Pes na tričku aneb moderní umění

5. července 2016

Psi stáli po boku mnoha malířů a umělců a byli jim inspirací. Dokonce spousta nadaných umělců posadila psa ke svému hotovému dílu – když pes vesele vrtěl ocasem, byl umělec spokojen a „šel s kůží na trh“ a pokud pes vyl a kňučel, označili dílo za špatné, zničili jej a začali znovu.

První psí umění byli vlci a chrti

Asi nejčastěji používaným motivem byl a je vlk. Vlci procházejí dějinami všemi uměleckými směry, ať již v literatuře nebo sochařství (připomeňme legendu o bratrech Romulus a Remus). Také mnohá literární díla provází vlčí stopy a například píseň Vlčí srdce kapely Jelen se drží moderního motivu smečky dodnes. První zmínka o psím umění se datuje 6000 př.n.l., kde ve starém Egyptě malovali podobizny chrtích plemen, která dnes již nežijí.

 

Fenka Dášenka jako umělecké dílo

Ono se řekne umění – spadá sem ale i Dášeňka, z knihy o životě štěněte? A co Maxipes Fík? Dá se o televizních inscenacích hovořit jako o umění, když se mnohdy jedná o pár načrtnutých a rozpohybovaných obrázků? Neboť pes, nejlepší přítel člověka, se v televizi objevuje až příliš často – Tip a Ťap, Scooby Doo, 101 dalmatinů, Beethoven, Komisař Rex… Ačkoliv výčet televizních seriálů, večerníčků a filmů se psy by mohl být nekonečný, mezi umění bych zařadila spíše práci cvičitelů, kteří skutečné psí herce pro tuto roli připravili…

 

Psi v umění

 

Slavný "pes" - Liška Bystrouška

A protože mezi psovité šelmy spadá i liška, nemůžeme opomenout ani slavnou Lišku Bystroušku. Ta se z knižní pohádkové podoby dostala přes Večerníčka a operu až do fáze sochařského zpracování – a její sláva stoupla ještě více, když sochu z Hukvaldské obory někdo ukradl a pak byla za ještě větší pompéznosti znovu vyrobena a navrácena zpět do obory. Výroba kopie stála přes 250 tisíc a trvala více jak deset měsíců. Dalšího sochařského ztvárnění se dočkal také pes Hačiko, který podle skutečných událostí více než 10 let čekal marně na svého zemřelého pána. Asi jen málokdo shlédl stejnojmenný film se suchým okem. Socha věrného přítele dodnes stojí v Japonsku.

 

Pes středem domácích uměleckých děl

Já nejraději ze všeho tvořím psí umění v zimě, když napadne sníh a trénuju tvorbu sněhového sousoší mých psů. Nebo s fotoaparátem v ruce vznikne vždy nejvíce nádherných uměleckých kousků. Ti šikovnější dovedou psí podobizny přetvořit například na tričko a zvěčnit vašeho miláčka na oblečení každodenní potřeby. Nebo alespoň nakreslit a zarámovat. Máte-li vlastní šikovné výtvory, určitě nám je pošlete! Tvoříte sochy, fotky nebo otisky psích tlapek v rámečku?

 

Psi v umění

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?