Přípravy na 8. ročník Středoevropské dražby anglických plnokrevníků

24. srpna 2015

Tradice pokračuje! Středoevropská dražba anglického plnokrevníka zažije v pátek 9.10. 2015 svůj osmý ročník a podtrhne tak pozici třídenního festivalu v Pardubicích jako stěžejního data v dostihovém kalendáři.

Dva měsíce před dražbou už v zákulisí naplno běží přípravy. „První uzávěrka přihlášek je v pátek 28. srpna, druhá o tři týdny později v pátek 18. září,“ připomíná pořadatel Tomáš Janda. Právě počet přihlášených koní v katalogu bude stěžejním předpokladem, aby tradice pardubické dražby mohla dál pokračovat v dosavadním rozsahu.

 

„Ani po sedmi letech není snadné přesvědčit některé majitele, trenéry a chovatele, že dražba je skutečně koncipována jako služba pro ně a že je v dnešní době unikátní možností prezentace českého chovu i tuzemského turfu. Přesto zůstáváme optimistya věříme, že se letos najde dostatek kvalitních koní na prodej,“ shrnuje Janda pohled pořadatelů, kteří dva dny před Velkou pardubickou opět postaví dražební ring přímo na závodišti před hlavní tribunou.

 

Stěžejní parametry Středoevropské dražby se nemění – nadálese bude jednat o mix dražbu, do níž lze hlásit všechny kategorie plnokrevníků i polokrevníků od odstávčat přes ročky až po koně v tréninku, chovné klisny a plemeníky. Podle prvních signálů by se kromě domácích prodávajících opět měli zúčastnit také chovatelé a majitelé ze zahraničí.

 

Drobnými úpravami tentokrát projdou dražební podmínky.„Uděláme některé změny v pravidlech tak, aby byl ještě větší tlak na prodej koní přímo v dražebním ringu, tedy před účastníky dražby,“ vysvětluje Janda.

 

Ačkoli výsledky posledních ročníků Středoevropské dražby byly proměnlivé a počet koní prodaných přímo v ringu ne vždy odpovídal očekávání dostihové scény, katalog si za osm let své existence vybudoval dobré renomé. Díky přítomnosti v něm a související propagaci byli před nebo po dražbě prodaní i mnozí koně, kteří se do samotného ringu buď nedostali, nebo nedosáhli rezervní ceny. Účast na dražbě tak byla úspěšným počinem i pro majitele a chovatele, jejichž koně nebyli prodáni přímo v ringu.

 

Dalším pozitivem, které by mělo být zachováno i letos, je různorodost nabídky. Středoevropskou dražbou za dobu její existence prošlo nejen množství známých jmen včetně šampiónů, ale i koně s velmi výhodnými cenami, kteří si následně dokázali na sebe vydělat. Kromě kvalitních dostihových koní jsou v Pardubicích pravidelně k mání i plnokrevníci se zajímavým uplatněním v chovu, jezdeckém sportu nebo za symbolickou cenu pro hobby využití. Dražby v Pardubicích se tak může zúčastnit bezohledu na své finanční možnosti doslova každý.

 

Další aktuální informace, dokumenty a přihlašovací formuláře naleznete na webu dražby www.drazbykoni.cz

 

Jedničkoví vítězové, nadějní skokani i bojovníci

První polovina léta přinesla sérii úspěchů koní, kteří se v posledních letech objevili v katalozích Středoevropské dražby anglického plnokrevníka. Své premiérové jedničkové vítězství dosáhla první srpnovou neděli ve Velké ceně BBAG pětiletá ryzka Kobi (Toylsome). Klisna byla v roce 2013 nabízena s vizitkou umístěné z Jarní ceny klisen, ještě před dražbou ji však zakoupila stáj Protendon-Hulínský. Kobi svým nejnovějším úspěchem doplnila dlouhou řadu úspěšných koní z projektu AESale a tréninku Václava Luky mladšího, kteří na dražbě v minulosti nabízeli další špičkové koně jako Simply Ozzy, Serenanebo Ley Percy.

 

Právě zmiňovaná Ley Percy se začátkem července ozdobila úspěchem v karlovarské Letní ceně klisen a upevnila si pozici druhé nejlépe hodnocené starší klisny v českém handicapu. Tou první je Waka Laura, prodaná v Pardubicích jako roček za 100 000 korun, která si udržuje špičkovou výkonnost i ve svých šesti letech. Na druhé místo v největším slovenském sprintu při mítinku Turf Gala navázala lehkým červencovým vítězstvím v Severočeské ceně na Hipodromu Most. Hlavní dostih, konkrétně na závodišti Kolesa, si začátkem srpna připsal i talentovaný překážkář Step Dancer. Na distanci 4700 metrů dosáhl svého pátého překážkového vítězství a nechal za sebou koně jako Nebrius a Renard Argenté. V menších dostizích se v posledních týdnech prosadili domácí odchovanci, tříletý Old Beer (jako roček zůstal v Pardubicích neprodán) a pětiletá Our Lass. Ta byla na loňské dražbě koupena zpět za 25 tisíc korun, letos doběhla pětkrát za sebou na dotovaných pozicích a během necelých dvou měsíců tak vyběhala 37 500 korun.

