Pes, přítel houbaře

15. září 2014

Houbaříte rádi a berete na své houbařské výpravy také vašeho psa? Napadlo vás někdy, že by vám při hledání hub mohl být nápomocný? Pokud víte s jistotou, že váš pes nesběhne za zvěří, nebo že ho v případě potřeby bez problému odvoláte, nic vám nebrání alespoň v tom, vyzkoušet takovou možnost.

Lagotto Romagnolo – profesionální hledač hub

Lagotto Romagnolo není žádné zaklínadlo, nýbrž plemeno psa známé také jako Lagoťák nebo Italský vodní pes. Je to jediné plemeno na světě, které je speciálně vycvičeno pro hledání lanýžů, tedy velmi chutných hub. Kromě toho má řadu dalších výhod – nelínavou srst, která mu svou podstatou usnadňuje práci při vyhledávání. Mimo to je to také výborný společník a člen rodiny, který se dokáže dokonale přizpůsobit jejímu životnímu stylu. Je to pes vstřícný, nenáročný a velmi inteligentní. To vše z něj vytváří kromě profesionálního hledače hub také psa vhodného pro canisterapii.

 

Co ovlivní výcvik psa v hledání hub

I když mezi jednotlivými psy existují rozdíly v rychlosti učení, všechna plemena lze vycvičit na hledání hub. Rychlost učení totiž nesouvisí ani tak s plemenem psa, ale spíše s jeho osobními kvalitami.

Než však začnete se samotným výcvikem psa, ujistěte se, že váš pes je v dobré fyzické kondici. Nemá smysl snažit se cokoli naučit psa, který není zcela fit. Jednak se vám to zřejmě nepovede, a jednak to znechutí budoucí práci vám i vašemu psu.

Dalším faktorem ovlivňujícím rychlost výcviku může být fyzická kondice psa a také stavba těla. V teplých letních dnech se bude jinak běhat po lese dlouhosrstému a jinak krátkosrstému psu. I k tomu je třeba přihlédnout. Stejná zásada platí také pro malá plemena psů v porovnání se středními či velkými.

Věnujte také dostatečně dlouhou dobu teoretické stránce výcviku a nácviku pokynu na vyhledávání hub. Určitě se vám investovaný čas vyplatí.

Může můj pes hledat houby?

Samozřejmě! Psi mají totiž velmi dobrý čich, který lze při hledání hub uplatnit. Pokud tedy máte psa aktivního a hravého, bude pro něj hledání hub stejná zábava jako pro vás. Kromě zábavy je to pro psa také výborný mentální trénink, který naši čtyřnozí přátelé potřebují stejně, jako my.

Pokud se svým psem pravidelně trénujete a je zvyklý na výcvik, neměl by pro vás být problém naučit ho i hledat houby. Jednodušší to budou mít samozřejmě ti, kteří svého psa cvičí v pachových pracích. Jednak proto, že pes sám bude spíše vědět, co se od něj očekává, a pak taky proto, že vy sami víte, jak na to – je to totiž stejné, jako když učíte psa třeba vyhledávat předměty.

Vyhledávání hub se psem má jednu velkou výhodu – pro psa nejsou houby zpravidla nijak lákavým jídlem, takže je bez problému najde, podle návyku označí (třeba zalehnutím), ale nemusíte se obávat, že by je spořádal dříve, než k němu dorazíte. Nicméně jak všichni dobře víme – pes nebude nic dělat zadarmo. Vhodnou odměnu je proto třeba mít po ruce a neváhat s jejím udělením za každý zdárný pokus. Vhodnou odměnou je třeba sušené maso.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?