Postroje tažných koní

26. června 2009

Postroj je nastavitelná konstrukce vyrobená z kůže, díky které může kůň táhnout i těžký náklad. Velice důležité je, aby byl postroj zcela přizpůsoben koňskému tělu. Špatně padnoucí postroj totiž může koni nejen ztěžovat pohyb, pravidelné dýchání či působit oděrky, ale také ho zbytečně znervózňovat, což může být pro posádku vozu nejen nepříjemné, ale i nebezpečné...

Dělení postrojů

Podle typu konstrukce lze rozlišit postroje na tři základní druhy - poprsní, chomoutové a chomoutkové. My si první dva typy později důkladně popíšeme. Chomoutkový postroj se totiž v mnohém podobá klasickému chomoutovému postroji. První a zásadní rozdíl mezi postroji je v účelu, pro který se používají. Další rozdíl spočívá v jejich provedení. Vyrábějí se jednoduché postroje, které jsou mohutnější a nejsou nijak zdobeny, protože tento typ je určen především k práci v zemědělství či lesnictví. Pro soutěže spřežení, slavnostní kočáry či pivovarské vozy se používají postroje honosnější, které snad každého upoutají právě svým zdobným provedením.

 

Poprsní postroj neboli princip uherského stylu

Tento typ postroje je určen především pro lehké koně v lehkém tahu a pro práci na rovném a nenáročném terénu. Výhodou je, že je možné postroj nastavit na různou velikost. Důležitá je i volba správného vozu, který by měl mít pohyblivé rozporky - ty se svým pohybem zcela přizpůsobí střídavému pohybu koňských lopatek. S tímto typem postroje se vždy používá kroužkové udidlo.

 

Chomoutový postroj neboli princip anglického stylu

Chomoutový postroj svou konstrukcí koni nabízí větší plochu, do které se může zapřít - z tohoto důvodu se používá  pro těžký tah v náročném terénu nebo v kopcích. Chomout by měl mít hruškovitý tvar, který dobře odpovídá anatomii koně a lépe tak drží na plecích a krku. K chomoutům se používá pákové udidlo.


Náočnice

Pokud jste někdy viděli koňské spřežení, jistě vám neuniklo, že někteří koně mají oči chráněny klapkami. Klapky neboli náočnice mají za úkol omezit zorné pole koně směrem dozadu a zabránit tak zbytečnému lekání se vnějších podnětů nebo biče. Klapky by měly by být připevněny tak vysoko, aby byly oči koně na hranici jejich střední a horní třetiny - jedině tak splní svůj účel. Pokud jsou ovšem umístěny ještě výše, mohou bolestivě tlačit na řasy i oči.  Náočnice se používají spíše u temperamentnějších kočárových koní.


Z čeho se vlastně postroj skládá?

Těchto dvanáct částí tvoří kvalitní postroj:

 • ohlávka s udidlem;

 

 • opratě;

 

 • náhřbetník;

 

 • chomout;

 

 • ojky;

 

 • podpínka;

 

 • náhřivník;

 

 • náojní očko;

 

 • poprsnice;

 

 • nákrčník s kroužky pro opratě;

 

 • postraňky;

 

 • podocasník;

 

 • nákřižník

 

Postrojování a odstrojování koně

Tato procedura probíhá obvykle ve stejném pořadí. Nejprve si položíme náhřbetník a postraňky na pravé předloktí a oběma rukama uchopíme nákrčnice a poprsní postroj, který zvedneme vysoko nad hlavu koně a za ušima jím otočíme zleva doprava - pozor, neměli bychom se  dotknout očí. Poté postroj pomalu stáhneme k plecím a umístíme na hřbet, přičemž již zapojíme do práce i levou ruku. Položíme podocasník a řádně zapneme podpínky. Dalším krokem je nasazení ohlávky. Nyní můžeme přistoupit k připnutí opratí. Vnější oprať navlékáme vždy na vnější straně skrz kroužky na postroji a teprve potom připneme k udidlu. Vnitřní oprať stejným způsobem provlékneme na vnitřní straně a dokud koně nezapřáhneme, uvážeme ji prozatím okolo podhrdelníku. Odstrojování koně probíhá přesně opačným způsobem.

 

Autorka: Petra Hanáčková

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?