Poruchy růstu srsti a línání

29. dubna 2009

Línání je přirozený proces obnovy srsti. Již předkové našich psů si měnili svou srst dvakrát do roka. V zimě tato zvířata potřebovala teplý kožich pro zahřátí a na jaro opět tento „kabát shodila“. Dnešní psi, kteří žijí v kotcích a často se pohybují venku, mění takto svou srst. Oproti tomu psi, kteří žijí celý rok v bytě, línají většinou neustále a mnohdy si nedokážou poradit se svou srstí. V takovém případě musí pomoci páníček, který bude pravidelně srst pročesávat.

Samozřejmě záleží na typu srsti. Existují plemena, která nelínají vůbec, jako například český teriér či pudl. U těchto plemen však může dojít k zplstnatění srsti, což může být ještě horší než nevylínaná srst.

 

Poruchy růstu srsti a línání jsou problémem mnoha psů, a jelikož línání je přirozené, není snadné posoudit, zda jde o nějakou poruchu či je to normální. Je obtížné stanovit míru mezi nadměrným a přirozeným línáním.

 

K fyziologickému línání dochází dvakrát ročně. Takže plemena jako ovčák či teriér se na zimu vybavují srstí a na jaře se jí zbavují. Línání je ovlivněno hlavně délkou dne (světlo) a částečně i teplotou. V menší míře línají i celoročně, to však souvisí s růstovou periodou chlupů, jejíž fyziologická délka se pohybuje okolo jednoho měsíce.

 

Patologické línání se projevuje tak, že srst vypadává ve větším rozsahu a tvoří se lysá místa na těle psa, v takovém případě je nutné navštívit veterináře. Pokud však srst vypadává, opět se rychle obnovuje a netvoří se lysá místa, nejde o kožní onemocnění ani o poruchu. Pokud ale toto línání trvá déle než měsíc, mohlo by se jednat o poruchu štítné žlázy.

 

Nadměrné línání je problém, který se dá řešit několika způsoby. Chlupy v bytě jsou pro majitele na obtíž, omezit tuto situaci může například kvalitní stravou, dobrou péčí o srst a kůži. Péče spočívá v pravidelném vyčesávání či používání speciálních šampónů a kondicionérů.

 

Hormony jako štítná žláza, nadledvinky či pohlavní hormony mají vliv na růst chlupů. Proto při nejrůznějších poruchách hormonů dochází k tvoření lysých míst a neobnovuje se srst nová.

 

K dalším poruchám srsti může docházet díky různým nemocem, stresu, březostí, vlivem některých léků a podobně. Poruchy se v tomto případě projevují opožděně.

 

Vyšlechtěná plemena barevných variant jako například výmarský ohař či modrý dobrman, mohou trpět alopecií barevných mutantů, což znamená, že tato plemena mají nerovnoměrně rozmístěný pigment. Dochází k lámavosti chlupů, které se lámou buď nad úrovní kůže, nebo vůbec nevyrůstají. Srst je tedy prořídlá a dochází k línání.

 

V případě, že je pes z jakéhokoliv důvodu ostříhán na krátko či úplně vyholen, může dojít k tomu, že srst přestane růst. Tento jev se vyskytuje u plemen jako je čau-čau. Tato zástava může trvat i několik měsíců, takže si dávejte pozor při stříhání na krátko.

 

Autorka: Monika Zelinková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?