Příprava koně pro military

16. srpna 2013

Nebude to jistě žádné přehánění, když nazveme všestrannost, neboli military královskou disciplínou jezdeckého sportu. Náročná kombinace drezúry, krosu a parkuru dokonale prověří jak koně, tak jejich jezdce. O historii a pravidlech všestrannosti jsme již na koníčcích psali. Teď si ale řekneme něco o tom, jak připravit koně na tak náročnou akci, jakou soutěžní klání ve všestrannosti bezesporu jsou.

Kondice, skoky i drezura pod jednou střechou

Základním pravidlem úspěšné přípravy pro military je její všestrannost, což je vcelku pochopitelné. Jak ale taková všestranná příprava vypadá? Ačkoliv má některé prvky společné s přípravou a tréninkem koní, kteří se specializují na drezúru či na skokové soutěže, v něčem se příprava koní pro military přece jen liší.

Tím největším a nejmarkantnějším rozdílem je důraz na vynikají kondici. Jedině ta totiž koni umožní zvládnout náročný třídenní program, a zvláště pak kros.

 

Kondiční příprava koně v praxi

V lednu, když zbývá do zahájení závodní sezóny ještě pár měsíců, ale koně jsou už dostatečně odpočatí, se začíná klusat v deseti minutových intervalech, mezi které se vkládají pětiminutové krokové přestávky.

Během dalšího měsíce, tedy února, se tyto krokové přestávky zkracují na jednu minutu a rovněž se již zařazuje pomalý cval.

V březnu by už měl kůň zvládat ostrý klus ve dvou dvacetiminutových intervalech s pětiminutovou přestávkou.

 

Společný trénink tempa koně

Kromě toho je vhodné zařadit i trénink tempa, nejlépe společný, aby si kůň zvykl i na cval ve skupině. Při tomto tréninku koně cválají tempem, které musí udržet určitou dobu, a které již odpovídá tempu při soutěžním krosu.

Trénink tempa samozřejmě slouží i jezdci, který si ověří, jaké tempo kůň zvládne při vlastních závodech. A když už jsme u jezdců, ani jim neuškodí kondiční trénink, např. plavání či běh. A taky by neměli zapomínat na trénink ´stehnového´ sedu v klusu i cvalu, který by měli zvládnout minimálně po dobu patnácti minut.

 

Kondice koně

Dobrá kondice je ale jen jednou stranou mince, i když nesmírně důležitou. Nezbytností je totiž i schopnost hladce zdolávat obtížné nebo i nebezpečné krosové skoky, což se musí naučit jak kůň, tak jezdec.

Proto musí být součástí tréninku i skoková příprava. A to pokud možno na nejrůznějších překážkách, na které se, na rozdíl od parkuru, najíždí ze všemožných úhlů, mnohdy i v nerovném terénu.

Cílem této skokové přípravy je rovněž i posilování vzájemné důvěry mezi jezdcem a koněm. Jezdec se musí naučit mít koně pod kontrolou, ale taky musí vědět, kdy má koně podpořit, např. před mohutně vyhlížející překážkou, ze které může mít kůň strach.

 

A že je kros při všestrannosti věc opravdu náročná, ukazuje i toto video:

 

Ale přitom všem nezapomínejme ani na starou dobrou drezúru. I ta k military patří, a i ona rozhoduje o úspěchu při závodech. Hodně lidí, kteří se všestrannosti věnují, tvrdí dokonce, že drezúra je základ.

 

Kondiční trénink, skokový trénink i drezúra. Při přípravě koně na military je o zábavu opravdu postaráno. A nejspíše i proto má tato náročná disciplína tolik nadšených příznivců a vyznavačů.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?