Použití bičíku při dostizích

4. listopadu 2011

Koňské dostihy mají nejen své vášnivé fanoušky, ale také zapřisáhlé odpůrce a nesmiřitelné kritiky. Jedním z argumentů odpůrců dostihového sportu je i používání jezdeckého bičíku při dostizích. Některé situace, zejména při závěrečném finiši působí opravdu bohužel drasticky, takže to vypadá, že kůň a jeho zdraví jsou pro jezdce až na kdovíkolikátém místě.

Přitom i používání bičíku je přísně upraveno a má svoje pravidla, která jsou pro jezdce pochopitelně závazná a na jejichž dodržování dohlíží dostihová komise. Jakým způsobem lze tedy jezdecký bičík používat a jak se naopak bičík používat nesmí?

 

Co je s bičíkem povoleno a co je zakázáno?

Základním předpisem, který u nás závazně upravuje používání bičíku při dostizích je „Řád ochrany zvířat při veřejném vystoupení-při přehlídkách dvouletých, cvalových dostizích a veřejných trénincích dostihových koní organizovaných Jockey Clubem“. Tento předpis upravuje ochranu koní komplexně a jedna z jeho pasáží je věnována právě používání jezdeckého bičíku.

 

Bičík může mít jen tímto předpisem povolené rozměry. Ty jsou následující: Maximální délka bičíku může být 760 milimetrů při minimálním průměru 8 milimetrů. Stanoveny jsou i rozměry tzv. plácačky na konci bičíku. Její maximální délka nesmí přesáhnout 10 milimetrů a její šířka se může pohybovat v rozmezí 22 až 40 milimetrů. Plácačka zároveň nesmí obsahovat žádné zpevnění.

 

´Řád ochrany zvířat´ definuje i způsoby použití bičíku. Ty rozlišuje v zásadě dva, povolené a nesprávné tzn. zakázané použití.

 

Jak tedy vypadá správné použití bičíku?

Předně by se měl bičík před použitím ukázat koni. Bičík se může používat toliko ve směru pohybu koně a v rytmu jeho akce. Údery mohou směřovat pouze na hýždě, popřípadě, drží-li jezdec bičík tzv. v bekhendu a zároveň drží i otěže, mohou být údery směřovány i na hruď. V kritickém úseku, za který se považuje cílová rovina nebo úsek po absolvování poslední překážky nesmí počet úderů překročit číslo sedm.

 

Povoleno je také použití bičíku pro udržení koně v přímém směru a při překážkovém dostihu i příležitostné použití, kterým jezdec upomíná koně, aby se soustředil na dostih.

 

Zakázané jsou tyto způsoby použití bičíku:

  • Zbytečné použití, tzn., jezdec pokračuje v úderech i tehdy, kdy kůň jasně vítězí nebo už proběhl cílem.
  • Nevhodné použití je takové, kdy údery vyvádějí koně z rovnováhy, snižují jeho rychlost či způsobují jeho vybočení. Patří sem i příliš silné údery, které způsobují zranění, údery na jiná místa než jsou hýždě či plec a rovněž i údery vedené v jiném směru než v rovnoběžném se směrem pohybu koně nebo se při nich ruka zvedně nad úroveň ramen.
  • A konečně nadměrné použití bičíku, za něž se považují údery pokračující i poté, co kůň již reaguje na předchozí údery, či naopak neustávající ani poté, kdy již kůň na údery nereaguje a také údery ve chvíli, kdy je kůň jasně poražen.

 

Způsob, jakým bylo bičíku v dostihu použito, posuzuje dostihová komise, která je oprávněna potrestat provinivšího se jezdce.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?