Přeprava psů v dopravních prostředcích

9. února 2012

Delší dobu jsem se zajímala o to, jaké jsou podmínky přepravy psů například v autobusech, letadle nebo vlakem. Platí všude stejné podmínky? A kde jsou mezery v zákonech?

 

 

Přeprava psů v autobusech je celkem častá. Podle přepravního řádu §23 živá zvířata, může pes nastoupit do autobusu za předpokladu, že má náhubek, je na vodítku a nesmí být přepravován na sedadle. Další možností je, že je pes umístěn ve schránách s nepropustným dnem.

 

Otázkou tedy je, proč například jorkšírský teriér, kterého máte v cestovní tašce pro psy nemusí mít náhubek, když může stejně jako jiný pes třeba i nechtěně pokousat člověka, který si ho chce pohladit. Kdežto pitbull by do autobusu bez náhubku nesměl, protože každý si řekne, bojové plemeno, přitom to jsou přátelští psi.

 

To lidé psi kazí a dělají se zlými ať už výchovou, nebo nezodpovědným křížením. Myslím, že záleží na povaze psa. Na druhou stranu, kdyby lidé dávali svým psům náhubky, podle svého úsudku, dopadlo by to špatně. Proto jsem pro, aby na tom všichni psi byli stejně, to je ovšem můj názor.

 

Dále jsem se zajímala, jak je to s přepravou psů v letadlech. V kabině cestujících můžete mít pouza malého psa ve schráně s pevným dnem, umístěným pod sedadlem. Váha psa i se schránou ovšem nesmí přesáhnout 8kg. V tomto případě se pes bere jako zavazadlo a platí se za něj poplatek.

 

Záchranářští psi, policejní psi, psi ve službě a doprovodní psi pro cestující se zdravotním postižením se přepravují v kabině letadla přednostně, bez schrány a zdarma. Pes v nákladovém prostoru musí být uzavřen také ve schráně s nepropustným dnem a dostatečně velkými otvory pro dýchání. Přepravní boxy je možné zakoupit na letištích.

 

Myslím, že tyto možnosti přepravy jsou dostačující i když většina lidí létá na dovolenou bez psa a to nejen z důvodů, že některé hotely ubytování pro psa zakazují.

 

Na závěr jsem hledala informace o tom, co musím splňovat při přepravě psa ve vlaku. Psi a jiná zvířata přepravovaná ve schráně s nepropustným dnem umístěna na klíně, nebo pod sedadlem jsou brána jako zavazadlo a proto nic neplatíte.

 

Pokud ovšem schrána překročí rozměry ručního zavazadla (90x60x40 cm), nebo je vyžadováno zvláštní místo ve vlaku, je třeba zaplatit jako za přepravu spoluzavazadla. Pokud psa přepravujeme bez schrány, platí pro něj stejná pravidla jako u přepravy v autobuse.

 

Musí mít náhubek, být na krátkém vodítku a nesmí být přepravován na sedadle. Jízdné v tomto případě stojí 15 Kč za jeden vlak, nebo 30 Kč na den pro ČD. Doufám, že Vám tento článek poskytl užitečné informace. Já sice se svým psem žádným dopravním prostředkem nejezdím, ale vědět něco o tom se může hodit.

 

 

 

Přidáno: 80 bodů.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?