Přírodní léčba koní - 3. část

14. srpna 2009

Základem výkonnosti našeho koně je fyzické a psychické zdraví. To můžeme zlepšit pomocí osvědčených přírodních léčiv a přírodních prostředků, jejichž léčivou sílu znali lidé již celá tisíciletí před naším letopočtem. Těmito léčebnými prostředky můžeme udržet svého koně v dobré kondici, předcházet nemocem, nebo přispět ke zkrácení léčby mnoha zdravotních problémů. Měli bychom však znát meze vlastního ošetření, při silném kulhání, odmítání potravy nebo při velký zraněních je třeba vždy zavolat veterináře.

číst předchozí díl

 

Hloh (Crataegus)

 

Téměř všechny části hlohu obsahují vitamin C, histamin, aminy, třísloviny a flavonoidy. Hloh je jedním z přirozených léčiv, které se používají k posílení srdce nebo se jimi stabilizuje krevní tlak. Jako u lidí, tak i u starých koní klesá výkon srdce, proto je dobré preventivně podávat hloh. Hloh můžeme použít také jako doplněk léčby při zánětu kosti střelkové nebo při schvácení kopyt. Aby se projevily léčivé účinky hlohu, je třeba ho koním podávat delší dobu, minimálně čtyři až šest týdnů.

 

hloh.jpg

 

Použití:

Z hlohu lze připravit čaj, kterým přelijeme krmivo nebo hlohové kapky, které připravíme vylouhování hlohu v alkoholu. Kapky se dají nakapat na jakýkoli pamlsek, který má váš kůň v oblibě.

 

Chmel obecný (Humulus lupulus)

  • upravuje činnost trávicí soustavy při poruchách trávení, křečích a nadýmání

  • výrazně přispívá k uklidnění nervózních koní

 

Květy chmele obsahují silice, hořčiny a třísloviny, které tvoří sekret lupulin. Lupulin působí antisepticky, podporuje chuť a zmírňuje křeče, má proto blahodárné účinky na trávení. Svého popudlivého, neklidného nebo náladového koně můžeme uklidnit chmelovým čajem nebo tonikem. Pokud potřebujete uklidnit zvláště nervózního koně před jakoukoli psychicky náročnou situací, např. před dlouhou přepravou, nakapejte mu do huby několik kapek silnějšího chmelového čaje (Bachova květová terapie).

 

chmel.jpg

 

Použití:

Z chmele připravíme čaj pro vnitřní použití, můžeme použít i jednotlivé chmelové květy, které přelijeme horkou vodou, po 15 minutách scedíme a čajem přelijeme krmivo. Sušený chmel lze zakoupit v lékárně.

 

Kmín kořenný (Carum carvi)

  • příznivě působí na trávící soustavu, upravuje zažívání, chrání před kolikou

 

Kmín je všeobecně známý jako koření, kterým ochucujeme mnoho pokrmů. Obsahuje bílkoviny, silice, mastné kyseliny a třísloviny. Koním ho podáváme na jaře při změně krmiva, všeobecně při potížích se zažíváním. Kmín odstraňuje nadýmání, pokud ho tedy podáváme svému koni, předcházíme tím hlavně plynovým kolikám.

 

kmín.jpg

 

Použití:

Kmín můžeme koním podávat v různých podobách, přijímají ho obvykle bez problémů. Z kmínu lze připravit čaj nebo ho lze koni podat čerstvý, tím zvýšíme účinek.

 

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

  • pomáhá při kožních problémech

  • příznivě působí při zánětu v hubě

  • čistí krev

 

Nať kontryhele obsahuje třísloviny, pryskyřici, organické kyseliny a saponiny, navíc působí protizánětlivě. Kontryhel je účinný při lehkých průjmech, protože upravuje zažívání. Zevně jím lze ošetřit zánět spojivek nebo ekzém či jiné problémy kůže i srsti.


kontryhel.jpg

 

Použití:

Kontryhel podáváme jako čaj, slabým výluhem z natě lze omývat oči při zánětu spojivek nebo z něj lze připravit obklad, který přikládáme na místa postižená ekzémem.

 

Kopřiva (Urtica dioica)

  • posiluje játra

  • posiluje organismus u starších koní

  • podává se při letní vyrážce, revmatismu a schvácení kopyt

 

Kopřivu mnoho z nás považuje za plevel, je to ale bylina s mnoha léčivými účinky. Obsahuje vitaminy řady A a C, minerální látky, třísloviny, bílkoviny, flavonoidy a nenasycené mastné kyseliny. Kopřivová kůra v podobě čaje nebo rozsekaných usušených kopřiv přidaných do krmiva je prospěšná zejména na jaře, čistí krev a posiluje játra. Pravidelné podávání kopřivového čaje nebo sušených kopřiv je důležité u koní, kteří mají sklon ke schvácení kopyt nebo revmatismu. Zevně lze tuto bylinu použít při letní vyrážce. Omývání kopřivovým výluhem zajišťuje kvalitní hedvábnou srst.

kopřiva.jpg

Použití:

Žahavé kopřivy koně nechtějí spásat, můžeme je proto posekat a nechat usušit. Lze je i rozsekat a přidat do krmiva nebo z nich uvařit čaj. Silnějším odvarem potíráme zevně místa, která jsou postižená letní vyrážkou.

 

číst Přírodní léčba koní - 4. část

 

Autorka: Zlatka Bosáková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?