Pravidla používání kočičího záchodu

7. listopadu 2014

V poslední době začíná být velmi oblíbené, že si lidé pořizují kočky z útulků. Na druhou stranu se řada z nich setkává s tím, že kočky nemají základní hygienické návyky, což je možná i příčinou, proč se jich původní majitelé vzdali, ačkoli jinak nenajdete na kočce nic negativního. Chování na požadované hygienické úrovni se kočka sama nenaučí už vzhledem ke své přirozenosti, ale pokud jí s tím pomůžete vy, nebude pro ni problém přijmout daná pravidla za svá.

Vhodné je samozřejmě začít s pěstováním návyků už od kotěte, ale pokud máte dospělou kočku, která tyto návyky nemá, nezoufejte. Zde je pár typů, jak naučit kočku tomu nejzásadnějšímu – používat toaletu místo toho, aby svou potřebu vykonávala, kde ji napadne.

 

Vhodné umístění toalety pro kočku

Vhodně zvolené místo toalety pro vaši kočku je základním stavebním kamenem. Vhodné umístění toalety je tam, kde je kočce umožněno jednak v klidu vykonat svou potřebu, potom také v případě nutnosti rychle utéct. Toaleta by neměla být umístěna v blízkosti místa, kde kočka pravidelně jí, protože na takovém místě se kočka nikdy zcela nevyprázdní.

Pokud zároveň s kočkou chováte i psa, toaleta by rozhodně měla být umístěna mimo jeho dosah, protože veškerý obsah toalety je pro psy velmi lákavý. Toaletní boxy by také neměly být umístěny blízko hlučných prostor, jako jsou koupelny. Pokud jde kočka vykonat potřebu, zatímco vaše pračka pracuje na plné obrátky, nejsou pro kočku zrovna nejvhodnější podmínky pro vykonání potřeby.

 

Vhodná velikost kočičí toalety

Velikost kočičího záchodu je vhodné zvolit podle těchto pravidel: bednička musí být dostatečně velká pro to, aby se v ní kočka bez problému zvládla otočit, a také pro to, aby kočce umožňovala vykonat potřebu více než jednou, aniž by šlápla do předchozího vyloučeného odpadu. Kupte si tedy toaletu s půdorysnou velikostí dostatečně velkou na to, aby tyto podmínky byly poskytnuty i průměrně veliké kočce.

 

Vhodná výplň do toalet pro kočky

Náplň kočičí toalety je velmi důležitá. Většina koček si vytváří preference již odmala a zpravidla upřednostňují písčitou strukturu. Pro větší komfort při uklízení kočičí toalety lze doporučit hrudkující stelivo, které je vhodné při úklidu zejména kapalných odpadů a s tím souvisejícím odstraňováním nežádoucího zápachu. Jako stelivo lze doporučit buď běžnou hlínu, nebo steliva šetrná k životnímu prostředí (kukuřice, pšenice a další obiloviny). Naopak se vyhněte stelivům, která jsou aromatizovaná, protože mohou kočce zapáchat a ta se pak bude snažit toaletě vyhýbat a konat potřebu jinde. Mnoho steliv na bázi zrní nebo dřeva má svou přirozenou vůni, která není kočkám nepříjemná.

 

Neustálá čistota kočičí toalety

Pokud chcete rychle odhalit, zda vaše kočka vykonává potřebu na místě k tomu určeném, je třeba udržovat toaletu stále čistou. Pro vás to znamená vybrání jak pevného, tak kapalného odpadu ze záchodu minimálně dvakrát denně. Jednou týdně je nutné omýt celou toaletu vodu s příměsí např. neparfemovaného saponátu. Toaletu poté velmi důkladně opláchněte horkou vodou.

 

Pokud dokážete kočce připravit ideální podmínky a budete dodržovat pravidla čistoty podle výše popsaných bodů, neměla by mít kočka s používáním toalety žádný problém.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?