Pochvala - základ úspěchu při výcviku psa

10. listopadu 2010

Pochvala by měla být pro psa i majitele šťastným okamžikem. Pochvalu je třeba psa naučit, pes by měl slovo vyjadřující pochvalu znát stejně jako každý jiný povel.

Nejpoužívanější slova pochvaly pro psa

Hodný pejsek, šikulka, šikovný pejsek, pašák, výborně, dobře, tak je hodný, to je hodný kluk.

 

Protože pes nerozumí významu slov, ale velmi dobře rozezná intonaci hlasu, slovo pochvaly by mělo být vždy pronášeno v srdečné, radostné, laskavé a  vždy stejné intonaci. Pes z našeho chování musí cítit radost, musí se jasně orientovat v tom, které jeho chování se nám líbí.

 

Jak slovo pochvaly naučit

Nejlepší je slovo spojit s podáváním pamlsků, drbáním a hlazením psa. Je důležité, aby pes ve chvíli slov pochvaly prožíval blahobytný, radostný pocit. Slovo pochvaly by měl být první povel, který by mělo umět každé štěně. Budete jej muset několikrát opakovat. Jestli je tento povel naučený, poznáte nejlépe na svém psovi tak, že po pronesení slova pochvaly bude radostně vrtět ocáskem a očekávat pamlsek.

 

Samozřejmě se toto slovo musí neustále opakovat a upevňovat, podobně jako jiné povely. Pochvala je pro psa velmi důležitá, motivuje psa k radostnému a pozitivnímu plnění úkolů a pozitivně podporuje chuť do dalšího učení. Pro psovody kteří z nějakého důvodu nejsou schopni používat stále stejné intonace hlasu, je dnes nepostradatelná pomůcka zvaná klikr - cvakátko. Zde pes místo povelu pochvaly radostně reaguje na KLIK.

 

Kdy psa chválit?

Štěně i dospělého psa chválíme a odměňujeme kdykoliv, chová-li se správně, a to i za maličkosti. Pokud psa budeme chválit dobře, občas můžeme pamlsek vynechat. Při sportovním výcviku většina cvičících psovodů místo pamlsků používá jako odměnu hru s míčkem nebo peškem - aportování. Ve výsledném provedení obě používané pochvaly fungují stejně. Míček jako odměna se hodí nejlépe tam, kde psi pamlsky nechtějí přijímat, nebo kde se pamlsky z výcvikových důvodů nehodí.

 

Vhodné pamlsky pro psy

Nejpoužívanějšími pamlsky jsou obyčejné dětské piškoty. Záleží však na psovodovi samotném, používají se také nakrájené kostičky tvrdého sýra, kolečka salámu, polotvrdé pamlsky zakoupené ve speciálních obchodech.

 

Pes by neměl pamlsky dlouho rozžvýkávat. Nevhodné jsou také granule, které má pes jako běžnou stravu. Nevýhoda je v tom, že vážou vodu, a krmivo není pro psa mimořádné.  Pamlsek by neměl psa zasytit, ale pouze povzbudit chuťové buňky, aby chtěl další. U psů velikosti retrívra se používají pamlsky velikosti 1x1cm. Upravte tedy pamlsek vždy úměrně k velikosti psa.

 

Když pes odmítá pamlsky a nerad aportuje

V tomto případě se doporučuje denní krmení psa z části omezit, pes by měl být krmen jednorázově, a to večer. Krmnou dávku upravte tak, aby pes nenechával žádné zbytky, ale ještě by si s chutí rád přidal. Buďte neoblomní, následující den můžete využít lépe u psa cvičení za pamlsky a denní dávku tak vyrovnat. Pokud pes není aportér, i tak můžete používat jako odměnu aport. Postačí, když je pejsek ochotný přetahovat se o kůži, hadr, a jiné hračky. Dobré je navázat si k nim krátkou šňůrku, s jejíž pomocí hadr rozpohybujeme po zemi a pes jej bude moci chytat. V tomto případě bude i bez pamlsku ten nejšťastnější.

 

Odměny pro psa nenosíme viditelně, ale měli bychom je mít po ruce, abychom mohli psa odměnit hned při správném provedení cviku. Pomocí pamlsků také můžeme psa motivovat k provedení určitého cviku tak, aby nemuselo být použito donucovací, nebo mechanické výcvikové metody.

 

Opakem pochvaly je trest, ale o něm a o rovnováze mezi pochvalou a trestem zase příště.

 

Autorka: Petra Máchová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?