Porodní boxy pro feny a štěňata

6. ledna 2014

Před každým zodpovědným chovatelem psů jednou prostě musí vyvstat otázka: „Jak udržet březí fenu a později i štěňata na bezpečném místě a pohromadě?“. Správnou odpovědí je: „Použít vhodný porodní box.“

Co je to porodní box?

Porodní box je bedna či ohrazené místo bez víka či střechy, určená pro pohodlný porod feny a odchov štěňat do odstavu. Doporučuje se pro velká plemena, nebo pro plemena, kde se v jednom vrhu rodí hodně štěňat. Určitě ho ale ocení i chovatelé menších plemen. Porodní box si lze vyrobit, zakoupit nebo půjčit.

 

Konstrukce porodního boxu

Ideálně má mít porodní box čtvercový tvar podlahy a délka strany má být o polovinu delší než délka feny, ale rozhodně se nemusíte bát ani větších rozměrů. Bočnice by měly být pevné, aby se při opření feny a vrtění štěňat nesložily. Výška bočnic by měla být taková, aby se štěňata nedostala ani nechtěně ven, ale aby se fena dostala pohodlně dovnitř na kojení, aniž by si při přeskoku poranila citlivé struky. Přední strana bývá rozdělena na spodní pevnou část a vrchní otevíratelnou část. Výhodou může být snadno smontovatelná a přenosná konstrukce boxu, který lze později využít i jako výběh pro odrostlejší štěňata a posléze rozložit a schovat k dalšímu využití.

 

Lavička proti zalehnutí štěněte

U větších plemen se doporučuje instalovat na vnitřní strany bočnic tzv. lavičku proti zalehnutí štěňat. Jedná se o fošnu ze stejného materiálu jako je box, ve výšce cca 25 cm od podlahy boxu a zhruba 25 cm širokou, se zakulacenými hranami, aby nedošlo k poranění. Zařízení chrání štěňata před přilehnutím matkou ke stěně a následným udušením. Je ovšem nutné počítat s tím, že nám lavička zmenší prostor pro fenu. Poté, co štěňata odrostou kritickému věku, je vhodné lavičku odmontovat.

 

Z čeho porodní box vyrobit?

Porodní boxy lze vytvořit v podstatě z čehokoli. Z pevné krabice, širšího proutěného koše, či běžně používaných plastových pelíšků pro menší plemena, až po pevné dřevěné či speciální stavebnicové plastikové boxy. Obecně by měl být použitý materiál pevný a odolný, kompaktní a zdravotně nezávadný (kvůli okousávání štěňaty).

V neposlední řadě by měl být snadno hygienicky udržovatelný (nejlépe vodotěsný), nebo vyměnitelný. Štěňata i fena musí být v čistotě a teple. Na podlahu se většinou pokládají deky, které jsou příjemně měkké a teplé a snadno se vymění a vyperou. Při porodu je potom vhodné použít podložky, které nepropustí tekutinu. Velice se osvědčily například jednorázové přebalovací podložky pro děti. Záleží pouze na možnostech a kreativitě chovatele a bezpečí a pohodlí psa.

 

Porodní místo pro fenu

Box by měl být umístěn na teplém a klidném místě. Přirozené pudy nutí fenu hledat pro slehnutí a odchov štěňat nesnadno přístupné, suché a tmavé místo, kdežto chovatel potřebuje mít k porodnímu místu snadný přístup, kvůli udržování hygieny, kontrole průběhu porodu a následnému monitoringu vývoje štěňat. Abychom fenu přiměli k ústupku, musí nám důvěřovat a navykání musí probíhat postupně a nenásilně.

 

Autorka: Michaela Matějková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?