Přírodní léčba koní - 1.část

31. července 2009

Základem výkonnosti našeho koně je fyzické a psychické zdraví. To můžeme zlepšit pomocí osvědčených přírodních léčiv a přírodních prostředků, jejichž léčivou sílu znali lidé již celá tisíciletí před naším letopočtem. Těmito léčebnými prostředky můžeme udržet svého koně v dobré kondici, předcházet nemocem, nebo přispět ke zkrácení léčby mnoha zdravotních problémů. Měli bychom však znát meze vlastního ošetření, při silném kulhání, odmítání potravy nebo při velký zraněních je třeba vždy zavolat veterináře.

V jednotlivých částech našeho seriálu se dozvíte, jaké přírodní prostředky použít při zdravotních potížích, které se u našeho koně objevují nejčastěji.

 

Anýz (Pimpinella anisum)

  • zklidňuje dýchací cesty

  • zklidňuje střeva a žaludek

  • podporuje říji

 

Anýz se používá především jako koření do mnoha pokrmů, především do pečiva. Jeho sušená semena jsou známá svými léčivými účinky, kterých využíváme u koní ke zklidnění dýchacích cest při kašli nebo při podráždění žaludku a střev a při kolikách.

Zevně lze silným vývarem omývat srst při vších a jiných kožních parazitech.

Anýz také údajně podporuje říji.


anýz.jpg


Použití:

Většině koní anýz chutná, takže ho můžeme podávat samotný. Lze ho také přimíchat do čajových nebo bylinných směsí. Vývar pro vnější použití připravíme z několika anýzových semen, necháme vychladnout a poté potíráme postižená místa.

 

Brambor (Solanum tuberosum)


Brambory jsou pro svůj zásaditý účinek na krev a poměrně velké množství minerálních látek zdravou potravou nejen pro člověka, ale také pro koně. V dnešní době již nejsou brambory v jídelníčku našeho koně zahrnuty tak často, jako dříve, kdy se používaly jako náhrada jadrného krmiva. Dnes můžeme použít obklady z teplých brambor při černém močení, kolice nebo jimi ošetřit kopytní abscesy.


brambory.jpg

 

Použití:

Pokud se rozhodneme brambory zkrmovat, koně by je měli přijmout bez problémů. Nevhodné jsou naklíčené a zelené brambory. Jako obklad přikládáme pytle s horkými bramborami. Při černém močení jsou obklady pouze doplněk léčby, je nutné volat veterináře.

Brukev - zelí hlávkové (Brassica oleracea)

  • pomáhá při chronických onemocněních pohybového aparátu

  • podporuje hojení ran, popálenin a pohmožděnin

 

Hlávkové zelí obsahuje vitaminy C, B2 a B12, vápník, železo, draslík a minerální látky. Krmná dávka by však neměla přesáhnout dva nanejvýš tři listy, jinak může kůň dostat koliku. Zevně se zelí používá při mnoha potížích. Zelný list se přikládá na pohmožděniny, rány popáleniny a na místa postižená chronickým onemocnění jako je artritida nebo revmatismus. Příznivě působí při léčbě šlach.


zelí.jpg

 

Použití:

Zelný obklad se připraví z několika do měkka rozválených listů, z který se odstraní stonky. Na postižené místo upevníme obklad šátkem a bandáží. Po 5 až 8 hodinách starý obklad odstraníme a totéž opakujeme s novým.

Březové listí (Betulae folium)

  • čistí krev

  • odvodňuje


V březovém listí jsou obsaženy třísloviny, flavonoidy a saponiny, které upravují vodní režim v těle. Můžeme ho podávat starším a oslabeným koním. Pokud má váš kůň sklon k edémům, tzv. hromadění vody v těle, lze březovým listím obohatit i jeho krmení.

 

bříza.jpg

 

Použití:

Čaj připravujeme ze sušeného březového listí, je vhodné jím přelít krmení. Sušené listy koupíme buď v lékárně nebo si je můžeme nasušit sami. Sklízejí se na jaře a usušené se uchovávají v uzavřených nádobách. Březové listí můžeme přidat samotné ke krmivu, denní dávka je asi 50 g.

 

Číst 2. část

 

Autorka: Zlatka Bosáková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?