Pět tipů a triků první pomoci pro vašeho psa

24. října 2015

Protože ne vždy máte po ruce svůj balíček první pomoci, určitě je vhodné naučit se používat pro tyto účely předměty všedního života.

1. Využití mobilního telefonu mnoha způsoby

V dnešní době lze mobilní telefon pokládat za nástroj první pomoci číslo jedna. Kromě toho, že v mobilu můžete mít uložené číslo na veterinární stanici s pohotovostním režimem, může vám posloužit ještě jinak – americký Červený kříž nabízí mobilní aplikaci pro chytré telefony, která vám například poskytne krok za krokem návod na stabilizaci vašeho psa.

 

2. Bezpečné zadržování vašeho zraněného psa

I nejkrotší psík může kousnout, pokud cítí bolesti, takže pravidlo zvířecí první pomoci číslo 1: Chraňte nejprve sebe před zraněním, poté poskytujte pomoc zvířeti. Asi metrové nylonové vodítko můžete použít pro omezení pohybu s ústy, abyste zabránili pokousání psem, a zároveň ponechává dostatečný prostor pro to, aby zvíře mohlo dýchat.

Vytvořte první smyčku na můstku nosu psa. Další smyčku pod bradou, svažte je na zadní straně krku pod ušima, ukončete navléknutím jednoho konce pod první smyčku na nosu zpět na horní část hlavy.

 

3. Zacházení s proříznutou tlapkou

Tlapku poraněnou třeba o střep vyčistěte čistou vodou, použijte šátek na zastavení krvácení, následně jej nechte složený na ráně. Za pomoci třeba ponožky vytvořte kapsu, do které tlapku navlékněte, tu k tlapě připevněte např. pomocí gumičky do vlasů. Následně psa převezte k veterináři za účelem odborného ošetření.

 

4. Léčba štípnutí včelou nebo vosou

Během horkých dnů včely často cupitají od nízko položených květin do pozemních úkrytů. Šanci na pobodání psa můžete snížit tím, že jej budete v těchto místech vodit na vodítku a budete vědět, že stoprocentně poslouchá na přivolání, díky čemuž nestihne strčit nos do úkrytu.

Pokud přece jen k bodnutí dojde, přiložte k žihadlu okraj kreditní karty nebo řidičského průkazu. Nepoužívejte pinzetu nebo nehty, se kterými můžete protrhnout jedový váček. Pokud místo natéká a u psa se rozvíjejí dýchací potíže, vezměte jej k veternáři, jedná se zřejmě o alergickou reakci.

 

5. Léčba psa, který je přehřátý nebo podchlazený

Psi se chladí pomocí tlapek. V extrémně horkých dnech můžete tlapy psa bez problémů ponořit do studené vody. V případě potřeby nalijte vodu do jakékoli nádoby a tlapky následně ponořte do ní.

V chladných dnech ošetřujte tlapky vašeho psa vhodným krémem nebo obyčejnou vazelínou, aby ledové krystalky a sůl nepronikaly do tlapek. A pamatujte na motto “obalit, ale netřít” co se omrzlých tlapek týče. Zabalte psa do mylarové deky, kterou používají sportovci pro udržení tepla.

 

 

Související články:

"První pomoc u psů - 1. díl: Otravy a popáleniny"

"První pomoc u psů - 2. díl: Vnější poranění"

"První pomoc u psů - 3. díl: Umělé dýchání"

"První pomoc u psů - 4. díl: Jak na zlomeniny"

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?