Pozná kočka přicházející zemětřesení?

4. listopadu 2013

Kočky jsou pozoruhodná zvířata, vybavená vynikajícím hmatem, sluchem, čichem, zrakem a rovnováhou. Všechny tyto smysly mají vyvinutější než ty lidé, a proto nás neustále překvapují svými schopnostmi, které mnohdy označujeme jako magické, nadpřirozené, či přinejmenším nevysvětlitelné. Mezi předtuchy, kterými jsou schopny kočky varovat lidi před neštěstím či přírodní katastrofou, patří i schopnost vycítit příchod zemětřesení.

Kočky ví o hrozbě i několik hodin dopředu

Bohužel zatím nebyl vyvinut žádný spolehlivý přístroj, který by dokázal upozornit na blížící se zemětřesení natolik dopředu, aby měli lidé čas utéct do bezpečí. Zdá se, že některá zvířata, a mezi nimi právě i kočky, tuto schopnost mají! Přicházející zemětřesení dokážou kočky vycítit až tři hodiny předem. Stejně tak citlivé jsou k blížící se bouři či výbuchu sopky. Z války jsou zaznamenány i případy, kdy kočky varovaly před leteckými bombovými útoky. Lidé tak následovali jejich chování a díky včasnému vyhledání úkrytu byly zachráněny životy mnoha rodin.

 

Kočky varují před zemětřesením. Vědecky nevysvětleno.

Způsob, jakým jsou kočky schopny zaregistrovat blížící se katastrofu, je stále nejasný. Vědci se domnívají, že cítí i to nejjemnější chvění půdy, které nejsou schopny zaznamenat ani moderní seismografy. Na tlapkách mají senzory, které zaznamenávají chvění podlahy či země, jsou však dostatečně citlivé, aby s tříhodinovým předstihem zachytily i příchod zemětřesení…? Jiný názor zastává teorii, že kočky vnímají zvýšený elektrostatický nápoj předcházející zemětřesení či jiné přírodní katastrofě. Možná reagují na změny magnetického pole Země, které jsou též průvodním jevem zemětřesení, uragánů či sopečných erupcí. Je velmi pravděpodobné, že kočky registrují všechny tři ukazatele současně.

 

Několik příkladů kočičích předtuch z minulosti

Když v roce 2005 vytvořilo zemětřesení poblíž Sumatry vlny tsunami, které následně zničily pobřeží Thajska, zjistili zdejší obyvatelé, že o život nepřišlo jediné zvíře. Usoudili tedy, že díky včasnému rozpoznání přicházející katastrofy zvířata utekla do bezpečí.

V podvečer 6. května roku 1976 začaly kočky v italském městě Friuli divoce pobíhat, škrábat, dorážet na dveře, jen aby se dostaly ven. V 21 hodin bylo město smeteno zemětřesením, v troskách zahynulo 1000 lidí, škody dosáhly stovek milionů dolarů.

V březnu roku 1944 kočka Toto, která žila se svými pány pod Vesuvem, začala drápy útočit na obličej svého spícího pána. Jeho manželku napadlo, že je chce Toto varovat. Opustili dům a přibližně za hodinu sopka vybuchla. Láva zaplavila jejich obydlí a vzala s sebou i dalších 30 lidských životů.

Číňané kočičím předtuchám věří odpradávna. Proto v roce 1975 na základě výrazně nervózního chování koček a psů evakuovali město Haicheng, které za několik dní bylo smeteno zemětřesením. Zvířata tak zachránila život 150 000 lidem.

Proto začne-li vaše kočka jančit poblíž dveří, věnujte jí pozornost. Většinou chce jít ven se jenom vyvenčit či si hrát, možná se vám ale snaží zachránit život.

 

Autorka: Iva Musilová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?