Pes ochranář

23. srpna 2012

Psům je daná naprostá oddanost člověku. Svoji lásku projevují prakticky neustále, milují tak, že je to prostě vidět. Možná i proto dokážou za svého pána někdy dokonce položit i život. Díky těmto vlastnostem není pes vhodný jen jako domácí mazlíček a přítel, ale také jako ochránce majetku. Často tuto práci vykonává i jako profesionál.

Vhodný kandidát na psa obranáře

Příběhů o tom, jak pes zachránil svého pána nebo ho bránil, bylo již řečeno i napsáno mnoho. V mnoha případech bylo naprosto jedno, o jakou rasu se jedná. K těmto činům je vede prostě láska a strach o svého člověka.

Pokud ale chceme, aby náš kamarád nefungoval jen jako gaučový mazlíček a opravdu hlídal dům nebo byt, je dobré se poohlédnout po konkrétní rase. Jsou psi, kteří mají toto prostě v krvi a výcvik je tak o mnoho snazší.

Nejlépe je hledat mezi štěňaty. Vhodnými budoucími hlídači jsou psi živí a temperamentní, chytří a většího vzrůstu. Vhodná plemena jsou například ovčáčtí psi, dobrman, pitbul a další. Plemen, která budí v dospělosti respekt už jen svým zevnějškem, je samozřejmě víc.

 

Domácí výcvik psa

Psa můžeme samozřejmě učit i sami. Důležité je, aby si co nejdříve osvojil základní povely, které pak můžeme rozvíjet v ty složitější.

Naučit psa samostatnosti není tak těžké. Základní povely, pokud jsme důslední, zvládne prakticky každý pes. Vystavujeme se ovšem trochu nebezpečí, že se díky neprofesionálnímu přístupu dopustíme některých hrubých chyb.

Míra výcviku musí být daná a z veselého psa by tak velmi brzy mohla být hromádka nervů a strachu jen proto, že to jeho pán sice myslel dobře, ale neodhadl možnosti svého psa nebo je prostě přežene.

Navíc, kromě toho, že bude hlídat, musí také poslouchat. Pokud totiž dojde skutečně k tomu, že přistihne konkrétního pachatele, mohlo by dojít k útoku, který končí fatálně. Často pak, bohužel, nekončí před soudem jen pachatel, ale i jeho pán. Je tedy dobré, pokud si psa pořizujeme i k obraně majetku, projít profesionálním výcvikem.

 

Výcvik psa pod vedením odborníka

Kdy by měl pes začít s odborným výcvikem, poradí právě profesionál. Obecně ale platí, že začít můžeme už kolem půl roku života.

Dále je potřeba určit specializaci, to znamená, že máme dopředu jasno, co chceme, aby náš pes v budoucnu zvládal. Díky tomu se pak určí i konkrétní způsob výcviku.

I kdyby se ale mělo jednat jen o obecné dovednosti, máme v případě odborného výcviku jistotu, že pes bude nejen „vychovaný,“ ale také šťastný a připravený svou práci skutečně vykonávat.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?