Pes jako lovec

2. prosince 2008

Pes domácí je šelma. Ač domestikovaná jako jedno z prvních domácích zvířat již ve starověku, stále zůstává šelmou. Instinkty šelmám velí lovit, aby získaly potravu a přežily. Lovecký instinkt je tedy u nich hluboko zakořeněn a jeho projevy pozorujeme i u našich nejmenších domácích miláčků, jakkoliv se snažíme je potlačit. U některých pracovních plemen vlastnosti lovce naopak rozvíjíme a využíváme. Informace o výcviku a využití jednotlivých plemen loveckých psů najdeme v kvalitních odborných a zájmových publikacích.

Kompletní výčet uznaných loveckých plemen by čítal přes 200 položek. Podle vloh k rozvíjení speciálních loveckých schopností můžeme rozdělit lovecké psy do tří skupin. Do jedné skupiny patří velká plemena loveckých psů zastoupená ohaři, druhá skupina zahrnuje střední plemena, kam patří barváři a honiči, a třetí skupinu tvoří malá plemena, z nichž se rekrutují norníci a slídiči.

 

Jaké vlastnosti a schopnosti tedy potřebuje mít dobrý lovecký pes a jaké jsou naopak spíše nežádoucí? Z historického hlediska bylo využití psa k lovu první funkcí zdomácnělého zvířete v lidské společnosti. Důležitým předpokladem byl především výborný čich. Díky němu pes dokázal lovenou zvěř zavětřit a její přítomnost svému vůdci také ohlásil, dokázal zraněnou kořist vystopovat a vyhledat i v nepřístupném terénu. Ceněnou vlastností byla i ochota ulovenou zvěř přinést. Protože pes je zvíře v minulosti přirozeně žijící ve smečce, dokáže se i dnes bez problémů přizpůsobit sociálním vztahům v lidské společnosti a spolupracovat se svým vůdcem, což je jistě vlastnost ceněná nejen při lovu. Obecně je u loveckých psů vyžadována odvaha a houževnatost, bojácný pes je při lovu neupotřebitelný. Statečnost je vlastní například jezevčíkům, kteří jsou oblíbenými norníky a pronásledují neohroženě i kořist větší, než jsou sami.

 

Další pozitivní vlastností je odolnost a nadšení pro lov ve ztížených podmínkách. Jsou to vlastnosti související s fyzickými danostmi plemene a vynikají jimi zejména vodní psi, ochotní vyhledávat kořist i v bažinatém terénu a nevadí jim ani vodní plochy. Představitelé těchto plemen mají mastnou srst, která je spolehlivě chrání před chladem.

 

Při šlechtění plemen ohařů byla vyhledávána vloha vystavovat zvěř. To znamená, že po vystopování zvěře zůstává v určité vzdálenosti před klidnou zvěří v úkrytu stát, nebo zalehne. Tato vloha se vyvinula pravděpodobně zvýrazněním jedné fáze přirozeného scénáře lovu psovitých šelem, kdy se predátor po vystopování kořisti na chvíli zastaví, aby zhodnotil své šance a nejlepší strategii následujícího útoku. Poslední fáze útoku nebo štvaní zvěře je ale při práci stavěcího psa nežádoucí.

 

Pronásledování prchající zvěře je ale pozitivně hodnoceno u plemen honičů. Jsou to psi silní, rychlí a vytrvalí, aby dokázali pronásledovat a případně skolit unikající kořist. V dnešní době nepotřebují sílu pro stržení zvěře, tento úkon honicí pes přenechává svému lidskému partnerovi se střelnou zbraní.

 

Stopařskými schopnostmi při dohledávání zraněné zvěře se vyznačují barváři, kteří dokážou neomylně sledovat i několik hodin starou stopu a nenechají se rozptylovat jinými pachy. U těchto psů se tedy cení hlavně schopnost soustředění a vytrvalost, důležitý je také orientační smysl, aby se pes neztratil při postupu po stopě.


Vlohy, které potřebují lovečtí psi, jsou tedy velmi pestré a každý lovec musí pečlivě zvážit jak výběr plemene, tak výcvik vybraného jedince.

 

Autorka: Milena Matejovičová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?