Pes v letadle

17. září 2008

Existuje mnoho způsobů, jak zabezpečit psího miláčka, pokud odjíždíte třeba na dovolenou. Je ale zcela běžné, že váš pes cestuje s vámi. Odjíždíte-li do zahraničí, je vždy nutné tuto cestu konzultovat s vaším veterinářem. Pokud je to navíc letecky, je třeba myslet i na spoustu dalších věcí. Rezervaci letenky je potřeba si zajistit s předstihem. Musíte informovat vaši leteckou společnosti, že s vámi cestuje i váš pes. Počet zvířat přepravovaných v letedle je totiž omezen. Musíte tedy vědět, že pro vašeho psa bude v letadle místo.

Některé letecké společnosti sice povolují přepravu přímo v kabině letadla, ovšem za určitých podmínek. Děje se tak právě u psů, koček nebo třeba králíků. Váha zvířete, a to včetně schránky, musí mít maximálně 8 kg. Přepravku pro psa nakupujte tak, aby byla opatřena homologací. Pokud totiž nebude vyhovovat parametrům, může se stát, že pes nebude uznán jako zavazadlo. Typ přepravky letecká společnost navíc upřesní. Schránka se musí vejít do úložné skříně pod sedadlem a v naprosté většině mohou být v kabině letadla takto přepravována pouze dvě zvířata. Myslete také na to, že za přepravu zvířete v kabině letadla si letecká společnost většinou účtuje poplatek. Od poplatku jsou osvobozeni pouze psi pro cestující se zdravotním postižením, kteří navíc nemusí být ani v přepravce. Dále je potřeba mít pro některé psy speciální osvědčení, že nemají dýchací problémy. Jedná se o psy s tupým čenichem, jako jsou boxeři, mopsové, buldoci nebo pekingští palácoví psíci.

 

Nezbytnou součástí před cestou je návštěva veterináře. Pro cestování do zahraničí musíte mít očkovací průkaz zvířete a zdravotní osvědčení s podpisem veterináře.

 

S dostatečným časovým předstihem se také spojte se zastupitelským úřadem příslušné země, kam cestujete. Některé státy totiž drží všechna nově příchozí zvířata po nezbytnou dobu v přísné karanténě.

 

Zvíře v nákladovém prostoru

Zjistěte si konkrétní informace u daného dopravce, protože ne všechny země přepravu zvířat v nákladovém prostoru umožňují.

 

Začněte svého psa zvykat na delší pobyt v přepravce. Vyšetřete si několik dní před samotnou přepravou. Začněte tím, že psa zavřete do přepravky na deset minut. Vždy, když ho půjdete zavřít, dejte mu jeho oblíbený pamlsek. Dobu postupně prodlužujte, až si budete jistí, že váš pes vydrží v přepravce tak dlouho, jak bude nutné pro samotnou cestu.

 

Přepravka musí být opatřena visačkou se jménem a adresou majitele. Minimálně jedna strana musí být otevřená a opatřena mřížemi tak, aby pes nemohl vystrčit ven třeba tlapku nebo čumák. Dno přepravky musí být nepropustné. V přepravce musí být dostatek vody a potravy, ale mělo by být umožněno její doplnění zvenčí. Dejte psovi také jeho oblíbenou hračku.

 

Za přepravu zvířete v nákladovém prostoru jsou také účtovány speciální poplatky a bude odbaveno jako další zavazadlo.

 

Podmínky pro přepravu zvířat se velmi zlepšily. V prostorech vyhrazených pro zvířata se udržuje přijatelná teplota a se zvířaty se zachází velmi ohleduplně. Váš miláček by tedy neměl nikterak strádat.

 

Obecné podmínky pro přepravu zvířat

Každá letecká společnost má jiná pravidla pro přepravu psů. Je vždy tedy potřeba se důkladně informovat. Stejně tak se informujte o dané destinaci, kam se psem cestujete. Dostane se vám všech potřebných informací a vyhnete se tak zmatku před odletem nebo dokonce jeho odložení. Další potřebné informace naleznete na Informačním webu Státní veterinární správy.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?