Pes na svatbě – ano či ne?

10. ledna 2014

Váš pes je plnohodnotným členem domácnosti a rádi byste, aby se zúčastnil tak důležité životní události, jako je svatba? Předtím, než čtyřnohého svatebčana začnete zdobit mašlí či svatebním bryndáčkem, určitě o tomto rozhodnutí náležitě popřemýšlejte a čtěte dál.

Před samotným rozhodováním, zda vzít či nevzít psa na svatbu, je vhodné zjistit, jestli bude pes vítaným hostem při svatebním obřadu, v restauraci a dalších prostorách, kde bude celá slavnost probíhat. V soukromých prostorách většinou se psími hosty není žádný problém, někde však na potíže s přítomností psa můžete narazit (např. na radnicích či v kostelech).

 

Rozhodování, zda by se měl pes účastnit svatby, je individuální. Záleží to na mnoha faktorech – kde a jak dlouho se bude svatba konat, jaká je povaha psa, jeho zdravotní stav, kdo se mu bude věnovat, atd. Existují psi, kteří milují společnost lidí a kteří se doslova vyžívají ve všeobecném veselí, naopak pro jiné psy se slavnostní den plný cizích lidí a hlasité hudby může stát traumatizující zkušeností. Nejlépe však znáte vašeho psa jen vy sami.

 

Hlídání psů

Novomanželé a jejich rodiny jsou v centru dění a na psa není čas. Ve svatební den bude tedy pes potřebovat v každém případě hlídání. Je proto vhodné obstarat psovi opatrovníka, který ho bude mít na starosti. Pověřená osoba tak zajistí, aby měl pes k dispozici vodu a jídlo, aby si mohl ulevit, dále aby neobtěžoval svatebčany při obřadu, aby neutekl, nežebral nebo snad neujídal ze svatebního dortu. Svatba je událostí, která se protahuje do pozdních nočních hodin, a proto i pes, čekající na majitele v klidu doma v bytě, by měl být venčen pověřenou osobou tak, jak je zvyklý.

 

Pes ve svatebním albu

Pes svatebčan je zpestřením každé svatby a mnoho párů si jeho přítomnost přeje. Svatební fotografie se psem v kravatě, motýlku nebo s mašlí za krkem skvěle zapadnou do svatebního alba. Tyto oblečky, na které existují i speciální půjčovny, by však rozhodně neměly psa nijak omezovat v pohybu. Obleček (hlavně ten z půjčovny) můžete použít pouze na dobu focení, vyhnete se tak kravatě rozcupované v nestřežený okamžik na milión kousků a zbytečnému výdaji. Stejně tak můžete psa nafotit doma před obřadem – pes bude ve známém prostředí, bude klidnější a tím snad i fotogeničtější.

 

Vezmeš si mě (s sebou na svatbu)?

Nenechte se zlákat smutnýma psíma očima při odjezdu na svatbu. Často je psovi lépe doma v klidu. Pes totiž může vytvořit na svatbě doslova tisíc a jeden problém. Příliš společenský pes může skákat a oblizovat všechny přítomné, kteří jsou oblečeni do svého nejlepšího oblečení z jemných a často nákladných materiálů. Jiný pes se může třást a být celý vystrašený z nového prostředí, cizích lidí, hluku a živé hudby. Vytrvale štěkající nebo kňourající pes může nepříjemně „doplňovat“ romantickou hudbu při obřadu. Loudícímu psovi mohou svatebčané hodit nějaký ten pamlsek, který ale určitě není vhodným psím krmením a zvířeti hrozí zdravotní problémy. Stejně tak po požití alkoholu z odložené sklenky.

 

Před svatebním dnem dobře zvažte, je-li váš pes při své povaze vhodným svatebčanem, máte-li pro něj hlídání a je-li to pro něj i pro vás skutečně to nejlepší řešení.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?