Pražský krysařík: malý psík s velkým srdcem

11. dubna 2011

Pražský krysařík patří do skupiny nejmenších, tzv. trpasličích pejsků společně s čivavou a jorkšírským teriérem. Jeho malá výška a drobná váha mohou svádět k myšlence, že je pouhou hračkou. To je ovšem velký omyl. Malý pes je taky pes a má nesporně stejné potřeby jako jeho kolegové větších plemen.

Jeho výhodou je bezesporu skladnost. Můžete si ho vzít prakticky kamkoliv. Do práce, na úřady, do obchodu. Menší jedinci se vejdou i pod bundu, ovšem častěji se používá k přenášení malých psíků látková taška vycpaná molitanem, v které může psík například v kanceláři nebo autobuse pohodlně spinkat. Další velkou výhodou je spotřeba krmiva. Průměrný pražský krysařík spořádá za den pouze 55 gramů granulí. Sedmikilový pytel mu tedy vydrží déle než 4 měsíce. U trpasličích plemen je potřeba energie na kilogram hmotnosti vyšší než u plemen středních a velkých. Tudíž je nutné orientovat se na značky se špičkovou kvalitou.

 

Majitel tohoto miniaturního plemene musí být stále ve střehu. Vše může tomuto malému tvorečkovi ublížit. Padající hrnec, obtloustlá teta, která nekouká, kam sedá, temperamentní pes větší velikosti, pád nebo skok z výšky a hlavně zlý pes bez vodítka. Mají také sklon k onemocnění kolenního kloubu, tzv. luxace pately, kdy kloub vypadává z kolenní jamky. Je časté u trpasličích plemen a řeší se operačním zákrokem. Další menší problém je nadměrné slzení očí. Krysařík se pohybuje hodně u země, takže v letních prašných dnech se mu do očí dostávají nečistoty a prach, takže potom často slzí. Je tedy vhodné mu kapat do očí kapky. Malým plemenům také často nevypadnou špičáky, takže je většinou operativně vytrhne veterinář. Často jim přerůstají drápky, což je způsobeno jejich malou hmotností. V létě je nutné krysaříka nevystavovat velkému horku a slunečnímu záření, protože se jeho černé tělíčko rychle zahřeje a mohlo by dojít k úpalu. Naproti tomu v zimě je třeba oblékat psíka do oblečků, aby neprochladl. Důležitý je také výběr kšír či obojku, vhodnější jsou kšíry, protože pražský krysařík má útlý krk a mohl by si při větším škubnutí ublížit.

 

Tento malý tvoreček miluje své pány, je to oddaný přítel, roztomilý mazel, šikovný hlídač, ovšem někdy má sklony k uštěkanosti a vzteklosti. Třeba když se bojí nebo nezná člověka, který si ho chce rychle a bez varování pohladit. Někteří krysaříci jsou přátelští ke každému, jak ke psům, tak k lidem, jiní si oblíbí jen malý okruh svých největších přátel. Je však možné si vždy u krysaříka vypěstovat důvěru, naproti tomu si pamatují i ty nepříjemné věci. Například když štěněti ublíží nebo ho provokuje dítě, může potom být vůči dětem vysazený. Děti tyto malé psy znervózňují, jsou rychlé a nikdy neví, co od nich mohou čekat, dětem naopak tito malí pejskové připadají roztomilí, a tak je často vyhledávají a hladí je.

 

Přestože toto malé stvoření připomíná hračku, je třeba se věnovat výcviku už od raného věku. Krysaříci bývají paličatí a často se domnívají, že jsou vůdcem smečky. Nevychovaný pes může i přes svou malou výšku svým majitelům pořádně zatopit. Krysařík je pro výcvik přirozeně inteligentní, bystrý a vnímavý. Větší jedinci mají předpoklady i pro agility.

 

Pražský krysařík se nehodí pro cholerické a agresivní povahy, pro příliš živelné malé děti, pro chvástavé chlubily, kteří chtějí psa jen kvůli jeho miniaturnímu vzhledu, ani pro lidi, kteří mají málo času. Je to pejsek vhodný do bytu, nenáročný na prostor, stravu i úpravu srsti.  Svého pána bezmezně miluje a je mu všude v patách, rád se mazlí a chodí na dlouhé procházky.

 

Autorka: Hana Langrová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?