Použití trestu při výchově psa

15. prosince 2010

Problémové chování psa je velmi nepříjemné. Lépe se odstraňuje již u malého štěněte, než u dospělého, sebevědomého psa. Při výchově je třeba postupovat důsledně. Nepříjemnost, která se u malého štěněte jeví jako nepodstatná, může být u dospělého psa již velký problém.

Každé malé štěně má někdy agresivní projev - kousání majitele, které vypadá jako hra, vrčení při krmení, zaútočení po trestu. Venku se projevuje jako štěkání na psy, zvířata, pronásledování dopravních prostředků. Ne všechny tyto projevy si však zaslouží hned trest. Bohužel to nelze určit všeobecně.

 

Pokud vyjdeme z rodičovského chování feny, které po odstavu štěňat přebírá majitel, fena svá štěňata nejprve při nevhodném chování varuje zavrčením, pokud štěně nedbá, rovnou je kousne, malý nezbeda si příště dává na varovné zavrčení větší pozor a činnosti ihned zanechá. Stejně by měl fungovat zákazový povel a trest.

 

Pokud se vám jakékoliv chování u psa nelíbí, je třeba již při prvním projevu zakročit, a psa usměrnit. Důležité je, aby pes okamžitě po potrestání činnosti zanechal. Pokud pes pokračuje v činnosti dál, trest nebyl dostatečně účinný a jasný, vaše potrestání vzal jako novou bojovou hru. Pes musí z vašeho chování pocítit, že legrace skončila. Je na místě vaše důslednost - co jednou zakážeme, mělo by být zakázané navždy.

 

Výše trestu závisí hodně na výchově majitele, jeho správné používání intonace hlasu, i na povaze psa. Stejně jako u pochvaly, pejskovi podle intonace hlasu musí být jasné, které chování se nám nelíbí a přinese pokárání a trest. I k trestu je třeba psa naučit některý zákazový povel:

  • NE
  • NESMÍŠ
  • FUJ
  • CO TO JE, a některé další z nespisovné češtiny.

Zákazový povel je dobré již od začátku spojit s nějakou nepříjemnou záležitostí. Pes se tak naučí reagovat již na zákazový povel, protože se bude chtít vyhnout následnému trestu. Při učení tohoto povelu tedy musí být NE na prvním místě a trest následovat vzápětí. Zákazový povel musí být vyřčen vždy jako rozkaz - nikoli prosba.

 

Způsoby trestání psa

Jak jsem již uvedla, výše trestu závisí na mnoha okolnostech. Důležité je, aby pes činnosti zanechal hned. Pokud psa vychováváme od malinka, postačí, když štěně po povelu vytřepáme za kůži, některým psům stačí pouze zvýšený hlas. Ve výcviku se nejčastěji používá vytahání za obojek, škubnutí vodítkem, zatahání za stahovací nebo ostnatý obojek.

 

Dalšími metodami trestu jsou dálkové elektronické a sprejové obojky. Jejich činnost však nepopisuji, neboť si myslím, že práce s nimi patří pouze do zkušených rukou.

 

Snad nejpoužívanějším trestem je obyčejné plácnutí. Pokud se použije ve správnou chvíli, tzn. okamžitě, a vhodné intenzitě, může vyřešit mnohé. Pes se nebojí ruky, jak se dlouho tradovalo, pokud je to ruka, která mnohem častěji chválí, než trestá. Mezi trestem a pochvalou je třeba udržet rovnováhu: přibližně 1 trest na 10 pochval. Trest pro psa má smysl pouze při prohřešku.

 

Jak předejít fyzickému trestání psa

Pes se lépe formuje, pokud ho po potrestání necháme provést cvik, který umí, aby si mohl zasloužit pochvalu - v tomto případě pochvalou dáme najevo, že již je vše zase v pořádku.

 

Fyzickým trestům psa předejdeme tím, že psa správně motivujeme, používáme pochvalu již od štěněte. Pes se snadněji podřizuje a jako největší trest bere naše NE.

 

Další formu trestu může být vykázání psa z místnosti, na místo, nebo do kotce, ovšem za předpokladu, že pes umí odejít do „výkonu“ sám.

 

U některých projevů agresivity můžeme zkusit psovi nabídnout jinou činnost - místo kousání do rukou kousání do peška, hadru. Někdy však proti agresivitě dobrým slovem jít nelze.

 

Při štěkání na okolí odveďte pozornost psa - hračkou či hrou.

 

Když má pes dominantní chování nebo je agresivní při krmení, je dobré snížit denní dávky krmiva psa na minimum. K jeho dalšímu krmení zapojit všechny členy domácnosti, a odstupňovaným krmením psa během dne odměňovat za správné chování. Pes si uvědomí závislost na vás, místo vrčení začne všechny vítat a těšit se na odměnu.

 

Destrukční činnost v domácnosti -  jakýkoliv trest po vašem příchodu je již zbytečný, neboť pes si trest nespojí s jeho předešlou zábavnou činností, ale s vaším příchodem. Výsledkem bude, že vás pes po příchodu nebude vítat abyt bude demolovat dál. V tomto případě je třeba činnosti předejít dostatečným zabezpečením zvířete.

 

Velmi účinným trestem je ve většině případů nevšímavost ze strany majitele, dočasné izolování psa nejlépe mimo domácnost.

 

Myslete na to, že si vychováváte společníka na dalších několik let. Pokud výchovu zanedbáte, může se z vašeho psíka stát tyran, který bude ztěžovat život vám i vašemu okolí.


Autorka: Petra Máchová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?