Pes a uštknutí zmijí

9. července 2013

Při procházce v lese nebo loukou na psa číhá spousta nebezpečí stran napadení hmyzem nebo parazity. Dalším nebezpečím ale je i kousnutí zmijí. Málokterý chovatel ví, jak se v takovém případě zachovat.

Setkání se zmijí

Zmije obecná nebo černá je had žijící v našich podmínkách zcela běžně. Na některých místech je dokonce výskyt velmi častý. Vyskytuje se ve vyšších nadmořských výškách a potkat ji lze prakticky všude. Najdete ji v trávě, slunící se na kamenech a to i u vody, v rašeliništích nebo močálech.

Nelze tedy s naprostou jistou předejít útoku zmije. I když útočí jen v případě, že se cítí ohrožená, pes ji může přehlédnout a prostě na ní šlápnout nebo se lekne a vyprovokuje ji tak k útoku.

Naprosto bezpečně ji lze poznat podle klikatice na hřbetě, ale zbarvení může být odlišné od prostředí, ve kterém žije. Základní barva je šedozelená nebo hnědá. Ale může být i podstatně světlejší nebo dokonce černá. Délka může být až kolem jednoho metru.

 

Příznaky uštknutí psa

Že byl váš pes uštknut zmijí někdy nelze okamžitě poznat. Zmije po útoku často rychle zmizí. Pokud ji tedy nezahlédnete okamžitě, je možné, že na problém se přijde se zpožděním.

Pes se v naprosté většině velmi lekne a kňučivě vyštěkne. Je li napaden v oblasti nohou, nedošlapuje na ně. Uštknutý ale může být prakticky na celém těle. Problém je, pokud je kousnutí v oblasti hlavy nebo hrudníku. Jed se do těla šíří totiž velmi rychle.

Kousnutí zmijí se projevuje otoky, bolestivými hematomy a zarudnutím rány. Jasnou známkou jsou dva vpichy po zubech, ale opět záleží, jak byl pes kousnut. Vpich se může objevit jen jeden.

Problémy se pak odvíjí hlavně od toho, jak je pes velký, starý, zda je zdravý či nemocný a kolik jedu bylo do těla vpraveno. Někdy tedy může být průběh potíží velmi fatální a rychlý. Objevuje se malátnost, zvracení, bolestivost, ztráta vědomí, šokový stav nebo silné otoky.


Co dělat při uštknutí hadem

Pes by po uštknutí neměl běhat. Měli bychom ho vzít do rukou a odnést bez ohledu na to, jak je velký. Je také možné ránu přiškrtit obinadlem, aby se jed nešířil tak rychle. To je ale možné jen tehdy, došlo li ke kousnutí v oblasti nohou.

Rychlému překrvení také zabraňují chladné obklady. Ránu lze i trochu zaledovat, pokud je to možné. Pak by mělo dojít k co nejrychlejší přepravě na veterinární ošetření.

Lékař by měl mít takto ohroženého pacienta k ošetření nejméně do 12 hodin, aby mohl co nejúspěšněji stabilizovat základní funkce jako je oběhový systém a dýchání. Opět ale záleží na tom, kam byl pes uštknut a jak je velký a vitální.

Pak dochází k aplikaci léků. Pro psy totiž zatím prověřené sérum proti hadímu uštknutí není.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?