Potravní alergie a intolerance

19. ledna 2015

Alergie na některé složky potravy, nebo jejich nesnášenlivost, jsou zdravotní problémy, se kterými se u našich mazlíčků setkáváme stále častěji. A už z podstaty věci je jasné, že výživa hraje v těchto případech klíčovou roli.

Potravní alergie a potravní intolerance není totéž – tyto pojmy označují dva rozdílné typy nežádoucích reakcí na krmivo. Alergie má imunologický podklad a je založena na rozpoznání alergenu imunitním systémem a jeho následné „přemrštěné“ (hypersenzitivní ) reakci. Taková reakce se neobjeví hned při prvním kontaktu s alergenem. Nejprve musí dojít k senzitizaci – imunitní systém se naučí alergen rozpoznávat a začne proti němu tvořit protilátky. A alergická reakce se může spustit v momentě, kdy se s alergenem setká příště. To dojde k vytvoření komplexu antigen-protilátka, který se váže na receptory žírných buněk, které se nacházejí hlavně v kůži a trávící systému. Žírné buňky pak uvolní ze svých granulí histamin a další látky s prozánětlivým účinkem.

Krmivo Privilege pro kočky

U psů a koček se potravní alergie projevuje nejčastěji svěděním. Zvíře se v jeho důsledku urputně škrábe, kouše nebo olizuje, dochází nezřídka až k sebepoškozování a vzniku sekundárních změn – rány, stroupky, holá místa, a v případě přidružené infekce se může rozvinout těžký zánět kůže. Často se objevují opakované záněty zvukovodu a meziprstí.  Potravní alergie se může projevovat také trávícími problémy,  jako jsou průjem a zvracení.  Alergie může vzniknout kdykoli během života, neplatí tedy, že pokud zvíře přijímalo určité krmivo po dlouhou dobu zcela bez problémů, nemůže být příčinou jeho potíží právě strava.

 

Potravní intolerance vzniká tehdy, pokud není zvíře schopno určitou složku potravy normálně trávit, například kvůli nízké aktivitě potřebných enzymů. Typickým příkladem je intolerance laktózy, mléčného cukru, se kterou se setkáváme u lidí, ale i u psů a koček. Mláďata v době kojení laktózu tráví bez problémů, s rostoucím věkem však aktivita enzymů u některých jedinců klesá natolik, že příjem mléka vyvolává nepříjemné potíže, nejčastěji plynatost a průjem.

Krmivo Privilege pro kočky

 

Řešení je pak pro oba typy těchto nežádoucích reakcí na krmivo stejné – složku, která způsobuje problémy, je nejlepší z potravy zcela odstranit. To je snadnější u potravních intolerancí. Alergici totiž často reagují na více než jednu složku potravy. Nejsilnějšími alergeny jsou proteiny. Hypoalergenní  diety jsou založeny na tom, že obsahují co nejméně složek (typicky jeden zdroj sacharidů a jeden zdroj proteinů) a snažíme se vybrat takový protein, u kterého je malá pravděpodobnost, že se s ním zvíře kdy setkalo. To může být ale docela problém, protože svá zvířata rádi rozmazlujeme pamlsky a dobrotami s nejrůznějšími příchutěmi, ve snaze jim jídelníček zpestřit.  Ani v takovém případě však nemusíme věšet hlavu, moderní technologie výroby krmiv přinášejí další řešení – hydrolyzovaný protein.

Hydrolyzovaný protein je enzymaticky rozštěpen na menší částice o velikosti několika peptidů a jednou z jeho hlavních vlastností je ta, že díky tomu uniká detekci imunitním systémem a tím pádem nemůže dojít ke spuštění kaskády alergické reakce. Zároveň jsou jeho aminokyseliny v trávicím traktu snadněji a rychleji vstřebávány a dopravovány do svalů, kde tvoří základní stavební kameny svalové hmoty. V neposlední řadě přispívá k chutnosti krmiva.

 

Krmivo pro kočky Privilege

Krmiva s hydrolyzovaným proteinem se tak stávají první volbou při výběru diety pro psí nebo kočičí alergiky.

Existují však další složky krmiva, které mohou být pro zvířata s potravní alergií velkým přínosem. Patří mezi ně omega-3 a -6 mastné kyseliny, které mají blahodárný vliv na stav kůže a srsti a pomáhají hojení. Omega -3 mastné kyseliny pak mají navíc protizánětlivý účinek a pomáhají tlumit svědění a další příznaky zánětu. Důležitý je vyvážený poměr těchto látek v krmivu.

U pacientů s gastrointestinálními projevy je velmi prospěšné podávání prebiotik. Jedná se například o fermentovatelnou vlákninu, která poskytuje substrát pro střevní mikroflóru. Ta při fermentaci vlákniny produkuje látky, které slouží jako výživa pro buňky střeva, což přispívá k rychlejší obnově a hojení střevní sliznice.

Strukturální vláknina má také velký význam, protože optimalizuje konzistenci stolice. Extrakt z juky snižuje zápach výkalů.


Krmivo s hydrolyzovaným proteinem, vyváženým obsahem omega-3 a omega-6 mastných kyselin, prebiotickou řepnou dužinou a extraktem z juky najdete pod značkou Privilege.komplexní řady krmiv navíc vyberete vhodnou dietu pro svého miláčka jakékoli věkové a velikostní kategorie.

Krmivo pro kočky Privilege

 

 

Více o společnosti Avet, s.r.o. - dovozce krmiv Privilege

Avet, s.r.o.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?