Poohlédnutí Poupaťáků za rokem 2010

22. února 2011

A opět je tady po roce prostor věnovaný nám, členům smečky, abychom se poohlédly po roce 2010. Hádali jsme se, kdo začne, ale vezmeme to tentokrát od nejstaršího člena smečky po toho nejmladšího.

Seniorka Kosmi:
Tak já bych to shrnula velmi stručně, jelikož jsem tento rok skoro žádné aktivity neměla. Jsem už přeci jen starší dáma a tak mám ráda klid a ráda odpočívám. Samozřejmě vydala jsem se také na nějakou tu procházku, nebo výlet s našimi mladými a užila jsem si spoustu hrátek se štěňátky, kterými se to u nás doma loňský rok jen hemžilo.

Univerzální Zambima:
Loňský rok byl v mém případě hodně zaostalý a celkem nudný, zvláště oproti tomu předloňskému. Neříkám, že jsem nepodnikala se smečkou procházky a různé výlety, ale co se týče zkoušek a soutěží, tak jsem si nevrzla. Nebyla jsem ani na žádné výstavě, což mě tedy velice těší, protože výstavy ty já ráda opravdu nemám a mám od paničky slíbeno, že už na žádnou velkou výstavu ani nebudu muset. :-) Jupííí. Velká událost v loňském roce byla moje druhá štěňátka, která se mi narodila přesně na den dětí a to prvního června. Tatínek štěňátek je tentokrát náš mistr světa amoleta Xichtík. Narodila se nám celkem čtyři zdravá štěňátka, stejně jako v předloňském roce. Z toho tři kluci, jménem Cassie, Citrón, Cink a jedna holčička jménem Capka.
Na naháňku jsem se v loňském roce dostala celkem dvakrát. Jednou v lednu do Mochtína a podruhé do Hůrek. Také jsem si užila dvou dosledů. Podařilo se mi v září dosledovat jednu laňku a v říjnu jednoho čurýka. Doufám, že letošní rok bude o něco zábavnější, když už nečekáme tolik štěňátek a bude víc času na práci a zábavu.

Příšerka s.r.o. Bubušanda
Já jsem toho v loňském roce stihla docela dost. Také jsem tedy nebyla na žádné zkoušce, ani výstavě. Vlastně na výstavě byla, i Zambi byla, kecka jedna! Ale to jsme byly jen jako doprovod. :-P Já totiž taky to vystavování a předvádění nemusím a na žádnou výstavu mě nikdo už nedostane. No mě nikdo už nedostane ani na žádnou zkoušku, páč zase pro tu práci nějak obzvlášť zapálená nejsem. Ještě ke všemu se tam střílí a z toho já mám strach. Na honu to není tak hrozné, tam je zvěře tolik, že na nějaké střílení ani nepomyslím. Byla jsem jen na jedné naháňce a to v lednu v Mochtíně. V loňském roce se mi podařilo odchovat dva vrhy. To koukáte co? Má úplně první štěňátka se mi narodila šestnáctého února. Byla čtyři a můj ženich se jmenoval Tymián z Nedošínského háje. Takový krásný čokoládový pes. Všechny moje děti, jsou čokoládového zbarvení po tatínkovi. Dva pejsci Brok a Benjie nesou čistou hnědou barvu s pálením, stejně jako jejich sestřička Beta Bubienka a jeden pejsek jménem Bax má barvu hnědou s pálením tygrovanou.
Musím říct, že se mi mateřství opravdu hodně líbilo. Od dělání dětí, tak užívání si březosti, kdy do mě panička cpala maso hory doly, porod byl taky celkem v pohodě a starost o štěňátka poloviční, protože mi panička s půlkou práce pomohla. :-) Všechno se zkrátka točilo v první řadě okolo mě a tak jsem se rozhodla udělat všechno proto, abych měla štěňátka ještě jednou a užila si to znova. Samozřejmě jsem věděla, že se to nesmí, páč při druhém loňském hárání mě panička hlídala. Pak ale odjela a já s Xichtíkem využila situace. Hlídala nás starší panička a v nestřežené chvíli jsme se společně pokusili o má druhá štěňátka. Povedlo se a nikdo nic nevěděl! Když jsem zabřezla, snažila jsem se nic netušící paničce opravdu hodně vtírat, to proto, aby nebyla moc naštvaná, až zjistí, že jsem opět březí. Panička to zjistila asi tak tři týdny před mým porodem a byla opravdu v obrovském šoku. Moje dětičky díky bohu zabít nechtěla a odchovat je bez průkazu původu taky nechtěla. Vzhledem k tomu, že podle chovatelského řádu KCHJ bych správně štěňátka mít neměla, což jsem samozřejmě vůbec netušila, jsem to paničce pěkně zavařila. Panička byla ale poctivá, k našemu Xichťobubušáckému maléru se přiznala a pokusila se moje děti nechat zapsat, ať už jí klub potrestá jakkoliv. A jak to všechno dopadlo? Panička byla postavena před kárnou komisi, která jí udělila za náš čin důtku, a nám se narodila krásná tři štěňátka. Dva kluci, Dak červené barvy, Demi červený tygr a jedna holčička jménem Delta, která nese zbarvení černá s pálením.
Demi červený tygr po týdnu uhynul. Měl vadu krevního oběhu, která nebyla slučitelná s životem. :-( Bohužel smutný to okamžik, příroda bývá občas krutá, ale to se zkrátka v chovu také stává a to nejen u nás jezevčíků. Jen veřejnost se to málokdy dovídá a spousta chovatelů úhyn nepřizná. Nevím tedy proč. Zkrátka i takový je život. Z Daka a Delty jsou již čtyř měsíční krásná štěňata a já spokojená dvojnásobná mamina. Alespoň v něčem jsem tu naší Zambimu dohnala a rok 2010 jsem si opravdu jako matka užila. Škoda jen, že letos už žádná štěňátka mít nemohu, protože mít taková štěňátka je fakt krásný pocit.

