Pes není hračka – adopce nebo „dočaska?“

27. února 2017

Dřív nebo později to potká každého z nás. Čas našeho věrného přítele, nohsleda a všudypřítomného stínu se naplní a chlupatá kulička nás opustí, aby odešla do věčných lovišť. Následující období nejde nijak obejít, nijak se z něj vymluvit nebo jej přeskočit. Ztrátu svého parťáka musí ve svém srdci uzavřít každý sám za sebe. I když nejméně polovina pejskařů tvrdí, že již žádného dalšího psa nechtějí, záhy se začnou nenápadně poohlížet po novém psím kamarádovi. Máte možnost zcela neplánovaně zabrousit do nějaké chovatelské stanice nebo máte možnost obrovsky pomoci!

Dočasná péče

Mnoho útulků, azylů a soukromých záchranných stanic nabízejí tento moderní výdobytek, tedy dočasnou péči, tzv. „dočasku.“ Smyslem tohoto záchranného počinu je poskytnout pejskovi plnohodnotný domov a láskyplnou péči, aniž by to ochotného zachránce cokoliv stálo. Organizace, nabízející pejska dále k adopci zpravidla hradí „dočaskářům“ veterinární výlohy, krmivo i základní vybavení a „dočaskář“ se naopak zavazuje, že zvíře nikomu dále neprodá, nepoužije jej k reprodukci a vůbec jej zachová v co nejlepším stavu pro případné zájemce o adopci. Téměř nic jej to nestojí, má doma skvělého parťáka a přítele a společně čekají, až se najde někdo, kdo se zaváže pejskovi poskytnout plnou péči po zbytek života. Tento „dočasný“ úkon mnohým institucím pomůže zabránit přeplněnosti, pejsek nemusí celé dny trávit v kotci za mřížemi a má neustále lidskou společnost. „Dočaskáři“ si pak takto mohou vyzkoušet a ověřit, jaké to je mít doma psa a nakonec se třeba pro adopci rozhodnou…

Chcete mě? Adoptujte si mě!

Dnes se neadoptují již jen děti, ale kromě zvířat v zoo si můžete adoptovat i pejska. Jde o nezvratný a závazný úkon, kdy podepíšete smlouvu, že si pejska plně přebíráte pod svou zodpovědnost. Od dočasné péče se liší především po finanční stránce, protože jako opatrovník si vše hradíte sami. Mnoho institucí a záchranných stanic má ve stanovách dovětek, že může kontrolovat, jak se jejich svěřenec má, kam jde a jak o něj bude postaráno. Začátky nikdy nebývají jednoduché, protože takový pes má za sebou obvykle nejasnou a neveselou budoucnost, která může narušovat jeho chování. Je třeba brát na to ohledy, obrnit se trpělivostí a nebát se!

 

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Pro a proti dočasné péče i adopce

Pokud máte psa v dočasné péči, počítejte s tím, že se s ním jednoho dne, až se najde opatrovník, budete muset rozloučit, ať již k sobě přilnete jakkoliv. Na druhou stranu jde o soužití se psem tzv. „na zkoušku,“ což je určitě cennou zkušeností. Pokud si psa vezmete do adopce, může být jeho minulost silnou i zároveň slabou stránkou celé věci. Stejně tak jako může být pes svou minulostí ovlivněn špatnými vzpomínkami, taktéž může být ovlivněn pozitivně tím, co se v předešlém životě naučil a můžete si tak domů přivést vychovaného, dospělého a rozumného tvora, který bude přinášet jen radost. Ať tak či tak, každý takto odložený pes je svému novému pečovateli nesmírně vděčný, svůj vděk projevuje každým dnem a bývá nejspokojenějším zvířátkem, jaké jste kdy měli. Neváhejte, můžete nechtěným tvorům darovat život – život v lásce!

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?