Pohádka o psech - Ťapka a Tlapka 13 - "Ztracený Matýsek"

20. listopadu 2009

Matýsek se s Ťapkou a Tlapkou chvíli proháněl po zahradě, ale hra ho brzy přestala bavit. Lehl si na trávu vedle keříku, aby na něj svítilo sluníčko. V poslední době sluníčka moc nebylo. Dokonce i rána byla dost chladná. Zima o sobě začínala dávat vědět.

Z povzdálí sledoval psí sestřičky, jak si hrají spolu a pak usnul. Zdál se mu velmi zajímavý sen. Ocitl se na místě, které vůbec neznal a kde toho bylo tolik ke zkoumání. Ve snu prošel každičký kout toho krásného místa a nevycházel z údivu. Dokonce našel na několika místech i kočičí dobroty a všechno bylo tak krásné a opravdové, že se dokonce ve spánku několikrát olízl. Pak se z ničeho nic probudil. Rozhlížel se kolem sebe a bylo mu moc líto, že to byl jen sen. Moc rád by totiž něco zajímavého prozkoumal doopravdy, jenže zahradu už znal dokonale a dům také. Kam by tedy jen šel něco zkoumat?

 

Zvedl se a vyskočil na zídku, kde sedávala maminka Micka a rozhlédl se kolem. Neviděl ale nic, co by už neznal. Znuděně tedy seskočil dolů a jen tak bloumal po zahradě. Pak ho ale napadlo, že vlastně nikdy neprozkoumal auto. Co kdyby se podíval dovnitř? Sice už tam byl, ale nikdy ho nenechali, aby se podíval, jak vypadají všechny kouty. Dveře sice byly zavřené, ale pak si všiml pootevřeného okýnka. Zkusil vyskočit nahoru, ale okýnko bylo otevřené jen málo a napoprvé se neprotáhl. Jenže touha něco objevit byla tak velká, že to zkusil ještě jednou. S velkou námahou se mu opravdu podařilo dosáhnout svého. Ocitl se uvnitř auta úplně sám. Nikde nikdo, tak mohl začít se zkoumáním.

 

Byl zrovna pod sedačkou a očichával nějaké zařízení, které vůbec neznal, když zaslechl hluk. Instinktivně se přikrčil. Do auta nasedl pán a nastartoval! To bylo ale dobrodružství! Matýsek zůstal schovaný pod sedačkou a chvílemi se zdola podíval, co pán dělá. Ale hodně opatrně, aby ho nikdo neviděl. Pak se zase schoval. Za pár okamžiků auto zastavilo a pán konečně utišil ten hluk. Vystoupil a nechal okýnko zase trochu otevřené. Matýsek se tedy rozhodl, že se podívá ven, kde to je. Najednou byl na úplně cizí zahradě, kterou nikdy neviděl. Bylo toho tady tolik ke zkoumání!

 

Ťapka s Tlapkou si sice všimly, že Matýsek není nikde vidět, ale myslely si, že se někde schovává, nebo že někde usnul. Chvíli se tedy vůbec nestaraly. Jenže, Matýsek nebyl nikde k nalezení ani za další čas. To už začala být Tlapka trochu nervózní. Začala očichávat zem a snažila se chytit Matýskovu stopu. Kocourek ale jakoby se propadl do země. Stopa se jí vždy ztratila tam, kde stálo auto!

 

Všechno běžela říct Ťapce. Ta se velmi divila a pokoušela se vystopovat Matýska také, ale byla stejně úspěšná jako Tlapka. Stopa vždy končila tam, kde stálo auto. „To je divné!" podívala se Tlapka na Ťapku. „Auto tu není a Matýsek také ne. Že by ho někam odvezli a nám nic neřekli?" zeptala se Ťapky. „Nechce se mi věřit, že by nám nikdo nic neřekl. Moc se mi to celé nezdá, vůbec nevím, co si mám myslet." Ťapka si sedla na trávu a usilovně přemýšlela, co se mohlo stát.

 

Za chvíli přerušil jejich dumání známý zvuk. Přijelo auto a v něm seděl pán. Byl sám. Hned jak zastavil, psí sestřičky šly hledat kocourka. Tlapka opravdu ucítila známý pach. Matýsek tu byl! Jenže, už tu zase není. Co se mohlo stát? Kam Matýsek odcestoval? Proč jim nikdo nic neřekl? Otázka stíhala otázku, ale odpovědi se nedočkaly.

 

Pak se ale stalo ještě něco divnějšího. Paní šla zavolat zvířátka k večeři a volala i na Matýska. Ten ale nikde nebyl. Dokonce ho chvíli hledala na zahradě, pak se vrátila domů a něco vzrušeně vyprávěla Petrovi i pánovi. Ťapce to celé došlo. Je zle, Matýsek se ztratil! Nemohla tomu uvěřit ani Tlapka. Obě byly celé vyděšené. Všichni šli ještě jednou ven a volali na Matýska, co jim síly stačily. Prozkoumali každý kout na zahradě i venku, ale kocourek nikde.

