Přírodní léky pro psy

9. prosince 2013

Každý pes je občas nemocný, zraněný, nebo jinak v nepohodě. Můžete samozřejmě využít služeb zvěrolékaře, ale ne vždy je to potřeba. Už ani lidé nespoléhají jen na tradiční západní medicínu, ale zkoušejí různé alternativy. Takže i pro psy existuje čistě přírodní aquaterapie, fyzioterapie, thalassoterapie, aromaterapie i veterinární homeopatie bez chemických přísad. K většině těchto procedur ale potřebujete odborníka, různé preparáty a nemalé finanční prostředky. Uvedu zde několik příkladů, jak psa ošetřit svépomocí, za minimální finance, z darů přírody kolem nás.

Čištění zubů psa - nejlepší prevence

Například k čištění psího chrupu zcela postačí obyčejný dětský kartáček a místo zubní pasty dřevěný popel (z krbu nebo kamen), či jedlá soda. K odstranění odolnější špíny a zubního kamene lze použít ostrý odštěpek kosti. Na čistění zubů bychom měli psa navykat od útlého věku.

 

Když má pes kožní problémy

Hlavně v létě mívá mnoho psů problémy s roztoči a různými alergiemi, projevujícími se svědivou pokožkou. Pokud si pes postižené místo vykouše nebo odrbe, lze použít jednoduchou a účinnou mast (potvrzeno veterinářem).

Potřeby:

  • od kamínků přebraná jílovitá půda (cihlově červená)
  • dřevěný popel
  • nastrouhaný či utřený stroužek česneku

Postup:

Vlažnou převařenou vodou omyjete postižené místo a poté nanesete předem připravenou pastu (poměr 2:1:1). Minimálně pár minut psa držíte, aby měla mast čas trochu zaschnout. Opakujte dvakrát až čtyřikrát v průběhu dne. Výsledek uvidíte téměř okamžitě, ale nejdéle do dvou dnů se i do masa rozedřená kůže zhojí a opět zarůstá chlupy.

 

Co na tržné rány a škrábance u psa

S tržnou ránou, která protne kůži až na maso, případně hlouběji, je vhodné k zvěrolékaři zajít. Veterinář ale může usoudit, že ránu není nutné šít. Také v případě, že pes špatně snáší léčebné prostředky nebo postupy, můžete vyzkoušet ověřený recept.

Potřeby:

  • výluh z řepíku lékařského/vlažná převařená voda
  • výluh z dubové nebo vrbové kůry
  • prašnou pýchavku obecnou/ dřevěný popel

Postup:

Ránu důkladně vymyjete výluhem z řepíku, který ji pročistí a zklidní. Poté hadříkem, či vatovým tamponem nanesete výluh z dubové kůry, který ránu dezinfikuje a stahuje. Nakonec ránu poprášíte „prachem“ z pýchavky, který má antiseptické účinky a po zaschnutí vytvoří, spolu s výluhem z kůry, ochrannou, prodyšnou krustu. Proceduru opakujte dvakrát až třikrát denně, dokud se rána nezacelí.

 

Zažívací potíže u psa

Nadýmání

Při nadýmání podáváme po lžičkách (množství dle velikosti psa) vlažný fenyklový čaj. Jelikož je sám o sobě nasládlý a voňavý, většině psů chutná a bez odporu jej požijí. K dostání je v každé lékárně.

Bolesti břicha a zubů, křeče

Zde spolehlivě pomůže výluh z řepíku lékařského. Podáváme opět lžičkou. Čaj je poněkud nahořklý, takže ho budete muset psovi do krku nalít, ale až se mu uleví, určitě vám za to bude vděčný.

 

Ostatním (nejen) zažívacím potížím lze předcházet, nebo je odstranit různorodým složením stravy a celkově zdravým životním stylem. Nezapomeňte ovšem, že pes je predátor a mrchožrout. Připravujte mu tedy zdravý jídelníček ne podle lidských, nýbrž podle psích měřítek.

 

Autorka: Michaela Matějková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?