Plynatost koček aneb prdí taky kočky?

11. srpna 2009

Plynatost střev neboli nadýmání je nepříjemná záležitost nejen pro kočky, ale i pro jejich majitele, a to vzhledem k nepříjemně páchnoucím projevům tohoto zdravotního problému. Plyn jako takový je normální součástí trávení a určité množství plynu běžně vychází konečníkem z trávicího traktu při vykonávání potřeby. Problém však nastává v případě, že plyn odchází ve velkém množství a častěji, zápach je výrazný a nepříjemný a zvuky související s vyměšováním překračují normální meze.

Nevhodné potraviny

Plyn se může dostat do trávicího traktu kočky několika způsoby, přičemž zřejmě nejčastější příčinou nadýmání jsou nevhodné potraviny. Nadýmání způsobují potraviny, které jsou lehce zkvasitelné, jako např. květák, brokolice, fazole, zelí či kořenová zelenina. Důvodem může být také nadměrné množství mléka, které některé kočky hůře snáší, neboť jejich organismus nedokáže efektivně rozkládat a zhodnotit laktózu, která je v mléce obsažená. V některých případech může být příčinou požívání zbytků od stolu nebo i vitaminové doplňky.

 

Nadýmání z nevhodné stravy vyřešíme změnou stravovacího režimu. Kočce bychom měli předepsat vysoce stravitelnou dietu s obsahem proteinového zdroje (např. kuřecí maso) a zdroje uhlohydrátů (např. brambory či rýže). Přesné složení diety může doporučit veterinář. K pití podáváme vodu v pokojové teplotě. Neměli bychom však zavádět rychlé změny ve složení potravy, tzn. na dietu přecházíme postupně.

 

Polykání vzduchu a další příčiny

Dalším způsobem, jak se vzduch do trávicího traktu může dostat, je jeho spolykání (tzv. aerophagia) prostřednictvím horních cest dýchacích. Důvodem je např. přílišné hltání potravy. Tímto problémem často trpí krátkolebá plemena koček. Pomocí může být krmení zvířete častěji po menších dávkách a v případě většího počtu koček v domácnosti je dobré krmit zvířata odděleně, což zabrání „konkurenci" a rychlému hltání.


Nevhodné potraviny a spolknutí vzduchu jsou asi nejčastější příčiny plynatosti. V některých případech však může být způsobena i alergií na určitou složku potravin, přejídáním, spolknutými chlupy, střevními parazity, aj.


Nadýmání jako známka dalších zdravotních problémů

Pokud trpí kočka nadýmáním a zároveň vykazuje následující symptomy, může se jednat o velice závažný zdravotní problém a je třeba spěchat k veterináři. Mezi další možné symptomy patří: zvracení, průjem, nafouklé břicho bolestivé na dotek, výrazné slintání, nechutenství. V takovém případě se může jednat o onemocnění trávicího traktu, virus ve střevech, střevní parazity, ucpání střev či dokonce rakovinu trávicího traktu.

 

Závěrem si shrňme, jak můžeme kočce při nadýmání pomoci: postupně zavádíme lehce stravitelnou dietu, nabízíme potravu častěji v menších porcích, zabráníme požívání zbytků od stolu a nevhodných „lidských" potravin, kočičí „smečku" krmíme odděleně a také dohlížíme, zda má zvíře dostatek pohybu. Vždy platí, že pokud problém přetrvává nebo se u kočky vyskytují i další symptomy, je třeba neprodleně vyhledat veterináře.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?