 

Ťapku napadlo, že upozorní pány na to, že musel být v autě. Rozběhla se tedy tím směrem a štěkala na auto, co jí síly stačily. Tlapka si řekla, že je to dobrý nápad a přidala se k Ťapce. Všem se naskytl zajímavý pohled. Zatímco stále volali na kocourka, psí sestřičky pobíhaly kolem auta a hlasitým a nepřetržitým štěkotem dávaly najevo, že musí hledat uvnitř. První si všiml Petr zvláštního chování psích sestřiček.

 

„Musí být v autě! Ťapka s Tlapkou nás na to upozorňují!" zavolal na rodiče. Petrův tatínek pak běžel otevřít auto, aby mohl Matýsek ven. Jenže ten nebyl ani tady. Prohledal uvnitř celý vůz, díval se dokonce i do míst, kam by měl Matýsek velké problémy vlézt, jenže, co kdyby?

 

Za chvíli své hledání ale vzdal. Kocourka nenašel, nebyl prostě nikde. Pak se tatínek zamyslel. „Matýsek byl asi v autě, když jsem odjížděl. Zřejmě mi pak vylezl ven, když jsem zastavil. Matýsek se prostě asi ztratil."

 

Ťapka vůbec nechápala, co to pán říká. Tlapka byla také celá zmatená. Nejhorší bylo, že všichni byli najednou moc smutní a paní si dokonce utírala slzy. Psí sestřičky věděly, že nedějí dobré věci. Začaly se moc bát.

 

Matýsek se prošel po zahradě a prozkoumal snad každé její místečko. Byla tak veliká, dokonce větší, než ta doma. Tolik ho zkoumání zaujalo, že si ani nevšiml odjíždějícího auta. Protože už měl nové místo prohlédnuté, rozhodl se, že se vrátí tajně do auta. Jenže, jaké bylo jeho překvapení, když si všiml, že auto už tady není. Nemohl uvěřit svým očím. Zůstal na cizí zahradě úplně sám. Navíc vůbec nevěděl, kde je. Nevěděl ani, jak se dostane zpátky domů.

 

Pustil se tedy do zoufalého volání a doufal, že ho někdo uslyší. Možná že Ťapka s Tlapkou nejsou moc daleko a zaznamenají jeho volání. Volal dlouho, ale nikdo se neozýval, nikdo nepřiběhl. Tedy nikdo známý. Jen z domu vyšla úplně cizí paní a divně si Matýska prohlížela.

 

„Kdepak ses tady vzal? Voláš maminku? Nebo sourozence?" sehnula se k Matýskovi a chtěla ho pohladit. Ten se ale moc lekl a ucukl. Poodběhl kus dál a zase dal do zoufalého volání. Křičel z plných plic. „Copak mi nikdo nerozumí? Copak mě nikdo neslyší? Hledám svoje psí kamarády a Petra a také svoje pány! Nevíš, kde jsou?"

 

„Ty jsi ale umňoukaný a vystrašený kocourek," odpověděla na jeho volání ta cizí paní. Matýsek byl vyděšený a vzteklý zároveň, že mu ta divná paní vůbec nerozumí. Ale vypadala, že není zlá a že by mohla pomoci. Matýsek si tedy dodal odvahu a pomaličku se k ní přiblížil.

 

„Máš hlad?" zeptala se paní zbytečně. Samozřejmě, že měl Matýsek velký hlad. A taky strach. To by přece poznal každý. Ale dočkal se jen pohlazení. Jenže pak se stalo něco divného. Paní ho vzala do ruky a odnesla domů.

 

Položila ho na podlahu a stále něco vyprávěla. Matýsek si uvědomil, co způsobil. Díky svojí zvědavosti se ocitl úplně na jiném místě a u úplně cizích lidí. Začal mít velký strach, že už nikdy neuvidí ani psí sestřičky ani Petra. Žalostným mňoukáním se snažil dát najevo, jak moc se bojí. Paní byla naštěstí moc hodná. Dokonce přišel i nějaký pán. Matýska pohladil a pak nad ním oba stáli a něco si vyprávěli. To ho vyděsilo ještě víc. Utekl pod nejbližší postel a rozhodl se, že už nikdy nevyleze. Lehl si a začal znovu naříkat. „Co jsem to jen způsobil?"

 

Vydržel naříkat docela dlouho. Pak vyčerpáním usnul schovaný pod postelí.

 

Smutné byly i Ťapka s Tlapkou. Také Petr. Moc se báli, že už Matýska nikdy neuvidí.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?