Pes na dovolené

19. března 2008

Pokud se se svým psem chystáte na dovolenou pod stanem u nedalekého rybníka, nebudete mít tolik starostí, jako při dovolené u moře. Odpadne vám všelijaké očkování před cizokrajnou havětí apod. V lékárničce by se vám však měly objevit stejné věci, které jsou pro cestování se psem velmi důležité, a to ať už jedete na Máchovo jezero nebo k Baltskému moři.

Psí lékárnička

  • kapky do očí
  • kapky do uší
  • vatové tyčinky a tampony na čištění
  • krém na tlapky (existují speciální zvláčňující krémy, ale postačí i vazelína nebo Indulona)
  • léky proti průjmu, protialergenní léky
  • pinzeta na klíšťata a normální pinzeta
  • dezinfekční prostředky např. peroxid
  • voděodolné elastické obinadlo
  • repelentní prostředek

 

Při výběru dovolené si předem ověřte, že do hotelu či kempu smějí zvířata, mnoho prázdninových ubytovacích zařízení povoluje ubytování se zvířaty, nezmiňují se však o zákazu vstupu zvířat na pláž či do vody, proto je třeba řádně vybírat a plánovat.

 

Některé země si sami určují, jak staré musí být očkování psa a s tím související potvrzení o vakcinaci proti vzteklině a potvrzení o identifikaci - tetování, nebo označení čipem - což je obsaženo v pasu pro malá zvířata. Jde-li o mladého psa s prvním očkováním, tak musí být provedeno nejméně 6 měsíců před vstupem. Navíc pak musíte mít potvrzení od soukromého veterinárního lékaře o tom, že zvíře je zdrávo, to nesmí být starší tří dnů, a potvrzení z místně příslušné krajské, popřípadě městské veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (to se potvrzuje tzv. kulatým razítkem).

Očkování nesmí být před vycestováním do zahraničí mladší jednoho měsíce a starší jednoho roku. Pro jistotu si však zjistěte, jestli v oblasti, kde plánujete dovolenou, není nějaké zvláštní veterinární nařízení pro vstup do země.

 

Před cestou do zahraničí byste se měli informovat, zda v oblasti vámi plánované dovolené nejsou specifická rizika pro vašeho psa. Před cestou je vhodné nechat psa projít celkovou kontrolou u lékaře a provést preventivní ošetření proti parazitům a cizopasníkům.

 

Stejně tak jako před cestou pojišťujete sebe, je důležité pojistit i svého psa a to jak proti případným zraněním, tak proti škodám které by mohl váš pejsek způsobit.

 

Sbalte lékárničku, pelíšek nebo dečku, na kterou je zvyklý, oblíbenou hračku a misky na jídlo a vodu. Pokud jedete k vodě a nejste si příliš jistí plaveckými schopnostmi svého psa, můžete mu pořídit speciální psí plovací vestu, její cena se pohybuje okolo 1.500,- Kč a vyrábí se v různých velikostech od 4 až do 50 kg váhy psa.

Pro cestování autem je v létě nejvhodnější doba brzy ráno a večer, kdy už není příliš horko. Nenechávejte svého psa za jízdy u otevřeného okna, mohl by tak nastydnout, nebo dokonce dostat zánět uší či očí. Důležité je, aby měl pes dostatek čisté vody a také pohybu, nemůžete čekat, že pes vydrží několik hodin nenuceně sedět, proto je třeba dělat časté zastávky a dát mu prostor k proběhnutí. Pokud je pes z jízdy rozehřátý, můžete mu hlavu a krk polévat odstátou (ne příliš studenou) vodou. Pejska nakrmte několik hodin před cestou, během jízdy mu však najíst nedávejte, předejdete tak žaludečním nevolnostem, kterými by váš pes mohl začít trpět.

 

Psa nikdy nenechávejte samotného v zavřeném autě, v létě teplota v autě rychle stoupá a mnohdy může dosáhnout i 60 °C, stejně tak jako v zimě může snadno klesnout až pod bod mrazu. Psi mají omezenou schopnost termoregulace, nepotí se po celém těle jako lidé, potní žlázy mají pouze na čenichu a polštářcích pacek, obranou je pouze změna dechové frekvence.

Pokud budete cestovat letadlem, předem si zjistěte, v jakých podmínkách bude během letu váš pes. Malého psa dovolují některé letecké společnosti vzít na palubu, větší psi však celou cestu stráví v zavazadlovém prostoru.

 

Je důležité si ihned po příjezdu zjistit, kde je nejbližší veterinární lékař, pes může mít zdravotní potíže nebo úraz a to je vždy třeba okamžitě léčit. Ošetření v zahraničí je však velmi drahé, proto je třeba mít v zásobě přiměřený finanční obnos.

 

Pokud trávíte dovolenou u moře, váš pes musí mít možnost se schovat do stínu pod slunečník a nezapomínejte na čistou chladnou (ne příliš studenou) vodu, kterou musí mít pes neustále v dosahu. Bez stínu a dostatku čisté vody vašemu pejskovi hrozí přehřátí, typickým příznakem úžehu je intenzivní těžké dýchání, slinění, funění, mnohdy i závratě, v takovém případě je psa nutné umístit do chladnějších větraných prostor (ne do příliš velké zimy, velké teplotní rozdíly jsou pro psa nebezpečné a velmi riskantní s ohledem na jeho srdeční činnost, ze stejného důvodu ho nenechávejte ani v průvanu), dopřejte mu dostatek odstáté vody (ne ledové), do pití ho však nenuťte a rozhodně mu vodu nelijte do krku, psa pouze slovně povzbuzujte. Pokud má pejsek potíže s dechem a nedaří se mu postavit se na nohy, mírně ho polévejte vlažnou vodou a packy namočte do chladné vody. Jeho tělo se tím rychleji ochladí, voda však nikdy nesmí být příliš ledová. Stabilizovaného pejska je vhodné dopravit na prohlídku k veterinárnímu lékaři, pokud se vám však teplota pejska nepodaří srazit pod 40 °C je veterinární ošetření nezbytně nutné!

Velmi důležitá je i strava psa, doporučuje se podávat suchou stravu (např. granule), která nepodléhá zkáze, pokud na ně pes není zvyklí, je vhodné mu je začít podávat již delší dobu před cestou. Dovezené konzervy jsou nevhodné a díky nesprávnému uchovávání rizikové (např. ve vysokých teplotách), ani vařená strava není tím nejlepším, pes po ní může trpět průjmem. Raději se potravou pro psa zásobte z domova, nikdy nevíte, na co jsou zvyklí místní psi a vašemu psu by se po „cizokrajné" stravě nemuselo udělat dobře.

 

Psa je třeba pravidelně omývat, ať už od soli z moře či od písku a jiných nečistot. Také každodenní prohlídka srsti a kůže je důležitá, včasným objevením klíštěte či jiného parazita můžete předejít alergickým reakcím. I několikrát denně krémujte polštářky na packách, velmi snadno se vysuší. Bez pravidelného mazání mastným krémem mohou velmi bolestivě popraskat. Stejně tak důležité je i čištění očí a uší, kam se snadno dostávají jak nečistoty, tak i parazité, které je třeba odstranit. Pejska nezapomínejte potírat repelentním přípravkem.

 

Po návratu z dovolené s pejskem navštivte svého veterinárního lékaře a nechte psa znovu prohlédnout a odčervit.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?