Pozor na parazity u psů při jarních procházkách

13. března 2013

Jarní období s sebou nese větší riziko získaných parazitů. Příroda se začíná probouzet, ale s ní se probouzí naprosto všechno. Toto období tedy přináší více možností, jak parazity získat. Pes by tedy měl být pod větším dohledem.

Blechy, klíšťata a pes

Pokud jdete se psem na procházku do přírody, pravidelná prohlídka by právě v těchto dnech měla být samozřejmostí. Je totiž větší možnost, že váš pes si domů přinese blechu nebo dokonce klíště. Po zjištění, že tomu tak opravdu je, je také nutné se parazitů co nejrychleji zbavit. Nejen, že vašemu miláčkovi mohou vážně uškodit, ale můžou se také přenést na člověka.

Asi nejlepší prevencí je obojek proti parazitům nebo některý z přípravků, aplikovaných přímo na kůži. Vydrží navíc i několik týdnů. Ovšem, i když je pes ošetřen, měl by být vždy po procházce raději prohlédnut. I přes ošetření se může stát, že váš pejsek si nějakého nezvaného hosta domů přinese.

Také koupele v šamponech, které ošetřují kůži proti parazitům, by měly být trochu častější. Možností, jak vašeho psího miláčka chránit, je několik.

 

Zákožka svrabová

Pokud si tohoto parazita domů váš pes přinese, je opět ohrožen i člověk. Jedná se o parazita, který se živí tkáňovým mokem a do kůže vyvrtává chodbičky. Jedná se o velmi nepříjemnou a svědivou záležitost. Pokud je pes navíc neléčen, může způsobit i další problémy, jako různé infekce.

Objevíte ho na místech, která nejsou tolik osrstěná. Je to tedy hlavně kolem uší, v uších, na břiše a kolem kloubů. Jako prevence tady opět pomáhá univerzální parazitární přípravek. Samotná léčba je pak pomocí koupelí ve speciálním šamponu nebo formou injekčních přípravků.

 

Pes a ušní prašivina

Tento roztoč napadá opět nejen psy, ale i člověka. Žije na kůži zevního zvukovodu, kde způsobuje zánět a projevuje se výrazným svěděním.

Že se jedná o tohoto parazita, pozná chovatel podle tmavého mazu v uších. Zvíře se škrábe, třepe hlavou. Parazit způsobuje úporné svědění a ucho je bolestivé.

Při odhalení je léčba poměrně snadná. Pokud není parazit příliš rozšířen, i poměrně rychlá. Pravidelně tedy prohlížejte i uši.

 

Prevence proti psím parazitům

Možností, jak vašeho psa chránit, je několik. Antiparazitální obojky jsou sice alternativou, ale i přípravky aplikované na kůži, kterou umí chránit i několik týdnů také. Přesto je nutné psa po procházkách prohlížet, zda přece jen k nějaké nákaze nedošlo.

Pokud již pes přinese nějakého parazita domů, je nutné byt řádně dezinfikovat a důkladným úklidem se ujistit, že jsme se nezvaných hostů zbavili.

Je li pes zvyklý žít v boudě venku, i tu je nutné čas od času dezinfikovat. Vyměnit staré hadry nebo slámu a psa eventuelně v nějakém antiparazitálním přípravku vykoupat.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?