Postvakcinační syndrom u kočky

27. dubna 2012

Byla vaše kočka na očkování a nalezli jste po nějakém čase v místě vpichu bulku? Pak se jedná právě o zmíněný postvakcinační syndrom. Tato bulka se může vytvořit v poměrně krátkém čase, ale může se také objevit až několik let po očkování.

Nádor nebo jen neškodná bulka?

Bulka není naštěstí bolestivá a v naprosté většině případů se jedná o neškodný novotvar, který lze poměrně snadno chirurgicky odstranit. Pokud ale bulku objevíte, je nutná konzultace s veterinářem, protože tato neškodná bulka může změnit charakter z naprosté banality do onemocnění závažnějšího. Tyto nádory totiž patří mezi ty agresivnější. Je proto nutné, aby byla pod dozorem lékaře.

 

Není ani jasné, proč se kočkám tyto novotvary vytváří a statistika uvádí, že toto onemocnění vychází zhruba na jednu kočku z tisíce. Není ani dané plemeno či jiné aspekty, které by bylo k nádorům náchylnější. Je to tedy naprosto náhodná záležitost.

 

Léčba nádoru u kočky

Nádor nelze nijak léčit, musí být odstraněn chirurgicky. Zákrok je poměrně rozsáhlý, protože musí být odstraněna i okolní tkáň. Není to ale záruka toho, že tím je věc vyřešena. Nádor má totiž tendence se vracet.

 

Tento zákrok je také většinou doplněn o další léčebné metody, které se podobají léčbě rakoviny u člověka. Bývá tedy nasazena jak radioléčba, tak chemoterapie. Kočce jsou podávány i léky tlumící bolest.

 

Neexistuje zatím, bohužel, žádná prevence a možnost předejít vytvoření sarkomu. Pracuje se ale na vakcíně, která může vzniku sarkomu předejít. Jediné, co v současné době můžete pro svého mazlíčka udělat je, pravidelně prohlížet kůži a to právě v oblasti vpichů.

 

Očkování koček ano či ne?

Určitě bychom neměli očkování podceňovat a jen proto, že toto riziko hrozí, očkování se bránit.

 

Není zcela jasné, po kterém konkrétním očkování se může sarkom vytvořit. Objevit se může dokonce i po zavedení mikročipu. Vznik sarkomu se ale připisuje především očkování proti vzteklině. Ovšem, zda je skutečně za tímto rizikem právě toto očkování, není možné určit zcela a to hlavně proto, že vznik sarkomu může být až s odstupem několika let.

 

Je proto nutné kočku prohlížet a každou odchylku s veterinářem řešit. Nic tím nezkazíte. Je také potřeba očkování zredukovat na minimum a přizpůsobit jeho potřebu na konkrétního jedince a jeho potřebám. Kočka, která je pouze v bytě, určitě nepotřebuje očkování proti všemu, co se u zvířat může vyskytnout. Naopak kočka, která je venku, nebo ta, se kterou cestujete do zahraničí, očkování potřebuje častěji a na mnohem více nemocí. Je potřeba se poradit, kdy a na co by očkována být měla.

 

Stále je tedy potřeba myslet na to, že očkování je nezbytností a dokáže zvíře kvalitně ochránit. Otázka je pouze frekvence a důležitost podávání různých vakcín.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?