Pomůcky při výcviku kočky

11. října 2013

Kočku není možné vycvičit stejným způsobem jako psa. Je to domestikovaná šelmička, která si zakládá na své nezávislosti, a která si téměř vždy bude dělat to, co se jí právě zachce. Přesto i tento člen domácnosti potřebuje určitý základní kočičí výcvik, nebo přinejmenším by kočka měla vědět, co je správné a co naopak není. Kočka je vysoce inteligentní zvíře a je schopná se naučit spoustu věcí (majitelé koček by mohli vyprávět) a reagovat na několik slovních povelů. K úspěšnému základnímu výcviku kočky je možné použít množství speciálních pomůcek, které s kočičí disciplínou majitelům pomohou.

Při samotném kočičím výcviku je nutno dodržovat určitá pravidla a zásady – viz článek Výcvik kočky. Někdy se jedná opravdu o běh na dlouhou trať a majitel kočky se v některých případech dá považovat téměř za “krotitele” v rámci krocení dravých šelem. Při výcviku je třeba se obrnit trpělivostí a dbát na důslednost. K tomu nám mohou pomoci některé z následujících pomůcek, které jsou v současné době k dostání na českém trhu.

 

Pamlsky pro kočky

Pamlsek, který funguje jako chuťová motivace, je obecně ve zvířecím světě asi nejúčinnější pomůckou při výcviku. Pamlsků existuje celá řada od past, masových pochoutek či tabletek přes proužky a tyčinky. Kočka by měla být odměněna pamlskem za každé správné chování. Některé pamlsky obsahují vitamíny a dokonce existují i nízkokalorické lahůdky pro naše zakulacenější kočičí miláčky.

 

Sprej jako pomůcka při výcviku kočky

Některým chovatelům se osvědčil sprej jako lákadlo. Jedná se o sprej s účinnou látkou, která kočky přitahuje doslova jako magnet, voní jim a podporuje jejich hravost. Většinou se jedná o aromatické oleje z určitých bylin, například z tzv. kočičí máty. Sprej aplikujeme každý den lehkým stříknutím na požadovaná místa a tím zvíře motivujeme, aby danému místu věnovalo pozornost. Sprej je možno použít do pelíšku nebo na hračky určené pro kočku, na škrabadla, atd. Vhodné je použití spreje do kočičího záchůdku proto, abychom kočku motivovali k močení na určité místo.


Jiný sprej lze ovšem použít k přesnému opaku – k odpuzení kočky. Odpuzovače koček chrání obydlí a věci v domácnosti proti znečišťování a poškozování. Opět stačí nastříkat danou věc a kočka se jí bude obloukem vyhýbat několik dní. Sprej je pro lidi neškodný. Na trhu existují i tzv. odpuzovače koček, které se skládají z pohybového čidla a spreje. Tento systém funguje tak, že například u venkovního jezírka s akvarijními rybičkami bude umístěno pohybové čidlo, které když zaznamená pohyb kočky v blízkosti jezírka, aktivuje sprej, který by měl svým zápachem danou kočku odpudit.

 

Každý chovatel používá odlišné pomůcky při výcviku kočky. Některým kočkám stačí jako pochvala pohlazení majitele a vlídné slovo, jiné se dožadují vytříbených lahůdek. Na některé kočky platí odpuzovač, na jiné platí lehké postříkání vodou či jen slovní povel. Některé kočky jsou učenlivé, jiné se nenechají nějakým lidským výcvikem vůbec obtěžovat.

 

Majitelé, chovatelé, krotitelé dravých šelem, podělte se s námi o vaši zkušenost v diskusi pod tímto článkem. Jaké pomůcky při výcviku kočky používáte vy? Jaká je vaše zkušenost?

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?