Šéf harému Xichtík
Konečně jsem se taky dostal ke psaní a to chtěla Bubušanda ještě pokračovat… Pro mě rok 2010 byl super, zábavný a vzrušující. Neotálel jsem, co se práce týče a účastnil jsem se jedné naháňky v Mochtíně a jednoho honu v Chotíkově. Dostal jsem se na jednu zkoušku, nebo spíš to byla vlastně CACTová soutěž. Jmenovalo se to - Vytrvalostní zkouška pro teriéry a jezevčíky. Moc se mi tato soutěž líbila. Byla to prakticky normální zkouška nováčků + odložení a pak nora na rychlost, která byla na dvou místech zasypaná pískem, a já se musel prohrabávat. Hrabal jsem, co mi mé krátké nožky stačili, ale nejrychlejší jsem bohužel nebyl a tak nedostal žádný titul. Plný počet bodů a šesté místo z jednadvaceti psů je ale myslím také parádní, co říkáte? :-)
Výstav jsem v letošním roce absolvoval opravdu hodně. Jednu krajskou, kde jsem se stal krajským vítězem, jednu speciální, kde jsem dostal velmi dobrou, dvě národní, kde jsem dostal dvakrát výbornou a jedenkrát CAC a pět mezinárodních, kde jsem dostal pětkrát výborný, dvakrát CAC a dvakrát res. CAC. Tím jsem si z poloviny splnil čekatelství na udělení českého a slovenského žampióna krásy, které se pokusím letos doběhat. :-)
Tak a teď se vám musím pochlubit. Představte si, že už mi po světě běhá devět dětiček. :-) To je co? Moje úplně první čtyři děti mi porodila Zambima. Druhé dvě děti + jedno, které bohužel uhynulo, mě porodila Bubušanda a třetí tři děcka mi porodila Arči z Holašovických zahrad. Mohu říct, že jsem opravdu hrdým otcem všech mých štěňátek a doufám, že všechna má prťata budou dělat svým páníčkům jen samou radost. :-)

Velká madam Alfa
Tak já se jdu tedy taky pochlubit. :-) Loňský rok jsem si parádně užila. Když pominu rození štěňátek, na které jsem prý byla ještě mladá myslím, že jsem toho loni zvládla nejvíc. Zúčastnila jsem se jednoho honu v Chotíkově a dvou naháněk v Mochtíně a Hůrkách. Byla jsem na dvou zkouškách. Zkouška nováčků byla první a méně zábavná. Koho by taky bavilo štěkat minutu a půl před přepážkou v noře, když se tam nic neděje. Na to já vytrvalost zkrátka nemám a tak jsem noru u prvního a druhého kotle vždy jednou opustila a hledala na povrchu díru jinou. Zkoušku jsem ovšem úspěšně složila a to s počtem bodů 68. Druhá zkouška to bylo jiné kafe. Zkouška vloh. Trocha poslušnosti, to zvládnu levou zadní, slídění a honění zvěře. No to je moje! Taky mě rozhodčí za mé slídění velmi pochválili a zkoušku jsem složila s plným počtem bodů.
Vystavování jsem si také loni užila do sytosti. Absolvovala jsem jednu krajskou výstavu, odtud jsem si přivezla ocenění výborný a krajský vítěz, dvě národní výstavy, kde jsem dostala dvakrát výborný, jeden CAJC, jeden BOBJ a jeden CAC, pět mezinárodních výstav, kde jsem dostala pětkrát výborný, dvakrát CAJC, BOBJ, CAC a dvakrát res. CAC. Nejúspěšnější jsem byla na speciální výstavě jezevčíků, kde jsem dostala titul CAJC a vyběhala jsem si ocenění nejvyšší, nejlepší mladá fena a následně nejlepší mladý.
Loni jsem se také stala českým junior žampiónem, mám splněnou polovinu čekatelství na českého a slovenského žampióna, které snad letos doběhám a také jsem prošla výběrem do chovu, takzvanou bonitací a stala se tak chovnou fenou. Doufám, že to letos všechno vyjde podle plánů a odchovám společně s Xichtíkem svá první štěňátka.

