou psi, které zvukový doprovod ohňostrojů nechává klidnými, ale bohužel většinu psů dokáže pořádně vystrašit a vystresovat. Máme pro vás několik rad, jak vystrašenému psovi pomoci a zklidnit ho.

Venčení psa

Pejska vyvenčete v pozdních odpoledních hodinách na bezpečných místech, další venčení odložte na dobu, kdy bude po oslavě. Je-li venčení večer nutností, venčete svého psa na dostatečně pevném vodítku.

 

Při náhlém nárazovém zvuku (petardě, světlici) během procházky, na místě počkejte, nejlépe do doby, než se pes přestane bát. Dáte mu tak možnost přesvědčit se, že krom nepříjemného zvuku a světla, se mu v místě nic hrozného nestane. Můžete mu pomoci odvedením jeho pozornosti hrou, běháním, pamlskem, druhým pejskem, svou jistotou, to však vyžaduje trochu šikovnosti ze strany psovoda.

 

Když z místa odejdete hned, necháte se psem odtáhnout pryč (svým chováním dáte najevo, že je třeba z podobného místa odejít), pes se naučí nepříjemný zážitek řešit odchodem - a od této doby budete prchat pravděpodobně při každém podobném zvuku.

 

Pro případ, že přece jen psa neudržíte a on se vytrhne a uteče, napište mu na obojek své telefonní číslo - to ostatně může mít na obojku trvale.

 

Domácí prostředí

Zásadně nijak razantně neměňte dosavadní denní domácí rituály psa. Pokud je pes trvale venku, ujistěte se, jestli je dostatečně zabezpečený. Poskytněte mu dost krmiva, vždy jej dojděte zkontrolovat, ujistěte ho, že se nic neděje, popřípadě si se psem hezky pohrajte. Chlácholení a utěšování psa ve většině případů mívá opačný efekt - pes se bojí déle, ještě navíc s vaší podporou.

 

Pokud chcete vzít psa pro jistotu do domu, učiňte tak dlouho před tím, než vše začne, nevznikne u něj nežádoucí spojitost mezi střelbou a tím, že se jdete před ohňostrojem schovat - pes by pak mohl chtít domů pokaždé, když někde venku padne rána.

 

Psa či štěně, které se bojí, nechte v bytě v klidnější části, nebo u vás na křesle, v rodinném kruhu. Pes nebude výstřely tolik vnímat, když například necháte nahlas puštěnou hudbu, televizi a budete se bavit obvyklým způsobem.

 

Strach psa výrazně snížíte, když na střelbu přestanete sami výrazně reagovat, nesmíte dávat najevo, že jde o mimořádnou situaci, pes to z vás vycítí.

 

Vystrašeného psa nekonejšete, ani nechvalte. Spíše odveďte jeho pozornost tím, že mu dáte jeho oblíbený pamlsek nebo si s ním pohrajete. Je důležité, aby zvuky petard prožil v rozptýlení a pohodě, nikoliv posilováním svého strachu, tzn. vaším uklidňováním.

 

Pomoc veterináře

U psů, kteří se bojí, je možné po dohodě s veterinárním lékařem v dostatečném časovém odstupu podat léky na celkové zklidnění psa. Dodržujte však pečlivě radu veterináře, neboť špatně podaný lék nemusí dostatečně zabrat.

 

Pes, který uteče, se po nějaké době bude snažit vrátit zpět na místo, kde vás viděl naposledy, nebo uteče někam, kde to důvěrně zná. Pokud se pes zaběhne, informujte o tom místní městskou policii.

 

Autorka: Petra Máchová

 

Autorka a Hafici.cz vám i vašim čtyřnohým miláčkům přejí klidného Silvestra a mnoho štěstí a úspěchů v novém roce.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?