Pes a vysoký krevní tlak

15. června 2011

U psů a koček je, na rozdíl od lidí, vysoký tlak téměř vždy spojen s jiným probíhajícím onemocněním. Hypertenze bez prokázané příčiny se u nich tedy vyskytuje jen velmi vzácně. Za normální tlak jsou považovány hodnoty 120/80 mmHg. První hodnota je systolický tlak - srdce právě vypuzuje krev do oběhu. Druhá hodnota je diastolický tlak - srdce se plní krví, chlopně jsou uzavřené. Stresem se systolický tlak může zvýšit až na 170-180 mmHg. Pokud je tlak opakovaně vyšší než tyto hodnoty trpí zvíře hypertenzí a měla by se hledat její příčina.

Klinické příznaky vysokého tlaku u psů

Souvisí velmi s onemocněním, které je prvotní příčinou vzniku hypertenze. Což může být u koček chronické ledvinové selhání - 60% koček s tímto onemocněním má vysoký krevní tlak, hyperthyróza (nadměrná funkce štítné žlázy) – 40-60% koček, méně častými příčinami jsou feochromocytom (nádor nadledvinek), srdeční onemocnění nebo některé léky (vedlejší účinek léčby erytropoetinem). U psů bývá vysoký tlak často při chronickém ledvinovém selhání – 60-90% psů s tímto onemocněním má vysoký krevní tlak, Cushingově chorobě (nadměrná funkce nadledvinek)- 70-80% psů, diabetes mellitus (cukrovce) - 25-45% psů, feochromocytomu (nádor nadledvinek), acromegalii, při použití léčiv (např. některá používaná k léčbě inkontinence) nebo onemocnění centrálního nervového systému.

 

Vysoký krevní tlak působí na jemné a tenké cévy asi stejně tak, jako proud vody z požárního hydrantu, když se na něj napojí zahradní hadice. Malé drobné cévy praskají a krev vytéká mimo ně. Postižení cév nemusí být zpočátku vůbec patrné. Následky vysokého krevního tlaku jsou nejvíce patrné na orgánech s jemnými cévami, jako jsou oči, srdce, mozek nebo ledviny. Pes nebo kočka mohou náhle oslepnout, mohou se objevit viditelné krváceniny v oku. Majitelé obvykle pozorují i apatii, jiné změny v chování, případně až těžké neurologické příznaky při krvácení do mozku (tzv. mrtvička). Vysoký krevní tlak může vést k selhání ledvin, které samo o sobě může být také příčinou vysokého krevního tlaku, vzniká tak bludný kruh. Při postižení srdce se může projevovat šelestem, či zhoršovat projevy již probíhajícího onemocnění srdce.

 

Diagnostika - Jak měřit krevní tlak?

Je více možností jak měřit krevní tlak. Nejběžnější metodou je měření s využitím dopplera – měřit lze pouze systolický tlak, ale i ten stačí k posouzení, zda by se mohlo jednat o hypertenzi. Další metodou je oscilometrie – změří se systolický i diastolický tlak. Některé prameny uvádí, že je u koček velmi nepřesná a u psů měří dobře, v poslední době se však začíná využívat častěji. V případě, že se opakovaně naměří hodnoty systolického tlaku vyšší než 170-180 mmHg a diastolického tlaku vyšší než 100-110 mmHg, mělo by se začít pátrat po příčině a dalšími diagnostickými testy vyloučit nebo potvrdit výše popsaná onemocnění.

Měření tlaku u psa

 

Prevence u psů

Nejdůležitější je včasná diagnostika vysokého tlaku a následnou léčbou pak lze zabránit dalšímu poškození organismu zvířete. Lze tedy doporučit měřit krevní tlak každému zvířeti s chronickým ledvinovým selháním, Cushingovou chorobou, hyperthyreózou a při dalších méně častých onemocněních. Stejně tak by se měl měřit tlak každoročně při prohlídce u zvířat starších 8mi let.

 

Léčba vysokého krevního tlaku a pes

Pokud se odhalí probíhající onemocnění, je důležité léčit hlavně to. V případě, že je cílená léčba nedostačující nebo by vysoký tlak mohl dále zhoršovat onemocnění jak tomu je např. při chronickém selhání ledvin, určí veterinář vhodné léky pro snížení tlaku, u psů je lékem první volby ACE inhibitor – roztahuje cévy, u koček pak amlodipine – blokuje kanály pro transport vápníku. Po nasazení léčby by se zvíře mělo přeměřit po 5-7mi dnech a případně se upraví dávkování, následně pak po 2-3 týdnech. Další pravidelné kontroly by se pak měly provádět po 2-3 měsících. Poškození orgánů následkem vysokého krevního tlaku může být trvalé. Léčbou lze zabránit v některých případech pouze dalšímu poškození.

 

Autorka: MVDr. Martina Načeradská

Veterinářka spolupracující s poradnou Hafici.cz a Miciny.cz

 

Také se můžete podívat na VIDEO záznam pořadu Sama doma s paní doktorkou Načeradskou o vysokém krevním tlaku na ČT. Čas na videu: 65:43 - 72:16

 

 

Použítá literatura:

Henik RA: Systemic hypertension and its management. Vet Clin North Am Small Anim Pract. 1997 Nov;27(6):1355-72.

http://www.ivis.org/proceedings/wsava/2008/lecture12/77.pdf?LA=1

http://www.petmd.com/dog/conditions/cardiovascular/c_multi_systemic_hypertension

http://www.petmd.com/dog/conditions/cardiovascular/c_multi_systemic_hypertension?page=2

http://www.marvistavet.com/html/high_blood_pressure.html

http://www.vin.com/proceedings/Proceedings.plx?CID=WALTHAMOSU2002&PID=2989

http://www.newmanveterinary.com/hyperten.html

http://www.petplace.com/dogs/hypertension-in-dogs/page1.aspx

http://www.petplace.com/dogs/hypertension-in-dogs/page2.aspx

http://www.petplace.com/dogs/hypertension-in-dogs/page3.aspx

http://www.petplace.com/dogs/hypertension-in-dogs/page4.aspx

http://www.petplace.com/cats/hypertension-in-cats/page1.aspx

http://www.petplace.com/cats/hypertension-in-cats/page2.aspx

http://www.petplace.com/cats/hypertension-in-cats/page3.aspx

http://www.petplace.com/cats/hypertension-in-cats/page4.aspx

http://www.petmd.com/cat/conditions/cardiovascular/c_ct_systemic_hypertension

http://www.petmd.com/cat/conditions/cardiovascular/c_ct_systemic_hypertension?page=2

http://www.2ndchance.info/highbloodpressure.htm

http://www.suite101.com/content/hypertension-in-dogs-and-cats-risks-effects-and-treatment-a349888

http://blog.petmeds.com/ask-the-vet/petmeds-hypertension-in-dogs-and-cats-causes-and-treatment/

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?