 

Mýty a fakta o Středoevropské dražbě

1) Na Středoevropské dražbě se nedá koupit opravdu špičkový kůň,proto jezdím raději nakupovat do zahraničí…

Jen v posledních letech byli k mání klasičtí vítězové (Simply Ozzy, Ley Percy,Nidara), šampióni svých kategorií (Aprilius, Waka Laura, opět Ley Percy…),špičkoví koně na rovině (kromě zmiňovaných například Kobi, Sázava, Lužniceči Starbuck) i na překážkách (Cherwick, All About Sam, Jam Taki, Jihlava…).

 

2) Nabízet koně na dražbě nemá smysl, dohromady se tam nic neprodá…

To je v českém prostředí jeden z velkých omylů spojených s dražbou. Veskutečnosti se každý rok prodává vysoké procento nabízených koní. Část znich ovšem mimo dražbu a nejčastěji po jejím skončení, což pochopitelněnení zaneseno v oficiálních výsledcích. Je to jeden z nešvarů daných absencíoficiálního trhu s plnokrevníky v Česku a dlouholetým zvykem prodávat tzv.„ze stáje“. Středoevropská dražba se snaží tento trend prolomit, i za danýchokolností se však přihlášení koně do katalogu každoročně ukazuje býtpřínosem a neocenitelnou reklamou pro všechny zúčastněné. Dražba apřítomnost na ní navíc znamenají vizitku chovů, unikátní možnost předvéstsvé koně na veřejnosti a promluvit naživo s větším počtem zájemců najednom místě. Vedle „obchodní“ části tak plní i nezanedbatelnou část společenskou.

 

3) V Pardubicích se nabízejí vesměs importovaní koně na úkor domácího chovu.

Ani toto není pravda, na každém ročníku Středoevropské dražby byli k viděníjak ročci, tak koně v tréninku z českého chovu. Kromě zavedených chovatelůjako hřebčíny Napajedla a Střelice, Jiří Trávníček nebo Wrbna Racing se vkatalogu pravidelně objevují i koně narození v malých chovech a potomciúspěšných klisen prověřených na českých drahách. V neposlední řadě byly vringu k vidění i kvalitní chovné klisny, za všechny zmiňme Old Rose.

 

4) Mám k dispozici jen menší částku a hledám provozníhodostihového koně, v Pardubicích si nejspíš nevyberu.

Naopak, kupující vašeho typu patří k pravidelným účastníkůmStředoevropské dražby. Každý rok jsou v katalogu zastoupení koně různýchvýkonnostních kategorií, jejichž ceny často začínají už na 10 – 12 tisícíchkorun. Leckdy lze najít zajímavé příležitosti v nabídkách velkých stájí,zbavujících se tímto způsobem „neperspektivních“ koní, kteří však můžouudělat ještě hodně radosti v menších stájích. Středoevropská dražbapravidelně zažívá případy, kdy se z provozních koní v cenových relacích do 50tisíc korun v následujících sezónách stávají sérioví vítězové – klasickýmpříkladem byla klisna Lindau.

 

5) Trenér XY prodává úspěšného či perspektivního koně. Nekupujteho, tam bude nejspíš nějaký problém…

Tímto způsobem si kupci v Pardubicích už často nechali proklouznout meziprsty úspěšné koně a budoucí vítěze… Proto nedejte na zaručené pověsti araději si dopoledne před dražbou dobře prohlédněte nabízené koně sami.Můžete si je nechat před stájí předvést v kroku i klusu a položit pár dotazůpřímo prodávajícímu. Motivace k prodeji koní může být různá, často bývázaložená čistě na kapacitních nebo finančních důvodech. Zmiňovanépříklady z Pardubic – například koně nabízení v projektu AE Sale –mnohokrát prokázaly, že se vyplatí pozorně prostudovat nabízené možnosti.Čerstvý příklad z loňského roku – Visenya byla koupena zpět za 28 tisíckorun. Následně byla prodána na Slovensko, kde letos vyběhala více neždvojnásobek a ze čtyř startů zaznamenala tři druhá místa.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?