Pozitivní motivace krokem ke kvalitnímu výcviku

26. září 2013

Základní výcvik každého psa má smysl, protože eliminuje nežádoucí projevy a významně posiluje vztah mezi psem a pánem. Jednou z forem tréninku poslušnosti je i metoda pozitivní motivace, díky které se pes učí přirozenou cestou. S použitím této výcvikové metody navíc dochází k ideálnímu stavu – pro psa je trénink zábava.

Výcvik prostřednictvím pozitivní motivace předpokládá, že když pes po splnění povelu dostane to, co chce, dochází k přenosu hodnot – k motivaci dělat to, co chcete vy. Může jít o hračku, pohlazení a nejčastěji pak pamlsek. Když si pes povely dostatečně osvojí, zvládá na ně lépe reagovat v krizových situacích, na které jste pak společně připraveni.

 

Z počátku je důležité, aby z cvičitele vyzařovala pozitivní nálada. V případě špatného naladění není dobré vůbec výcvik začínat. Pes totiž rozmrzelost dokáže poznat, vcítit se do ní a hůře spolupracuje. Na cvičení je dobré si vyhranit dostatek času, před samotným tréninkem psa vyvenčit.

 

Mezi samotnými cviky by měla být pauza. V přestávce je zapotřebí si se psem hrát a projevit pozitivní emoce, čímž se ještě více atmosféra uvolní. Vyčleňte si tedy čas jen na vás dva a vyzbrojte se dobrou náladou.

 

Cvičitel by se po celou dobu výcviku měl zdržet negativních emocí (třeba říkání slova „ne“) či vytváření tlaku na psa, což může snižovat jeho sebevědomí. Pozitivní motivace stojí proti všem trestům, ať už fyzických, slovním nebo emočním. Pro některé psy může být například nejhorším trestem ignorace. Když se třeba výcviku věnujete ve společnosti lidského parťáka, může si pes při vaší společné radosti nad dobře splněným povelem připadat opomíjený.

 

Pokud pejsek cvik zvládá, pochvala by měla být vyslovena zřetelně, radostně a s úsměvem. Když se naopak něco nepovede, je dobré zařadit nějaký povel, který už umí (a tím cíleně navodit atmosféru úspěchu) a při správné realizaci zvíře pochválit. Nakonec samozřejmě nezapomínejte, že výcvik je společná hra a je s ním třeba skončit v nejlepším, když má chlupatý mazlíček ještě dostatek energie.

 

No a konečně se dostáváme k samotným tipům na výcvik konkrétních povelů. Ve znamení pozitivní motivace vzniká výcvikový video projekt Training Tips, v rámci kterého se můžete naučit základní povely, správné reakce na běžné životní situace, ale i třeba jak zvládnout příchod nového člena do rodiny, nebo jak řešit špatné návyky. Postupně vám budeme tyto edukační videa zprostředkovávat, neboť výcvik každého psa je cesta ke skvělému životu se psem!

 

Training Tips 1: Přivolání

Hned první video se věnuje základnímu povelu, který má nejširší uplatnění. Jde samozřejmě o přivolání. Možnost kdykoliv pustit psa z vodítka je podmiňována tím, že jej dokážete přivolat v případě náhlé situace (ať už je to setkání s nějakým místem, ve které psovi voní a je potřeba se v něm dostatečně vyválet nebo preventivní přivolání při příchodu cizího psa), ale i na konci samotného venčení. Vy jste ten, kdo určuje hranice, pravidla a vy jste ten, kdo rozhoduje, kdy je potřeby přijít „Ke mně“!

 

Training Tips 2: K noze

Naposledy jsme se s výcvikovým videem věnovali základnímu cviku přivolání. Na ten navazuje povel „K noze“, který je zároveň výchozí pozicí pro trénink dalších cviků. Než se tedy pustíme do dalších fází, jako je chůze na vodítku u nohy, nebo povel „zůstaň“, naučme se nejdříve, jaké je správné původní postavení.

 

Training Tips 3: Volno

Jste po tréninku přivolání a povelu „k noze“ lehce unavení? Tentokrát budeme trénovat jeden z těch jednodušších cviků, v rámci kterého se pes naučí rozeznat moment, ve kterém hra či výcvik končí. Zároveň bude v budoucnosti navazovat na další povely jako „zůstaň“. Pes se naučí jen omezený počet povelů a je proto potřeba jejich funkci co nejvíce zjednodušit a umět ji využívat v nejrůznějších situacích. Tentokrát tedy psa naučíme, jak to vypadá, když si může jednoduše dělat, co chce.

 

 

 

Pozn. redakce: Článek obsahuje reklamní sdělení.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?