Pět výmluv, které používám, když se mi nechce psovi čistit zuby

9. června 2016

Čistíte svému psovi zuby pravidelně nebo jste jedni z těch, kteří to dělají minimálně nebo vůbec? Péče o zuby u psa je bezmála stejně důležitá jako u člověka. Stejně jako na lidských zubech i na těch psích se vytváří zubní plak, který se mění v zubní kámen. Ten může způsobit zánět dásní a uvolněné zuby. Pokud se jednou na zubech našeho čtyřnohého kamaráda objeví, jediným účinným řešením je jeho odstranění zubním ultrazvukem. Výjimkou nejsou ani tragické následky, kdy se neléčený zánět může rozšířit do celého těla psa.

Svému psovi bychom měli čistit zuby každý den. Na trhu se dají bez problémů sehnat speciální psí kartáčky, použít se ale můžou i ty obyčejné - lidské. Jiné je to s pastou. Ta naše by mohla být pro psa škodlivá, je tedy nutné použít tu vyrobenou přímo pro psy.

Zvlášť obezřetní bychom měli být, pokud máme doma psa menšího plemene. Ti mají zuby blíž u sebe, než měli v minulosti jejich předchůdci a častěji tak u nich může docházet k již zmiňovanému zánětu dásní.

Přesto, že většina majitelů psů všechno tohle ví, zuby nečistí. Jsem na tom stejně. A jaké výmluvy nejčastěji používám přesto, že vím, že nemusejí být tak úplně pravdivé a jen obhajuji svou lenost?

 

Nejčastější výmluvy proč psům zuby nečistit

1. Dřív se psům taky zuby nečistily

Můj častý argument pro více věcí. Dřív se to a ono nedělalo a taky se žilo. Hned mě ale napadá otázka, jak asi vypadaly dříve psí zuby a kolika let se vůbec psi dožívali?

 

2. Zuby si čistí, když okusuje klacky

Pokud pes rád a často okusuje klacky, zuby si tak čistí. A to ten můj dělá vlastně pořád, tak by měl mít zuby jako perličky. Ale vyčistí si je skutečně srovnatelně, jako kdybych mu je vyčistila kartáčkem?

 

3. Dentální tyčinky stačí

Pro většinu psů je žvýkání pamlsku bezesporu příjemnější než čištění zubů a mě nákup dobroty zabere méně času, než honění psa s kartáčkem po zahradě či obýváku. Ale stačí to?

 

4. Nevím jak

Prostě nevím, jak zuby vyčistit správně. Na spoustu zubů se kartáčkem nedostanu a celé mi to přijde spíš jako takové „šmrdlání“. O tom, že psovi často omylem rozedřu dásně, ani nemluvím.

 

5. Nelíbí se mu to

Psovi se čištění zubů jednoduše nelíbí. Škube sebou, snaží se utéct. A já mu tak nerada dělám zle.

 

Výmluv existuje celá řada. Ale pravdou zůstává, že čištění zubů by mělo být automatickou součástí péče o psa, stejně jako např. pravidelné vyčesávání. Je možné, že i bez něho bude mít váš pes zuby zdravé a nebude mít problémy. Proč to ale riskovat. Lepší je mít čisté svědomí, že jsem pro zdravý chrup svého psa udělala maximum. Jakmile problémy jednou přijdou, strávíte ve finále u veterináře víc času, než by zabralo pravidelné čištění. O finanční stránce ani nemluvě.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?