Turbo myš Delta
Nazdárek čtenáři. :-) Loni to byl tedy humbuk. Narodila jsem se sice nečekaně, neplánovaně, ale jsem tady a jsem na tom světě opravdu ráda. Život to je zkrátka paráda, samý výlet, návštěva, zlobení a dovádění. :-) Jsem zvědavá, jak to se mnou na konec dopadne, panička je ze mě celá paf a zatím se pro mě nenaskytli ty správný páníčci. Prý budu hezká (i když já teda myslím, že už hezká jsem) a panička si mě raději nechá, než abych skončila jen někde na gauči, nedej bože třeba jako kastrovaná ozdoba. Panička dělá dobře, protože to ani já nechci. Chci být taky správný jezevčík, chodit do lesa, na zkoušky a výstavy. :-) Jednou bych chtěla být jako moje maminka a odchovávat stejně hezká štěňátka jako jsem já.

A tady je stručné shrnutí našich největších úspěchů:

V únoru se BUBUŠANDĚ narodila čtyři krásná štěňátka, nesoucí barvu HNĚDOU S PÁLENÍM (u nás zatím ještě hodně málo rozšířenou, až vzácnou) z toho jeden pejsek nese barvu HNĚDOU S PÁLENÍM TYGROVANOU. Celkem se nám v loňském roce podařilo odchovat TŘI VRHY a DEST ZDRAVÝCH ŠTĚŇÁTEK. ALFA NAŠE POUPÁTKO se stala KRAJSKÝM VÍTĚZEM a ČESKÝM JUNIOR ŠAMPIÓNEM a na speciální výstavě jezevčíků, která je jen jednou do roka si v kategorii mladých odnesla ocenění nejvyšší BIS JUNIOR. Ani ART NAŠE POUPÁTKO nebyl pozadu, ten si z klubové výstavy odnesl ocenění, které se uděluje také jen jednou za rok a to KLUBOVÝ VÍTĚZ 2010. NAŠE POUPÁTKA ALFA, AFRA (ÁRČÍ) a ART prošli výběrem dochovu a loni se tak stali CHOVNÝMI JEDINCI. Naše univerzálka ZAMBI získala 1. MÍSTO V PRACOVNÍM POHÁRU JEZEVČÍKŮ 2009. XICHTÍK se stal KRAJSKÝM VÍTĚZEM, na CACTové vytrvalostní zkoušce obsadil šesté místo z počtu jednadvaceti psů a třikrát loni úspěšně kryl. Naše CHS se letos dostala i do HNOJIŠTĚ, což nás těší, protože to svědčí vlastně o tom, že se o nás moc dobře ví, jelikož jsme si všimli i větších průšvihů ale o těch jsme se už nikde nedočetli. :-)

A na konec nezapomeneme ani na vady v chovu, kterými se skoro nikdo nechlubí:

Štěňátko DEMI NAŠE POUPÁTKO se narodilo s vadou krevního oběhu a týden po narození jsme ho museli nechat utratit, jelikož tato vada byla neslučitelná se životem. BAX NAŠE POUPÁTKO pes hnědý s pálením tygrovaný přerostl do standardní velikosti, tím pádem nemůže být zařazen do chovu. U jeho bratra NAŠEHO POUPÁTKA BROKA se objevil kryptorchismus – nesestouplé jedno varle. Naštěstí varle v šetém měsíci Bročkovi sestouplo do třísel a tak mohlo být poměrně jednoduchým chirurgickým zákrokem odstraněno. Spojení BEAUTY-MA Z DEBRY + TYMIÁN Z NEDOŠÍNSKÉHO HÁJE (rodiče vrhu b) již nebudeme v budoucnu opakovat.

Děkujeme za pozornost. :-)

 

Přidáno 80 bodů.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?