Podlomy u koní – nenápadná hrozba

3. srpna 2015

Pozorný koňák si problému všimne již v zárodku a může zabránit nepříjemnému a vleklému trápení. Týká se především koní s rousy a objevuje se nejvíce ve vlhkém a blátivém období. O co vlastně jde a jak se mu účinně bránit?

Podlomy nebo dermatofilóza? Zánět kůže u koně.

Děsivý název skrývá dnes již relativně běžný problém, který se týká většiny koní. Jde o zánět kůže způsobený bakteriemi nebo také stafylokoky, které se hromadí ve vlhkém prostředí a čekají, až si kůň poraní byť jen nepatrně kůži, aby se na něj mohly vrhnout. Usidlují se především v oblasti spěnky, patky a kloubu, kde se množí a vzniká zánět. Kůže reaguje tvorbou mokvavých strupů, zacuckováním srsti, později kůže hnisá, končetina otéká a kůň začne kulhat.

 

Jak se bránit zánětům?

Zánětlivý stav zhoršuje vlhko, teplo a nedostatečné provzdušnění. Je proto dobré při zjištění tohoto onemocnění preventivně ostříhat rousy na nohou. I koním chovaným trvale venku by se mělo alespoň na část dne zajistit suché prostředí. Předcházet podlomům v podstatě nejde, kůň se může nepatrně poranit na nohou o cokoliv venku, aniž byste si to uvědomili a bakterie číhají kdekoliv. Nezbývá než zapojit účinnou léčbu.

 

Masti a pudry pro koně. Co zabere?

Názory se zde mírně rozcházejí a každému zabírá něco jiného. Obecně se doporučuje vzniklé strupy opatrně rozmočit například roztokem Bethadine či dubovou kúrou, odstranit a končetinu nechat proschnout. Poté lze aplikovat mast, kterých se dnes přímo na toto onemocnění vyrábí hned několik, takže si můžete vybrat z léčivých bylin, či chemického koktejlu. V jednom se však veterináři shodují – nepoužívejte pudry ani vysušující přípravky! Zabraňují přístupu vzduchu k ráně. Lze nanést posléze i zklidňující krémy.

 

Běh na dlouhou trať

Většinou se tohoto problému chovatelé zbavují obtížně a zdlouhavě. I v případě, že má kůň oteklou nohu, je důležité zachovat pro něj pohybový režim, ačkoliv mírnější. Nesmíme však koně přetěžovat!  V případě, že se stav nezlepší ani do týdne, je dobré zavolat veterináři, který případně předepíše antibiotika. Ačkoliv se situace může jevit bezvýchodnou, nakonec se nemoc vždy povede porazit! Je jen potřeba vytrvat a obrnit se trpělivostí.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?