Přírodní léky pro kočky

8. září 2013

Alternativní způsoby léčby mají stále více stoupenců a to nejen v léčení lidí, ale i zvířat - koček a psů především. Přibývá majitelů, kteří preferují způsoby léčby přírodními přípravky. Milovníci koček vědí, že coby živočišný druh mají kočky výrazná specifika a proto se v tomto článku věnujeme přírodní medicíně u koček.

U volně žijících koček lze pozorovat neuvěřitelnou vitalitu a schopnost překonávat chronická onemocnění a závažné úrazy bez jakékoliv pomoci veterinární medicíny.

Oproti tomu u domestikovaných domácích a především šlechtěných koček zaznamenáváme stále větší počet případů např. chronického selhání ledvin, které se řadí mezi nejčastější příčiny úmrtí koček ve vyšším, ale leckdy i středním věku. Zrovna tak úrazy spojené s pádem z vysokých výšek či s nešťastným setkáním s dopravním prostředkem jsou pro kočky často fatální či s dlouhodobými nebo trvalými následky. Jejich řešení si žádá velké úsilí veterinárních lékařů a trpělivou spolupráci majitele. Důležité je však zaměřit se na psychiku zvířete, která hraje zásadní roli v úspěšnosti léčby. Právě s touto částí terapie může nejvíce pomoci přírodní medicína.

 

Rostliny využívané v přírodní medicíně u koček

Snad nejznámější a komerčně běžně dostupná bylina s českým názvem Šanta kočičí (Nepeta cataria) je v obchodech také k dostání pod označením catnip nebo catmint. Mnohokrát prověřené jsou její stimulující a uklidňující účinky. Bývá součástí škrabadel či hraček, ale prodává se i samostatně v malých plátěných sáčcích. Může být první volbou pro řešení „psychické nepohody“ jakéhokoliv původu.

K posílení funkce ledvin při chronickém renálním selhání je využíván kořen Proskurníku lékařského. Pro podporu léčby je dále doporučován studený petrželový čaj, voda z ječmene či pastinákové kuličky vyrobené z nastrouhaného pastináku smíchaného s medem. Ty mají prověřený detoxikační účinek.

 

Homeopatie pro kočky

Veterinární homeopatie je charakterizována jako jemná a účinná terapie harmonizující celou bytost zvířete. Svými postupy a metodami se snaží nasměrovat zvíře ze stavu nemoci do stavu zdraví, stimulovat jeho obranné síly a schopnosti. Pomáhá navodit přirozenou rovnováhu, harmonii a pohodu na všech úrovních. Doporučována je pro řešení chronických i akutních stavů, pro zmírnění či odstranění poruch chování, jako doplňující terapie tam, kde konvenční medicína nemá úspěch (např. autoimunitní onemocnění, některé typy kožních problémů) a také jako paliativní léčba u neřešitelných stavů (např. nádorová onemocnění).

 

Kočky a tradiční čínská medicína

Tato alternativní forma terapie využívá kombinace několika nástrojů, kterými se pokouší navrátit zdravotní stav zvířete do normálu. Patří mezi ně akupunktura – pomocí tenkých jehliček a energetických drah harmonizuje orgány, fytoterapie – sušené bylinné čaje podávané zvířatům formou tabletek, čínská masáž Tuina – speciální masáž prováděná samotným chovatelem společně s akupresurou – stlačování aktivních akupunkturních bodů  a nakonec úprava jídelníčku zvířete. Prověřený účinek má tato alternativní metoda terapie při řešení problémů pohybového aparátu – bolesti zad, krku a kloubů, neurologické a svalové potíže, při poruchách reprodukce, u kožních onemocnění alergického původu, při poruchách chování – agresivita a také u endokrinologických onemocnění – štítná žláza, cukrovka.

 

Květy pro kočky - Bachova květová terapie

Bachova květová terapie využívá 38 květových esencí připravených z nejedovatých, planě rostoucích rostlin a stromů. Esence 39 je Krizová esence (Rescue Remedy), která se skládá ze čtyř Bachových květových esencí. Tato terapie nenahrazuje lékařskou péči, pomáhá však zásadně při léčbě a rekonvalescenci tím, že navozuje stav psychické rovnováhy u pacienta. Ke správnému výběru léčby Bachovými květovými esencemi je důležitá zkušenost terapeuta, jeho vnímavost k situaci a otevřenost majitele při pohovoru. Pomocí této alternativní metody bývají řešeny především psychické poruchy či poruchy chování způsobené např. odloučením od majitele, ztrátou blízké osoby, změnou prostředí, či příchodem nového člena do rodiny. Často je důvodem agresivita zvířete, nebo také trauma způsobené vážným úrazem. Prověřené výsledky byly zaznamenány v řešení poúrazových stavů, mezi které patří i různé typy fraktur. Jsou známy případy chirurgicky neřešených stavů, kde ke zhojení ran i zlomenin došlo pouze prostřednictvím klidového režimu, trpělivé péče majitele a právě Bachovy květové terapie. Je třeba poznamenat, že svou roli v této problematice sehrává i ekonomická stránka věci, tedy podstatně nižší náklady na léčbu touto cestou.

 

Autorka: Hana Kopáčová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?