Přírodní léčba koní - 2. část

4. srpna 2009

Základem výkonnosti našeho koně je fyzické a psychické zdraví. To můžeme zlepšit pomocí osvědčených přírodních léčiv a přírodních prostředků, jejichž léčivou sílu znali lidé již celá tisíciletí před naším letopočtem. Těmito léčebnými prostředky můžeme udržet svého koně v dobré kondici, předcházet nemocem, nebo přispět ke zkrácení léčby mnoha zdravotních problémů. Měli bychom však znát meze vlastního ošetření, při silném kulhání, odmítání potravy nebo při velký zraněních je třeba vždy zavolat veterináře.

Číst předchozí díl

 

Cibule (Allium cepa)

 • příznivě působí při jakékoli formě kašle a při bronchitidě

 • pomáhá proti alergiím

 

Cibule obsahuje vitamin C a vitaminy skupiny B, minerální látky, stopové prvky a flavonoidy. Podobá se česneku, její chuť a vůně je však méně výraznější a vydrží kratší dobu, přesto má repelentní účinky. Potřeme-li bodnutí hmyzem šťávou z cibule, zabráníme otoku a svědění. Cibule příznivě ovlivňuje trávení, při kašli a bronchitidě pomáhá rozpouštět hlen a působí protizánětlivě. V homeopatii se používá při rýmě a alergiích.

cibule.jpg


Použití:

Z cibule můžeme sami snadno připravit sirup proti kašli. Cibuli nakrájíme nadrobno, smícháme s medem a necháme 24 hodin odstát. Sirup podáváme po lžících několikrát denně podle potřeby.

 

Česnek kuchyňský (Allium sativum)

 • odpuzuje hmyz

 • příznivě ovlivňuje střevní flóru

 

Česnek obsahuje mnoho účinných látek, ke kterým patří enzymy, allicin a aminokyseliny. Pro svůj baktericidní účinek je česnek užitečným léčivem. Kromě toho, že dezinfikuje střeva, pomáhá obnovovat střevní flóru a tím chrání střeva před začervením, jeho vůně odpuzuje mouchy, a tím působí jako repelent, pravidelné užívání česneku zvyšuje koncentraci a aktivitu a snižuje citlivost, úzkost a nervozitu.

česnek.jpg

 

Použití:

Nejúčinnější je česnek čerstvý, můžeme ho zvířeti podat celý nebo ho nasekat do krmiva. Příliš aromatickou vůni můžeme překrýt čajem nebo ovocným octem.

 

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) - Oregano

 • blahodárně působí při svalových nebo revmatických potížích

 • podporuje správnou činnost trávicí soustavy

 • zmírňuje kašel

 

Dobromysl je známá jako koření oregáno, které se nejvíce používá v italské kuchyni. Lze ji však využít i v léčitelství, kde má především schopnost tišit bolest a křeče. Mimo to má antiseptické účinky.

 

dobromysl.jpg

 

Použití:

Výluh pro obklady připravíme ze sušených výhonků dobromysli, které několik minut povaříme a necháme půl hodiny odstát. Obklady využíváme po příliš dlouhých jízdách, při přetížení nebo za vlhkého studeného počasí, kdy jsou svaly namoženy, nebo je přikládáme na místa postižená revmatismem. Z čerstvých výhonků můžeme připravit nápoj, který podporuje trávení a zmírňuje kašel.

 

Fenykl zahradní (Foeniculum Bulhare)

 • zmírňuje křeče v zažívacím traktu

 • hojí rány

 • rozpouští hlen při kašli

 

Fenykl obsahuje silice a vitaminy řady A, B a C. Pro svůj spasmolytický účinek je vhodný při podráždění trávicího traktu nebo při nadýmání způsobeném například změnou krmiva na začátku pastevní sezóny. Fenykl rozpouští hlen, lze ho proto využít při produktivním kašli, bronchitidě nebo výtoku z nozder. Fenyklovým čajem můžeme omývat rány a abscesy. Fenykl také podporuje u klisen tvorbu mléka.

fenykl.jpg

 

Použití:

Fenykl se nejčastěji podává jako čaj, osvědčená je čajová směs z fenyklu, anýzu a kmínu. Koně mají tento čaj většinou rádi. Fenykl je také přísadou mnoha bylinných směsí.

Silnější čaj můžeme použít i k inhalaci a omývání ran.

 

Heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla)

 • používá se při zánětech huby a zubů

 • k omývání zanícených ran

 

Heřmánek je přirozeně léčivým prostředkem, nemá žádné vedlejší účinky a je mnohostranně využitelný. Působí protizánětlivě, antisepticky, uklidňuje, uvolňuje a rozšiřuje cévy. Pokud je náš kůň neklidný, podrážděný nebo trpí stresem, použijme heřmánek v jakékoli formě. Čaj z heřmánku příznivě působí při trávících potížích a při kolikách. Výluhem nebo zředěnou tinkturou z heřmánku můžeme omývat drobné povrchové rány.

 

Heřmánek.jpg

 

Použití:

Heřmánek můžeme podávat čerstvě připravený, ve formě čaje nebo ve formě prášku.

Heřmánkovou tinkturu lze zakoupit v lékárně.

 

Číst 3. část

Autorka: Zlatka Bosáková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?