Právnická poradna v praxi - 2. část

21. října 2010

V druhém díle seriálu otázek a odpovědí Markéty Vallové z právnické poradny vám na příkladech z praxe poradíme co dělat, když váš pes napadne cizího psa nebo pokouše člověka.

Jaký postih hrozí majiteli psa, který napadl člověka nebo jiného psa? Jak se takový případ řeší?

 

Napadne-li pes člověka, hrozí majiteli psa pokuta 3.000,- Kč dle zákona o přestupcích, jedná se o přestupek proti občanskému soužití. Mohlo by se jednat případně i o trestný čin ublížení na zdraví, a to buď ve formě úmyslné, nebo nedbalostní. Konkrétní otázky jsou řešeny v článku Právní odpovědnost majitele psa.

 

Náš pes podhrabal plot a napadl kolemjdoucí paní se psem. Paní nemá žádné stehy, pouze obvázané ruce kvůli kousancům. Pes je lehce pokousaný, ošetřený veterinářem. Policie přivolána nebyla. Chci se zeptat, zda hrozí pokuta za nedostatečné zabezpečení psa na dvorku, popř. kolik? A co dalšího všechno budeme muset asi uhradit, podotýkám, že paní je důchodkyně.

 

Rozhodně bych doporučila poškozenou kontaktovat za účelem smírného vyřešení věci. Jelikož k incidentu nebyla přizvána policie a poškozená zřejmě nepodala podnět přestupkové komisi, nemusíte se obávat správního řízení a uložení pokuty. Každopádně jste povinna nahradit poškozené škodu - tedy léčení psa u veterináře a bolestné a tzv. ztížení společenského uplatnění u poškozené. Uvedené stanoví vyhláška ministerstva zdravotnictví. Nicméně věřím, že se domluvíte i na výši náhrady škody.

 

Přišlo nám oznámení, že se máme dostavit k projednání záležitosti, kdy údajně náš pes napadl sousedovic psa. Uvedené datum napadení je skoro tři měsíce staré, soused nám o incidentu nic neřekl, údajně zraněného psa jsem neviděla, nepřišlo žádné vyjádření od policie ani od veterináře. Z dopisu vyplývá, že soused prý nechal psa ošetřit na veterině a bude požadovat odškodnění. Jelikož si nejsem incidentu vědoma, nevím, jak se mám k záležitosti postavit. Musí soused nějak dokázat, že jejich psa pokousal náš pes a jak? Psa mám pod dozorem, ale nemohu vyloučit, že např. neproklouzl dětem a neběžel se poprat k sousedům, načež se hned vrátil, aniž bych o incidentu věděla. Jak mám tedy na osočení reagovat? Nepostupoval soused nesprávně, že se o všem dozvídám po tak dlouhé době?

 

Pokud má váš soused důkazy o tom, že váš pes napadl jeho psa, mohl celou záležitost ohlásit jako přestupek (což udělal). To, že se nejprve neobrátil na vás, je otázkou spíše morální. Pokud by u daného incidentu byl přítomen pouze on a vy byste uvedli, že v tutéž dobu byl pes s vámi, je to tvrzení proti tvrzení a zavinění by na vaší straně prokázáno nebylo. Vždy je nutné dokázat, že pes jeho psa skutečně napadl, což neprokazují pouhé fotky o zranění nebo zápis od veterináře, neboť k pokousání mohlo dojít i jiným psem. Pokud by skutečně byl pes napaden vaším psem, budete povinni nahradit škodu, která odpovídá částce za obvyklé ošetření konkrétního zranění, tj. pokud by byly psovi podávány nějaké léky a činěny zákroky, které nebyly nutné, tyto nejste povinni hradit. Opět by soused musel prokázat výši škody a to, že tato léčba byla nutná a odpovídající charakteru zranění.

 

Šli jsme z procházky s naším psem (boxerem), který byl na vodítku, a sousedův pes (krysařík) na volno běhal po ulici. Náš pes se vytrhnul z vodítka, utíkal za ním a pokousal ho. S tím, že běhá volně po ulici, už byly nějaké problémy, protože je agresivní na kolemjdoucí a mě dokonce pokousal. Myslím si, že vina je na obou dvou stranách.

