Porod kočky

22. srpna 2008

Obvyklá doba březosti je 9 týdnů. Koťata se rodí mezi 63 a 66 dnem od páření. Pro většinu koček je porod snadný, ale mohou nastat komplikace, proto se poraďte se zkušeným chovatelem nebo veterinářem. Včas před porodem byste měli kočce připravit porodní krabici. Za tímto účelem postačí obyčejná kartonová krabice, u které odříznete jednu stěnu. Krabice by měla být vystlána novinami a čistými ručníky nebo kusy látky.

Při porodu je spousta nepořádku a tak by mělo být vrstev dostatek, kvůli snadnému odstranění znečištěných částí. Krabici umístěte do klidné a teplé místnosti (22 °C) a včas s ní kočku seznamte. Může se stát, že si kočka za svoje porodní místo zvolí například šuplík s oblečením nebo skříň. Od tohoto úmyslu ji odraďte a přesvěčte ji, že vámi připravená krabice je vhodným porodním místem. Do místnosti s porodním boxem přemístěte také záchůdek, misku s krmením a vodou.

 

První fáze porodu kočky

Když už je porod na spadnutí, kočka začne být neklidná, mručí, rytmicky přede a půjde se připravit do porodní krabice. Tato fáze může trvat pár hodin, ale klidně celý den.

 

Druhá fáze

Druhou fází je začátek stahů. Stahy se zpočátku objevují každých 30 minut a postupně se prodlevy mezi nimi zkracují. Před vypuzením prvního kotěte jsou stahy asi každých 30 vteřin. Kočka si často olizuje vulvu, čímž stimuluje vypuzování.

 

Když si kočka lehne na bok, znamená to, že brzy se narodí první kotě. Obvykle to trvá 30 minut, záleží na poloze plodu. Většina koťat se rodí hlavou napřed, asi jen jedna třetina koťat jde zadní částí těla napřed. Koťata se rodí rychle po sobě a celý porod může trvat jen hodinu. Kočka však může rodit i celý den. Není-li kočka nesvá, není třeba dělat si starosti.

 

Po narození kotěte kočka jazykem protrhne plodové obaly, olíže kotěti obličej, aby odstranila zbytky plodové vody, poté olíže celé tělíčko, aby podpořila dýchání. Když je kotě v pořádku, hlasitě mňouká a natahuje tělo. Když kočka koťátko olíže úplně do sucha, překousne pupeční šňůru a obvykle sežere placentu a plodové obaly. Každé kotě má svou vlastní placentu a vyjít ven musí všechny. Proto pečlivě sledujte jejich počet, protože placenty v děloze nebo jejich zbytky by způsobily zánět dělohy. Většina koček placenty po porodu pozře, je to vhodný zdroj energie, rozhodně však nemusí sníst úplně všechny. Postačí, když sní alespoň jednu.

 

Během porodu musíte být připraveni kdykoliv kočce pomoci, proto mějte připravené čisté ručníky, nůžky s tupým hrotem, nit, dezinfekci a horkou vodu.

 

Kdy zasáhnout do porodu koťátek

Obecné pravidlo zní, že do porodu byste neměli zasahovat, pokud nejsou vidět zřejmé známky komplikací. Většina koček nemá s porodem problém, jedině prvorodičky mohou být zmatené a nebudou si vědět rady, proto jste u porodu vy. Musíte kočku podpořit. Pokud vám při porodu přijde něco nezvyklé nebo nastaly nějaké potíže, které nevíte, jak vyřešit, okamžitě kontaktujte veterinárního lékaře, který vám může poradit i po telefonu.

  • Jestliže se kotě nenarodí 5 minut poté, co se částečně vynoří. Pečlivě si umyjte ruce a velmi jemně se pokuste kotě vyprostit z pochvy. Držte kotě po obou stranách tělíčka a rozhodně nesmíte mačkat bříško. Uchopte kotě v oblasti ramen nebo pánve. Jakmile je kotě venku, matka jej olizováním probudí k životu.

 

  • Pokud na kotěti zůstaly plodové obaly a kočka je neodstranila. Odstraňte je opatrně sami a vyčistěte kotěti nosní dírky od tekutiny. Poté dejte kotě k jeho matce, která by jej měla olízat. Pokud se tak nestane, musíte jednat. Intenzivně kotě třete.

 

  • Pokud kočka po porodu neodkousne pupeční šňůru a kotě neolíže. Musíte co nejrychleji zasáhnout a kotěti odstřihnout pupeční šňůru sami. Nejprve šňůru zaškrťte nití asi 4 cm od bříška poté nad nití pupeční šňůru přestřihněte nůžkami s tupým hrotem a vydezinfikujte. Poté intenzivně kotě třete nebo dejte kočce k olízání.

 

  • Kotě nedýchá. Může to být způsobeno vodou v plicích, proto kotě uchopte, mělo by viset hlavou dolů a opatrně s ním zatřeste. Brzy by se měly ukázat známky života.

 

Pokud si na podobné úkony netroufáte a bojíte se, že byste mohli kočce nebo kotěti ublížit, musíte kontaktovat veterinárního lékaře. Nejsnadnější je kočku naložit do auta a odvést do ordinace. Rodí-li v pozdních nočních hodinách nebo po zavírací době ordinace, mějte po ruce telefonní číslo, abyste mohli zavolat na pohotovost a domluvit se na dalším postupu. Váš veterinární lékař vám určitě rád poradí a pomůže.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?