 

Pokud se nejednalo o situaci, že by váš pes útokem bránil vás, která jste byla napadena krysaříkem, tak bohužel vina je na vašem psovi. To, že krysařík pobíhal volně, je přestupek (má-li obec vyhlášku, která volný pohyb psů upravuje). Nicméně pokud pouze volně pobíhal a nenapadl vašeho psa, ale váš pes napadl jeho, je vina na vaší straně. Nic by to neměnilo na situaci, kdy by krysařík byl na vodítku, neboť boxer by jej zřejmě napadl i tak.

 

Svého psa mám pořád na vodítku, protože mám staforda, ale mnoho lidí nemá psy na vodítku a je jim to jedno. Co když jim odběhne pes a můj pes ho napadne? Kdo za to může? Já, že jsem neměla náhubek na takového psa, nebo druhý majitel, který neměl psa uvázaného na vodítku?

 

V konkrétním případě by se posuzovala míra zavinění každého majitele psa. Pes by na volném prostranství měl být vždy na vodítku, aby jej mohl majitel mít plně pod kontrolou. Máte-li psa na vodítku, předpokládá se, že jej také udržíte a pes se vám nevytrhne. Pokud by volně pobíhající pes napadl vašeho psa, odpovědnost by byla na jeho vlastníku, doporučuji ovšem náhubek, aby nedocházelo ke zbytečným problémům.

 

Můj pes, maďarský ohař je údajně vyfocen na střeše voliéry, kde jsou bažanti. Jak kolem voliéry běhal, několik bažantů se ubilo k smrti. Jak se mám zachovat, až mi fotku místní myslivci přijdou ukázat a požadovat odškodné?

 

Jedná se o lovecké plemeno, je pochopitelné, že na bažanty mohl útočit. Pokud myslivci skutečně dostatečně prokážou, že v důsledku chování vašeho psa se ubilo několik bažantů, budete povinna je uhradit. Škoda se může v tomto případě pohybovat okolo 200,- Kč za jednoho bažanta, což je běžná cena bažanta.

 

Mám problém se svým téměř již desetiletým bulteriérem. V pátek napadl spolužačku mojí dcery, naštěstí to odneslo jen oblečení. Pes jí nepustil dobrovolně, ale museli jsme ho kopat. Veterinářka mi řekla, že to není důvod k utracení, ale mám odůvodněný strach, aby se nestalo něco mnohem horšího. Co dělat?

 

Záležitost bych doporučila konzultovat ještě s jinými odborníky (veterináři, chovateli), neboť dle mého názoru se jedná o důvod pro utracení psa. Příště už to nemusí být jen oblečení...

 

Řeším občansko-právní spor se sousedkou, kvůli mému psovi a potřebovala bych právní radu, ohledně volného pohybu psa. Mám dva psy fenu a psa, fena je trošku ostřejší, tak, že když jí venčím, vyběhne na cizího člověka a štěká (pouští hrůzu),poté se vrátí ke mě na zavolaní, fena ale nikdy nikomu neublížila. Fenu přes vesnici vodím na vodítku, za vsí jí pouštím, aby se proběhla na volno, pokud někoho potkám na cestě ihned psa odvolám a uvážu na vodítko. Sousedka jela na kole, fenu jsem nestačila uvázat na vodítko, vyběhla za kolem a štekala, sousedka se začala chovat hystericky a z kola kopala psovi u hlavy, psa jsem během několika sekund odvolala a nikomu se nic nestalo. Vše se stalo asi 300 metrů od vesnice. Sousedka chce po tomto incidentu na mě podat trestní oznámení. Chtěla bych vědět, jak mám celou situaci řešit a zda mám šanci tento spor vyhrát.

 

Pokud bude vaše sousedka podávat trestní oznámení, nejedná se o občansko-právní spor, ale o trestněprávní řízení. Pokud celá situace proběhla, jak uvádíte, sousedce nebyla způsobena těžká újma na zdraví (když dle všeho nebyla způsobena žádná újma na zdraví), není naplněna skutková podstata trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti (když úmysl by vám byl jen těžko prokazován). Situace rozhodně není na trestní oznámení na vaši osobu.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?